Taj Mahal saab külastajate arvu piirangu
veigo
veigo
11. jaan 2018 02:45

India kõige kuulsamast turismiobjektist Taj Mahalist on saanud järjekordne näide, kuidas aina kasvanud populaarsus hakkab kaasa tooma aina suuremaid probleeme nii külastajatele kui kuulsale mausoleumile endale. Tipphetkedel külastab majesteetlikku Taj Mahali 60 - 70 000 külastajat päevas, mis on selle arhitektuurilise tippteose jaoks selgelt liiast.

Nüüd ongi India valitsus otsustanud alates 20. jaanuarist 2018 seada Taj Mahali külastajate arvu päevaseks piirmääraks 40 000 külastajat. Piirang kehtib siiski vaid India kodanikele ja välisturiste see ei puuduta.

Külastajate arvu piiramisest on räägitud juba mõnda aega, kuid tegudeni seni ei jõutud. Nüüd sai külastajate limiidi sisseseadmise otseseks ajendiks detsembri lõpus Taj Mahali sissepääsu juures toimunud rüselus. Nimelt püüdis hulk inimesi enne väravate õhtust sulgemist kindlasti sisse pääseda ja sellega kaasnenud tunglemine lõppes 5 inimesele vigastustega. Järjekorras seismine pole teadupoolest hindudel kunagi kõige tugevam külg olnud ja väiksemas ulatuses tunglemisi tuleb Taj Mahali väravates ette pea igal teisel päeval.

Välismaalasi ei puuduta piirang seetõttu, et on neid kaugelt vähem, kui kohalikke turiste ning Taj Mahali pilet välismaalasele maksab oluliselt rohkem, kui India kodanikule (1000 ruupiat/13,2€ välismaalasele versus 40 ruupiat/0,5€ kohalikele). Et külastajate voogu hajutada, lubatakse kuni 20 000 India kodanikku Taj Mahali päikesetõsust keskpäevani ja teine 20 000 keskpäevast päikeseloojanguni. Ühtlasi on tehtud ettepanek määrata pileti kehtivuseks 3 tundi.

Samas ei tohiks uus piirang enamikel päevadel mitte kedagi mõjutada. Lihtne arvutus näitab, et kui Taj Mahali külastab orienteeruvalt 8 miljonit inimest aastas, siis päevas teeb see keskmiseks külastajate arvuks vähem kui 22 000. Seega avaldab piirang mõju vaid tipp-päevadel ning on minimaalse mõjuga muul ajal, kuigi külastajate piirangut on esitletud ka arhitektuurimälestise kaitse eesmärgina.

Taj Mahalil pole hetkel kaugeltki parimad ajad. Säravvalge marmor on omandanud kollaka jume ning selle aluskonstruktsioonid pragunevad. Süüdistatud on nii happevihmasid, millele aitab kaasa mausoleumi lähedal asuv vabrik kui õhu üldist saastatust. Kuid tõenäoliselt avaldab Taj Mahalile suurimat mõju hoopis mausoleumi külastavate tuhandete inimeste niiske hingeõhk.

Et Taj Mahali veidi "ravida", on lähemal ajal plaanis läbi viia mausoleumi mudaravi. See pidi algama juba 2017. aastal ja kestma ühe aasta, kuid on lükkunud edasi. Nüüd räägitakse tööde alustamisest 2018. aasta märtsis, kuid nagu Indias tavaks, algab kõik kunagi hiljem. Kuna korraga võetakse ette ainult mausoleumi üks külg, siis pildistamisvõimalused päris ära ei kao. Küll aga tasuks Indiasse reisi planeerides arvestada, et Taj Mahal võib olla osaliselt remondis.

Loe ka: Taj Mahal ei jõudnud Uttar Pradeshi turismibrožüüri

Reisikindlustus – milleks? Mul on Euroopa ravikindlustuskaart!?
If Kindlustus
Sisuturundus
Reisikindlustus – milleks? Mul on Euroopa ravikindlustuskaart!?
Kuidas muuta reisifotod unustamatuteks mälestusteks?
PrintMeEasy
Sisuturundus
Kuidas muuta reisifotod unustamatuteks mälestusteks?
Lennupakkumised
Foorum
Reisikaaslased