Tansaania safarid kallinevad, Keenias odavnevad

Ida-Aafrika riikides jõudsid sel nädalal parlamenti järgmise fiskaalaasta riigieelarved (kõikides Ida-Aafrika riikides algab eelarveaasta 1. juulil). Keenias ja Tansaanias plaanitakse seejuures maksumuudatusi, mis mõjutavad märkimisväärselt turismisektorit. Üldjuhul tähendavad igasugused maksumuudatused – ja seda mitte ainult Aafrikas – et lisandub mõni uus maks või mõni maksumäär tõuseb. Sedapuhku on tegemist erisuunaliste uudistega.

Tansaania

Kolmapäeval tabas Tansaania turismisektorit halb üllatus, kui teatavaks sai Tansaania valitsuse plaan lisada alates 1. juulist turismiteenustele 18 % suurune käibemaks. Käibemaks lisandub kõikidele turismiteenustele, sealhulgas safaritele, giiditeenustele, linnuvaatlustele, rahvusparkide pääsmetele ja turistide maapealsele transpordile. Tansaania rahandusminister põhjendas käibemaksu lisandumist sellega, et analoogne maks kehtib ka teistes Aafrika riikides, näiteks Keenias, Rwandas ja Lõuna-Aafrika Vabariigis.

Kuigi välismaal Tansaania turismitoodete käibemaks ilmselt uudisekünnist ei ületa, kardavad kohalikud turismioperaatorid, et uus maks halvendab märgatavalt Tansaania konkurentsivõimet võrreldes teiste Aafrika safarisihtkohtadega. Välismaalased ei pruugi midagi teada uuest maksust, küll aga võrdlevad paljud potentsiaalsed turistid analoogsete teenuste hindu erinevates riikides. Kokkuvõttes ei pruugi hinnad siiski käibemaksumäära võrra tõusta, sest paljudes turismiteenustes on piisavalt õhku sees. Näiteks maksab internetist ette ostetud odavama ja keskmise segmendi safaripakett 1,5 – 2 korda rohkem, kui saab sama asja Arushas kohapeal. Aga et Tansaania safarid mõnevõrra kallinevad, on selge.

Keenia

Keenia rahandusminister tuli aga välja Tansaania kolleegile täpselt vastupidise plaaniga. Nimelt plaanitakse Keenias kaotada viimased kolm aastat kehtinud 16 %-line rahvusparkide pääsmete käibemaks. Lisaks sellele plaanitakse käibemaksust vabastada safarioperaatorite teenused, mis peaks safaripaketttide hindu samuti alandama. Loomulikult ei tähenda see seda, et alates juulist oleks kõik safarid automaatselt 16 % odavamad, kuid kauplemisruumi hinna üle on kindlasti rohkem (mis tähendab rohkesti Aafrika muinasjuttude kuulamist, kuid annab kokkuvõttes pea alati olulise hinnavõidu).

Veidi halvem uudis on see, et alates juulist tõuseb Keeniast lahkuvatelt lendudelt küsitav maks. Senise 40 dollari asemel saab see olema 50 dollarit (44 eurot) reisija kohta. 20 % võrra tõuseb ka Keenia siselendudel küsitav maks, kuid rahalises vääringus on maksutõus marginaalne – vaevalt, et eriti märgataksegi, et senise 500 šillingi (4,4 eurot) asemel tuleb alates juulist masta 600 šillingit (5,3 eurot), seda enam, et see sisaldub nagunii pileti hinnas.