Thomas Cooki kollapsi mõjud ulatuvad üle maailma

Maailma vanima reisikorraldaja Thomas Cooki pankroti mõjusid on tunda nii Euroopas kui kaugemal. Thomas Cooki rohkem kui 60 sihtkohast on reisifirma pankroti tagajärjed kõige ulatuslikumad Vahemere äärsetes riikides nagu Hispaania, Kreeka ja Türgi, aga ka Küprosel ja Tuneesias. Puutumata ei jää ka Soome.

Hispaania

Hispaania oli Thomas Cooki reiside tähtsaim sihtkoht. Aastas reisis Thomas Cookiga Hispaaniasse 6 miljonit inimest, neist 4 miljonit Kanaari saartele. Kanaari saartel ongi mõju kõige suurem, sest Kanaarid on ka talvine sihtkoht ja Thomas Cooki reisikalendris väga olulisele kohal.

Välja on arvutatud, et Thomas Cookil oli Ühendkuningriigist perioodil september 2019 kuni august 2020 lennukites planeeritud 803 950 istekohta Kanaari saartele ja 353 914 istekohta Baleaaridele (Mallorca, Menorca, Ibiza). Loomulikult leidub lendamiseks alternatiive, kuid mõju saab olema siiski märgatav, Kanaaridel veel kombinatsioonis kolme Ryanairi baasi sulgemisega. Kõige rohkem vähenevad lennud Tenerifele, Palmasse ja Lanzarotele. Kohapeal arvatakse, et Ryanair vaatab pärast Thomas Cooki kadumist sulgemisotsused üle.


Thomas Cooki planeeritud istekohtade arv Hispaaniasse september 2019 kuni august 2020 (allikas: preferente.com)

Thomas Cook võlgneb suvekuude eest Hispaania turismisektorile üle 200 miljoni euro. Sellest 60% langeb hotellide arvele, kuid raha soovivad ka bussi- ja autorendifirmad ning kohapealsed giidid ja ekskursioone korraldanud reisibürood.

Kreeka

Thomas Cook oli Ühendkuningriigi nr. 1 reisikorraldaja Kreekasse. Aastas reisis Thomas Cookiga Kreekasse 3 miljonit inimest, reisifirma andis kohapeal tööd 1000 inimesele, ligi 50 hotelli olid Thomas Cookiga sõlminud frantsiisilepingud. Mõnes hotellis moodustasid Thomas Cooki kliendid 90 – 100% kõikidest saabujatest. Nende tulevik on ilmselt päris mustades värvides, sest lisaks puhkajate kadumisele on suvekuude eest rahad veel laekumata.

Suurim on Thomas Cooki kollapsi mõju Kreetal, kus 80% hotellidest olid nendega lepingud. Kokku hinnatakse Thomas Cooki kadumisest tingitud finantskahjusid üle Kreeka suurusjärku 300 – 500 miljonit eurot.

Türgi

Türgi hotellipidajaid ühendav TUROFED hindab, et riiki võib tänu Thomas Cooki pankrotile jääda saabumata 700 000 turisti aastas (2018. a. reisis Türki 40 miljonit turisti). Türgi oli Thomas Cooki üks tõusvaid sihtriike, seda eriti ainult lendude osas.

Paljudes väiksemates kohtades nagu Mugla, Dalaman ja Fethiye sõltusid paljud hotellid ja muud ärid suuresti Thomas Cookist, mõni hotell aga 100%. Osadele hotellidele võlgneb Thomas Cook 115 000 – 230 000 eurot.

Tuneesia

Tuneesia turismiministri René Trabelsi sõnul võlgneb Thomas Cook Tuneesia hotellidele juuli ja augusti eest umbes 60 miljonit eurot. Tuneesia oli Türgi kõrval teine riik, kuhu Thomas Cooki reisid näitasid olulist kasvutendentsi.

Egiptus

Thomas Cook oli esimene UK reisifirma, kes pärast 2015. a. Venemaa lennukiga toimunud intsidenti taasavas 2018. aastal lennud Egiptusesse, viies sinna aastas puhkama enamiku Egiptust külastanud Briti 400 000 turistist. UK on Saksamaa ja Venemaa järel Egiptuse turismisektorile suuruselt kolmas turg, mis nüüd satub tõsise löögi alla. Sharm El-Sheikhi ja Hurghada hotellides läheb tühistamisele umbes 100 000 broneeringut.

Küpros

Küprosele reisis kadunud reisifirmaga aastas umbes 250 000 inimest, kes tõid riigile hinnanguliselt sisse 18,5 miljonit eurot.

Bulgaaria

Thomas Cookile oli oluline turg ka Bulgaaria, kuhu reisifirma saatis aastas 350 000-400 000 turisti, mis moodustas 10% kõikidest riiki saabunud puhkajatest. Bulgaaria Musta mere rannik oli populaarne tänu suhteliselt odavatele hindadele ja erinevatele tegevusvõimalustele. Thomas Cooki võlad rohkem kui 50 Bulgaaria hotellile on suurusjärgus 50 miljonit eurot.

India

Indias oli Goa Thomas Cooki talvine sihtkoht, kuhu reisifirma toimetas oktoobrist märtsini 2000 turisti nädalas. Paljud olid Goas korduvkülastajad ja peatusid samas hotellis. Thomas Cooki kadumine on nende partnerhotellidele kindlasti kõva mats.

Mehhiko

Britid reisivad Mehhiko Kariibi mere rannikule (Riviera Maya) rohkem kui ükskõik mis teisest Euroopa riigist, olles tagapool vaid USA-st ja Kanadast. Eelmisel aastal külastas Mehhikot 590 000 Briti turisti, kellest tervelt 77% peatus Cancunis ja selle ümbruses. Ja enamik britte tegi seda kuni viimase ajani Thomas Cookiga. Pole raske arvata, et mõju saab olema märgatav ning loomulikult on ka Mehhikos õhus hotellidele tasumata arved.

Soome

Lähinaabritest on Thomas Cooki kadumise mõjusid kõige rohkem tunda Soomes Lapimaal, kus britid moodustasid tervelt viiendiku kõikidest saabujatest, seda põhiliselt talvekuudel. 2018. aastal jäi brittide arvele Lapimaal 286 000 majutusööd. Soomlased kompenseerivad seda Prantsuse ja Aasia turistidega, kuid oma jälje jätab Thomas Cook ka Lapimaal.

Manchester United

Jajah, Thomas Cooki pankrot puudutab ka Manchester Unitedi fänne, sest Thomas Cook oli selle klubi ametlik reisipartner, korraldades fännide reise nii riigi sees kui mujal toimunud kohtumistele. Thomas Cook organiseeris reise ka teiste meeskondade fännidele nagu Chelsea ja Liverpool.

Kokkuvõte

Sellise kaliibriga reisikorraldaja (19 miljonit reisijat aastas) kokkukukkumise mõju on tõepoolest globaalne, sest puudutab väga paljusid puhkusepiirkondi üle maailma. Kõige raskemas olukorras on hotellid, mille põhiklientuur tuli Thomas Cooki kaudu: kliendid on kadunud, kuid majutuse eest on arved tasumata.

Thomas Cooki juhtimist ei saa kuidagi vastutustundlikuks nimetada. Nende nigel fintsolukord oli avalikult teada juba ammu, kuid reaalsust arvestava juhitud kokkutõmbamise asemel loodeti peo jätkumist ning maksti juhtidele suuri boonuseid.

Thomas Cooki kadumine on hinnad üles viinud paljudel puhkuseliinide lendudel, jõudes oktoobris kohati absurdsete kõrgusteni. Kohati on odavam lennata Austraaliasse kui Tenerifele või Kreetale. Ka sügisesed hotellipaketid Vahemere rannikul võivad olla kohati kaks korda kallimad kui tavaks.

Hetkel on selgusetu, missugune on Thomas Cooki Põhjamaade tütarfirmade (Tjäreborg, Ving, Spies) ja Condori saatus pikemas perspektiivis. Condor kuuldavasti tahab ennast pankrotti lasta (olles tegevuse jätkamiseks saavutanud Hesseni liidumaa sildfinantseerimise), et saaks hiljem iseseisvalt jätkata või ennast näiteks Lufthansale maha müüa. Thomas Cooki kõige kasumlikemate Põhjamaade tütardega (2018. a. teeniti kasumit 107 miljonit eurot) on asjad samuti veidi lahtised. Olles osa Thomas Cook Northern Europe suhteliselt iseseisvast tütarfirmast, saavad reisid jätkuda, aga selline potentsiaalsete klientide jaoks "õhus olek" tuleb varem või hiljem ära lõpetada. Huvi nende ostuks on ju olemas. Ilmselt on Tjäreborgi ja Vingi klientide reiside turvalisus suhtelisel taustal veel küllalt hea.