Tuhande saare järv Hiinas
veigo
veigo
18. nov 2015 13:01

Qiandao ehk Tuhande saare järv asub Hiinas Zhejiango provintsis, ligikaudu 350 km kaugusel Hiina rahvarohkeimast linnast Shanghaist. Järv sündis 1959. aastal tänu hüdroelektrijaama ehitamisele Xin'ani jõele. Oru üleujutamisel tekkis 573 km² suuruse pindalaga järv, kus on kokku loendatud 1078 suuremat ja veel paar tuhat väiksemat saart.

Kui jõeorg eelmisel sajandil üle ujutati, jäi vee alla ka kaks iidset linna - Shi Cheng ja He Cheng. Shi Chengi ajalugu ulatub rohkem kui 1300 aasta taha aastasse 621, kui linn oli Tangi dünastia ajal poliitiline, majanduslik ja kultuurikeskus. He Cheng on veelgi vanem – tegemist on 208 aastal Hani dünastia poolt rajatud linnaga, mis kujunes tähtsaks kaubanduskeskuseks Xin'ani jõel. Lisaks neile kahele linnale jättis hüdroelektrijaama ehitus vee alla veel 27 linna ja 1377 küla. Piirkonnast asustati ümber umbes 290 000 inimest.

Peale hüdroelektrijaama rajamist vajusid iidsed linnad unustusehõlma. 42 aastat hiljem tuli kohalik turismiametnik mõttele, et veealuseid linnu saaks turismi huvides ära kasutada ja ta kontakteerus Pekingis asuva sukeldumisklubiga, et uurida, mis seisus linnad on.

Juba esimene sukeldumine kinnitas, et veealune linn, sealhulgas ka puidust talad ja trepid, on hästi säilinud. 2011. aastal avaldas hiinakeelne National Geographic veealuste linnade pildid. Kõik olid põnevil, kuid puudu jäi ideedest, mida linnadega peale hakata. Üks väljapakutud idee pani ette ehitada linnale ümber kõrge kaitsemüür ja see siis veest tühjaks pumbata, kuid sellest mõttest loobuti projekti kõrge maksumuse tõttu.

Siis tuldi välja ideega ehitada turistidele mõeldud allveelaev. 40 miljonit jüääni (5,9 miljonit eurot) maksma läinud, 23,6 meetri pikkune 40-kohaline allveelaev ehitatigi valmis, kuid kohalikud võimud keelasid sellega sukeldumise, kuna esiteks puudus siseveekogudel sõitvate allveelaevade tegevust reguleeriv seadusandlus, teiseks kardeti, et allveelaeva sõukruvi tekitatud veevoolud kahjustavad ehitisi. Mõned eksperdid arvavad, et praegu ongi parim tegevus mitte midagi teha. Näiteks on vee alt toodud ehitiste puitdetailid õhuga taas kokku puutudes hakanud kiiresti lagunema.

Parim aeg Qiandao järve külastada on kevadel ja sügisel, kui ilmad on kuivemad. Tuhande saare järve juurde saab kas Shanghaist kord päevas sõitva otsebussiga või rongiga Hangzhousse sõites ja sealt edasi bussiga.

Veel reisiideid Hiinas:

Longshengi riisiterrassid

Vaated 300 meetri kõrguselt - Hiinas avatakse maailma pikim ja kõrgeim klaaspõhjaga sild

Reisikindlustus – milleks? Mul on Euroopa ravikindlustuskaart!?
If Kindlustus
Sisuturundus
Reisikindlustus – milleks? Mul on Euroopa ravikindlustuskaart!?
Kuidas muuta reisifotod unustamatuteks mälestusteks?
PrintMeEasy
Sisuturundus
Kuidas muuta reisifotod unustamatuteks mälestusteks?
Lennupakkumised
Foorum
Reisikaaslased