Turkish Airlines tõmbab koomale, löögi all ka lennud Tallinna

Turkish Airlines on viimase kümnendi jooksul kasvanud uskumatu tempoga, avades aina uusi ja uusi sihtkohti. Tänaseks katab Türgi lennufirma rohkem sihtriike, kui ükski teine lennufirma maailmas (115). Muuhulgas alustati 2013. aastal lende ka Istanbuli ja Tallinna vahel ja alates sellest ajast oleme saanud osa paljudest sooduspakkumistest kõikjale maailmas. Turkish Airlines on 6 aastat järjest valitud Euroopa parimaks lennufirmaks.

 

Turkish Airlines on edukalt kasutanud Pärsia lahe riikide lennufirmadega sarnast strateegiat, kasutades Istanbuli Atatürgi lennujaama (ja vähemal määral ka Istanbuli teist, Sabiha Gökçeni lennujaama) transiitsõlmpunktina. Suur osa Turkish Airlinesiga lendajatest ongi transiitreisijad.

 

Viimased ajad pole Türgi turismile just parimad olnud. Tüli Venemaaga, mitmed terroriaktid, s.h. Istanbuli Atatürgi lennujaamas ja ebaõnnestunud riigipöördekatse on Türgi atraktiivsust sihtriigina oluliselt vähendanud ja avaldanud paratamatult mõju ka Turkish Airlinesi tegevusele. Raske öelda, kui suur roll on selles Türgi riigipöördekatsele järgnenud massivallandamiste lainel ja agressiivses retoorikas Euroopa suunal, kuid poleks üllatav, kui president Erdoğani ja tema pooldajate sammud ja sõnavõtud on riigi kuvandile ja Türgi majandusele suurema kahju tekitanud, kui riigipöördekatse ja kõik pommiplahvatused kokku.

 

Nüüd on Türgis toimuva mõju jõudnud otsaga ka Turkish Airlinesi, milles Türgi riigil on 49% suurune osalus. Hiljuti teatas Turkish Airlines, et talvises lennugraafikus (kehtib 30. oktoobrist 2016 a. kuni 25. märtsini 2017. a.) vähendatakse lennusagedust paljudel liinidel ja tühistatakse mõned plaanitud liinid. Kuna lennusageduse vähenemine puudutab umbes 100 liini, võib öelda, et tegemist on hiiglasliku kokkutõmbamisega.

 

Lennusageduste korrigeerimine vastavalt hooajalisele nõudlusele pole lennufirmade praktikas iseenesest mingi erandlik nähtus, kuid tavaliselt asendatakse hooajalised lennud mõnede teiste sihtpunktidega, kuhu parasjagu on rohkem nõudlust. Lennukite hoidmine maa peal pole lennufirmadele ju kaugeltki kõige tulusam tegevus. Tundub, et Turkish Airlines peab küll osa lennukeid lihtsalt ära parkima, sest neid sihtkohti, kuhu lendude arvu suurendada, ei paista peale paari üksiku väga kusagilt. Asja muudab veelgi huvitavamaks see, et Turkish Airlinesi saab lähiaastatel kätte täiendavalt ligi 180 uut lennukit.

 

Kust siis kokku tõmmatakse? Eelkõige puudutavad kärped Euroopasse suunduvate lendude sagedusi. Ülevaate leiab Routesonline lehel. Muuhulgas vähendatakse alates oktoobri lõpust sagedusi ka lendudel Istanbulist Tallinnasse, Riiga ja Vilniusesse. Tallinnast Istanbuli toimuvad lennud talvel praeguse 7 korra asemel 5 korda nädalas (ETNRP), Riiast Istanbuli saab talvise lennuplaani kohaselt 4 korda nädalas (ENRP). Praegu on sealgi lennud iga päev. Vilniusesse hakatakse 7 korra asemel lendama 5 korda nädalas. Helsingis mahte vähendada ei plaanita.

 

See on vaid osa lennukärbetest (allikas: Routesonline)

 

Türkish Airlinesi kontinentidevahelistel lendudel on muudatusi vähem ja põhiliselt liinidel, mis Eesti reisijaid eriti ei puuduta. Ainsa uue sihtkohana taasavatakse 10 septembril 2016 lennud Istanbulist Sharm el Sheikhi, esialgu 4 korda nädalas, alates 30. oktoobrist suurendatakse sagedust 7 korrani nädalas.

 

Kuigi Turkish Airlines teatas lennusageduste vähendamisest 2016/2017 talvises lennuplaanis, võib arvata, et paljud kärped jäävad kehtima ka 2017. a. suvises lennuplaanis, sest tavaliselt teatavad lennufirmad sageduste muutustest hooaja kohta.

 

Reitinguagentuur Moody’s näeb Turkish Airlinesi lähituleviku väljavaadet negatiivses plaanis ning alandas lennufirma krediidireitingut. Selle taga on Turkish Airlinesi lendude kahanenud täituvus (tundub, et eelkõige lennufirmadele magusas äriklassis), mis omakorda mõjutab võimekust teenindada uute lennukite ostmiseks võetud laene. Turkish Airlinesi 2016. a. I poolaasta kahjum oli 575 miljonit eurot.

 

Niisiis tasuks kõigil, kel soetatud pilet talvehooajal lennupilet Turkish Airlinesiga, üle kontrollida, kas lennud soovitud kuupäevadel ikka toimuvad. Ja reisi planeerides vaata ka äriklassi hindu, võib juhtuda, et need võivad olla üllatavalt odavad.