Ühe turismiikooni kadumine - KLM-i 747 Sint Maartenil enam ei maandu

Maailma üks kõige vaatemängulisemaid ja sellest vaatenurgast tõenäoliselt ka kõige kuulsaim maandumisrada asub Kariibi meres asuva Saint-Martini saare Hollandile kuuluva poole peal (ülejäänud kuulub Prantsusmaale). Paljudele reisijatele sai Sint Maarten, nagu saare lõunaosa kutsutakse, reisisihiks justnimelt seetõttu, et lennukite maandumist madalal kõrgusel üle pea sai vaadata rannaliivalt lahkumata. Kuid tippude tipuks oli kahtlemata see, kui maandumas oli maailma üks kõige suuremaid reisilennukeid, KLM-ile kuuluv Boeing 747. Kel vähegi soovi, leiab Youtube’ist ilma vaevata arvukalt sellest tehtud videoid.

 

 

 

Instagrami video, kasutaja wanderlustmuse

 

Paraku täna KLM-i B747-t Sint Maarteni printsess Juliana nimelisel lennuväljal üle Maho rannas asuvate puhkajate peade maandumas enam ei näe, sest 30. oktoobril tegi KLM 747-ga viimase lennu St. Maartenile. Edaspidi opereeritakse Amsterdami ja St. Maarteni vahel Airbusi A330 tüüpi lennukiga.

 

KLM-i Boeing 747 Sint Maartenil õhkutõusmist alustamas

 

Airbusi A330 pole samuti kõige väiksemat sorti lennuk, kuid võrreldes Boeing 747-ga on selles pea poole vähem istekohti. Kuid Sint Maartenil maandunud Boeing 747-st sai tänu suurusele ja maandumisel tekitatud müra tõttu teatavat sorti Sint Maarteni ikoon. Kus mujal on rannas lesides võimalik saada võrreldav kogemus?

 

 

Sint Maarten pole siiski ainuke koht, mis enam kunagi Boeing 747 maandumist ei näe. Tegemist on protsessiga, kus paljud lennufirmad teatavad selle ikoonilise lennukitüübi pensionile saatmisest. Ajad on edasi läinud ja tänased lennukid on oluliselt vaiksemad ja kütusesäästlikumad. Aga pildid ja videod KLM-i B747 maandumisest (ja ka stardist) St. Maartenil ei kao ju kuhugi.