SAS-i pilootide streik on õhus olnud juba mõnda aega, kuna Rootsi, Taani ja Norra piloote esindavate ametiühingute meelest olid alates 2021. aasta novembrist toimunud läbirääkimised lennufirmaga jõudnud ummikseisu. Esialgselt plaaniti streiki alustada 29. juunil, kuid läbirääkimisi pikendati kolm korda. Viimane läbirääkimisvooru tärmin kokkuleppele jõudmiseks oli 4. juulil kell 12:00 (13:00 Eesti aja järgi) ja kokkulepet ei sündinud. Seega lõpetasid vähemalt 900 pilooti üle Skandinaavia koheselt töö.
Järgnevalt on vastused oluliseimatele SAS-i pilootide streiki puudutavatele küsimustele.
Kes täpsemalt streigib?
Streigib "vana" SAS. SAS-i tütarettevõtete SAS Link ja SAS Connect ning SAS-i alltöövõtjate nagu Xfly, AirBaltic ja CityJet lende see ei mõjuta.
Võimalik, et solidaarsusest ühinevad streigiga ka SAS-i maapealsed tehnikud Taanis, kes teenindavad nii SAS-i kui SAS Connecti lennukeid.
Miks piloodid streigivad?
Ühest küljest on küsimus pilootide palkades ja töötingimustes ning lennufirmas, mille heaks piloodid töötavad, kuid vastuolude juured peituvad SAS-i koroonakriisi aegses otsuses vallandada sadu piloote. SAS-i ja pilootide ametiühingute vahel sõlmitud kokkuleppe kohaselt on vallandatud pilootidel 5 aasta jooksul õigus tööle ennistamisele. Selle asemel sunnib SAS-i juhtkond neid uuesti kandideerima SAS-i tütarfirmadesse SAS Connect ja SAS Link.
SAS-i pilootide ametiühingute hinnangul on taoline käitumine ebaamoraalne ja ebaeetiline. Küsimus on niinimetatud Skandinaavia heaolumudeli kallale minekus, kus on tagatud tööturvalisus ja võrdsed töötingimused. Seega on SAS-i surve äärmiselt ebapopulaarne nii ametiühingute kui paljude reisijate hulgas.
Kui paljusid lende pilootide streik mõjutab?
SAS-is toimuv streik mõjutab umbes pooli SAS-i lende, kuid erinevates riikides veidi erinevalt. Kõige rohkem mõjutab see Norra turgu, kus ära jääb ~60% lendudest, vähim Rootsi turgu, kus on alltöövõtjate teenindada rohkem lende. Päevas tühistatakse 200–250 väljalendu, mis mõjutavad igal streigipäeval 20 000–30 000 reisijat.
Lisaks regulaarlendudele mõjutab SAS-i pilootide streik ka tšarterlende, kus lennupartneriks on SAS. Mitmed Skandinaavia reisikorraldajad tegelevad hetkel paaniliselt asenduslendude leidmisega.
Stockholmi Arlanda lennujaamas on pilt SAS-i väljumistega umbes selline:
Kopenhaagenis aga selline:
Kaua streik kestab?
Täpset lõpukuupäeva paigas pole. Kindel on, et sel nädalal saavad mõjutatud lennud esmaspäeval, teisipäeval, kolmapäeval ja neljapäeval, SAS pakub ümberbroneerimist kuni 9. juulini (k.a.) toimuvatele lendudele.
Mida peab tegema reisija, kellel on lähipäevil pilet SAS-iga?
Positiivne uudis on see, et lennud Tallinnast Stockholmi ja Kopenhaagenisse toimuvad praeguse info kohaselt plaanipäraselt, kuna Stockholmi liini teenindab Xfly ja Kopenhaagenit AirBaltic. Sealt edasi on juba suurem loterii.
Kontrollida tuleks oma lennu staatust aadressil flysas.com või lennujaamade veebilehtedel, kuid SAS-i lehel olev info on üldjuhul täpsem. Kui lennud toimuvad SAS-iga, lend ilmselt ei toimu. Kui lendu opereerib SAS Link, SAS Connect või alltöövõtjad Air Baltic (BT), CityJet (WX), Xfly (EE), siis peaks lennud toimuma.
Mida peab tegema SAS?
SAS pakub praegu tasuta ümberbroneerimise võimalust lendudele 4. juulist kuni 9. juulini eeldusel, et see on ostetud enne 23. juunit 2022 ehk enne, kui saabus info pilootide plaanitavast streigist. Lende saab ümber broneerida samasse sihtkohta samas reisiklassis järgmise 360 päeva jooksul.
SAS püüab ümber broneerida nii palju lende, kui võimalik, kuid arvestades suvist hooaega on alternatiivide leidmise võimalus originaallennuga sarnastes ajaraaamides piiratud. Kui ümberbroneerimine on võimalik, saadab SAS uue marsruudi detailid SMS-iga. Kui seda ei suudeta, saadetakse SMS täiendava infoga.
Võimalus on ka ise leida lennud mõne teise lennufirmaga, mille SAS on lubanud hiljem kompenseerida. Pole kindel, kui palju seda lubadust SAS-i varasemat käitumist arvestades uskuda.
Kui lend tühistatakse vähem, kui 14 päeva ette ja sobivat asendusreisi ei leita, on reisijatel õigus hüvitisele sõltuvalt reisi pikkusest 250 – 600€ reisija kohta.
Õigus hüvitisele:
Kui lend on broneeritud reisibüroos või online reisibüroo kaudu, suunab SAS kontakteeruma ostukohaga.
Vaata ka vastavat infot SAS-i veebilehel (inglise keeles).
Kokkuvõtteks
Arvestades niigi keerukat finantsolukorda, tuleb pilootide streik SAS-i jaoks äärmiselt ebasobival ajal. Hinnanguliselt läheb üks streigipäev SAS-ile maksma 11 – 12 miljonit eurot. Ettevõtte pressiteate pikas kommentaaris ütles SAS-i tegevjuht, et praegune streik on ettevõtte jaoks laastav ja "seab kaalule ettevõtte tuleviku, sealhulgas tuhandete kolleegide töökohad". Kaalul on SAS-i kui lennundusettevõtte ellujäämine. See juhtub aga ainult juhul, kui SAS suudab kaasata lisakapitali erainvestoritelt ning Taani ja Norra riigilt. Rootsi valitsus teatas, et nendel on nüüd küllalt ja neilt finantssüsti loota pole.
SAS-i lähipäevade piletiomanikel on loterii – pooled lennud toimuvad ja pooled mitte. Igal juhul mõjutab see kümnete tuhandete inimeste suviseid reisiplaane.