USA sulgeb piirid Schengeni riikide reisijatele
veigo
veigo
12. märts 2020 03:29

President Trump teatas, et koroonaviiruse leviku takistamiseks ei lubata alates reedest Euroopa riikide kodanikel siseneda USA-sse. Ainus erand on tehtud Ühendkuningriigi kodanikele. Reisikeeld jõustub alates reede keskööst ja kestab 30 päeva. Esialgu teatas Trump ka kogu kaubavahetuse peatamisest, kuid presidendi administratsioon ruttas hiljem täpsustama, et kaubavahetus Euroopaga siiski jätkub.

Kui lugeda ametlikku teadaannet, siis reisipiirang ei puuduta siiski kogu Euroopat, vaid piirdub Schengeni riikidega. Sinna alla mahub teatavasti ka Eesti. Samas on Schengeni lepinguga liitunud ka Euroopa Liitu mittekuuluvad riigid.

Märkus: UK on Euroopa Liidust lahkunud

Keelu põhjuseks on presidendi sõnul Euroopa Liidu võimetus võtta viiruse leviku peatamiseks tarvitusele USA-ga võrreldavaid meetmeid. Pole selge, mis meetmeid täpsemalt silmas peeti.

USA-s endas võib koroonaviirus osutuda tõsiseks probleemiks, kuna seal puudub Euroopaga võrreldav tervishoiusüsteem. Paljud ameeriklased hoiduvad arstiabi kalli hinna tõttu arste külastamast, samuti puuduvad seal tasustatud haiguspäevad.

12.03. seisuga on USA-s 1311 koroonaviirusesse nakatunut. Arvatakse, et see number ei kajasta tegelikkust, muuhulgas ka seetõttu, et USA oma koroonaviiruse testi väljatöötamise käigus läks palju asju nihu. Pikema ülevaate sellest tegi Business Insider.

USA sulgemine eurooplastele tähendab sisuliselt Atlandi-ülese lennuliikluse katkemist, osaliseks erandiks jääb vast ainult London, võimalik, et ka Dublin. Mõju ulatub kindlasti ka Euroopa-sisestele lendudele, sest USA-sse lendavate lennufirmadega nagu British Airways või Lufthansa, aga SAS ja Finnair, reisib Euroopa sees arvestatav hulk jätkureisijaid. Euroopa lennufirmadelt hakkab kindlasti tulema veelgi uudiseid. Finnair teeb USA lende puudutava otsuse neljapäeval. Finnairil oli muidu plaan sel suvel lendude arvu New Yorki (alates aprillist) ja Los Angelesse (alates juulist) kasvatada.

Lisaks Euroopa lennufirmadele muutuvad probleemseks ka Euroopat läbivad 5th freedom lennud nagu Singapore Airlinesi lennud Singapur - Frankfurt - New York JFK, kus kasutakse suurt A380 lennukit või Emiratesi Dubai - Ateena - New York EWR.

USA lennujaamades on olukord info puuduse tõttu üsna rahutu. Euroopasse lennata plaaninud reisijad ei tea, mida teha, kas neid USA-sse tagasi lubatakse, kas neid pannakse tagasi tulles karantiini jne. Paljud on otsustanud segaduse tõttu reisi Euroopasse tühistada.

USA turismisektor eurooplaste reisikeelu üle muidugi ei rõõmusta. USA reisifirmasid ühendav U.S. Travel Association nõuab sama otsustavaid meetmeid ka USA reisisektori kaitseks. Nende andmetel sisenes märtsis 2019 USA-sse 850 000 lennureisijat Euroopast (UK-d mitte arvestades), mis moodustab 29% kõikidest riiki saabujatest. Nende kulutusi hinnatakse suurusjärku 3,4 miljardit dollarit (3 miljardit eurot).

Reisikindlustus – milleks? Mul on Euroopa ravikindlustuskaart!?
If Kindlustus
Sisuturundus
Reisikindlustus – milleks? Mul on Euroopa ravikindlustuskaart!?
Kuidas muuta reisifotod unustamatuteks mälestusteks?
PrintMeEasy
Sisuturundus
Kuidas muuta reisifotod unustamatuteks mälestusteks?
Lennupakkumised
Foorum
Reisikaaslased