Usbekistani viisarežiim on olnud reisijale Kesk-Aasia üks kõige frustreerivamaid. Viisa saamiseks on vaja küllakutset, esitada tuleb plaanitav reisimarsruut ning viisa jaoks on visiit Usbekistani saatkonda vältimatu (taotlust on võimalik siiski esitada ka elektrooniliselt). Loodetavasti muutub olukord alates 15. juulist, kui Usbekistan juurutab 101 riigi kodanikele e-viisa ning transiitreisijatele 5-päevase viisavaba külastuse (allikas gazeta.uz). E-viisat saavad taotleda ka Eesti kodanikud.
E-viisa tingimused:
Lisaks e-visale valmistatakse ette täiendavat viisarežiimi turistidele, kes reisivad Siiditeel. Kaalumisel on idee lubada riiki lihtsustatud korras need reisijad, kellel on passis mõne teise Siiditeele jääva riigi viisatempel.
Transiitreisijad, kes saabuvad Usbekistani lennukiga ja omavad piletid edasilennuks kolmandasse riiki, saavad riigis viisavabalt viibida kuni 5 päeva. Tänu keerulisele viisarežiimile pole Taškendi lennujaam lennufirmasid meelitava sõlmlennujaamana suuremat kuulsust kogunud. Valikus on lisaks Uzbekistan Airwaysile veel Turkish Airlines, Aeroflot ja huvitaval kombel mõlemad suuremad Lõuna-Korea lennufirmad Asiana ja Korean Air. Samas, kel soovi, saab Uznbekistan Airwaysiga lennata marsruudil Riia – Taškent – Delhi/Bangkok/Singapur ja teha vahepeatuse Taškendis.
Usbekistan on varemgi astunud samme viisarežiimi leevendadamiseks. Detsembris 2016 teatati 30-päevasest viisavabadusest 15 riigi kodanikele, mis pidi jõustuma aprillis 2017 ja plaanist hakata väljastama 2018. aastal e-viisasid. Peagi tõmmati sellele pidurit, väidetavalt ei meeldinud Usbekistani uue liberaalsema presidendi Shavkat Mirziyoyevi plaan riigi julgeolekubossile Rustam Inoyatovile. Tänaseks on viimane ametist kõrvaldatud ja lootust justkui oleks.
Tunda on, et Usbekistan soovib olla senisest avatum. Turismis nähakse suurt tulevikku ja selle arendamisele on vähemalt sõnades hakatud varasemast hoopis suuremat rõhku pöörama. 2017. aastal külastas Usbekistani 2,7 miljonit turisti, sisemajanduse kogutoodangust moodustasid turismitulud 1%. Kümne aastaga loodetakse seda kasvatada 7% peale. Kindlasti ei muutu midagi aga enne, kui Usbekistani ei alusta lende rohkem lennufirmasid. Inimsõbralikum viisarežiim loob selleks igal juhul eeldused.