Uuring: spontaansed reisid teevad inimesi õnnelikumaks
veigo
veigo
22. nov 2022 08:03

Kuigi nii mõnelegi seisneb reisi parim osa selle planeerimises ja reisi ootuses, otsustavad osad inimesed reisile minna hetkeemotsiooni pealt, vältides igasugust planeerimist täielikult. Ja sellesse teise seltskonda kuuluvate inimeste arv kasvab pidevalt.

Mis paneb inimesi ostma viimase hetke piletit ja sukelduma pea ees tundmatusse keskkonda? Skyscanneri broneerimiskeskkond uuris spontaanset reisimist ja tulemuseks on tõdemus, et etteplaneerimata reisimine parandab meie heaolutunnet ja teeb meid õnnelikumaks. Miks see nii on?

Spontaansus väljendab vabadust

Spontaansus tähendab erinevalt kõige ette planeerimisest elamist käesolevale ajahetkele ja just selle tegemist, mis sel hetkel õige tundub. Puhkusega seotud otsuste tegemine on paljudele üks tavalisemaid stressi vorme. Kõige ette ära organiseerimise asemel eksprompt reisimise valimine võib olla väga vabastav. Uue koha esmakordne nägemine, millest sa varem mitte midagi ei teadnud, on samaaegselt nii põnev kui rahuldust pakkuv.

Spontaanne reisimine paneb meid elama "siin ja praegu" viisil, vabastades meid igapäevastressist ja tuleviku pärast muretsemisest. Ja kuigi asjade kaasahaaramine ja tundmatusse kohta lendamine tundub hirmutav, on see ettevõtmist väärt. Selle kõige juures on suureks plussiks see, et sul puudub etteantud tegevuskava ja iga järgmine samm tundub seiklusena. See loob "ma võin" meeleolu ja aitab meenutada, et võimalusi on piiramatult.

Pandeemia pani meid spontaanset reisimist ihkama

Kuigi ligi kaks kolmandiku inimestest peab ennast spontaanseks, sundisid pandeemiaaegsed reisipiirangud meid reisimise asemel kodus istuma. Nüüd, kus enamik piiranguid on kadunud, on inimesed varasemast altimad oma mugavustsoonist välja astuma, sest on õpitud, kuidas elu ilma reisimiseta välja näeb.

Spontaanne reisimine ja paindlikud puhkused on normiks kujunemas

Ühendkuningriigis küsitletud 1000 inimesest ütles kolmandik, et nad on broneerinud reisi sihtkohta, millest nad midagi ei tea. Mis veelgi huvitavam, 34% vastanuist on läinud lennujaama ilma selge sihtkohata ja broneerinud piletid alles lennujaamas (see on siiski eelkõige suuremate lennujaamade eelis). Kolmandik etteplaneerimata puhkusel käinutest möönab, et nii oli tunduvalt põnevam.

Vähem stressi ja muud kasud

Kuigi reisi pikalt ette planeerimine võib tunduda hea viisina muretsemist vältida, pole see alati nii. Spontaanne reisimine toob ellu mängulisust, mis omakorda vähendab stressi ja muretsemist. Lisaks stressi vähenemisele on arstlikud uuringud näidanud, et spontaansus tõstab enesehinnangut ning suurendab rahulolu ja harmooniat lähedastes suhetes inimestega.

Kes on spontaansemad – mehed või naised?

Skyscanneri uuring näitas, et naised on rohkem valmis impulsiivreise ette võtma, kui mehed (vastavalt 50% ja 42% vastanutest)

Spontaansus tipneb 30ndate eluaastate alguses

Kõige suuremat valmisolekut spontaanseks reisiks näitasid üles inimesed 30ndate eluaastate alguses (tipp 31) , kui pole veel liiga palju kohustusi, kuid raha reisimiseks on olemas. Samas esineb kõige vähem spontaansust 30ndate eluaastaste lõpus (tipp 37), kui on loodud pere ja võetud kohustusi.

Soovitusi

  • Ära mõtle üle, kui võimalus avaneb. Selle asemel, et leida endale miljon põhjust, miks ma ei saa eksprompt reisile minna, mine vooluga kaasa ja lase enda ellu midagi uut.
  • Leia endale kaaslane, kes jagab sinu hasarti planeerimata reisile minna.
  • Ütle sagedamini teistele "ei" ja endale "jah". See võib tunduda isekana, aga reisi planeerimine tähendab sageli teiste inimeste soovide ettepoole tõstmist enda huvidest.
  • Üllata lapsi! Lastele pole midagi põnevamat, kui uudis, et me läheme ootamatult reisile.
  • Kui sul endal spontaansust napib ja vajad veidi tõuget, siis palu abi kaaslaselt või sõbralt.
  • Ole kuupäevade ja sihtkohtadega paindlik.

Kokkuvõtteks

  • Spontaansuse ja inimeste üldise õnnetunde vahel on tugev seos.
  • Spontaansed inimesed kalduvad olema usaldusväärsemad, sõbralikumad ja rohkem avatud uutele kogemustele.
  • Inimesed, kes kulutavad puhkuse planeerimisele vähem aega, on rahulolevamad.
  • Inimesed naudivad spontaanselt kujunenud puhkuseid üldjuhul rohkem.
  • Kuigi valdav enamus inimesi väärtustab reisimist kaugelt rohkem, kui uusi rõivaid, pidutsemist ja muud meelehead, pole 72% kunagi saanud kingituseks spontaanset reisi. Ehk oleks aeg see viga parandada?

Skyscanneri uuringuga saab tutvuda nende veebilehel (pdf).

Reisikindlustus – milleks? Mul on Euroopa ravikindlustuskaart!?
If Kindlustus
Sisuturundus
Reisikindlustus – milleks? Mul on Euroopa ravikindlustuskaart!?
Kuidas muuta reisifotod unustamatuteks mälestusteks?
PrintMeEasy
Sisuturundus
Kuidas muuta reisifotod unustamatuteks mälestusteks?
Lennupakkumised
Foorum
Reisikaaslased