Uuring: spontaanselt reisijad on oma reisiga rohkem rahul
veigo
veigo
22. jaan 08:01

Puhkusemajutust vahendav VacationRenter viis USA turul läbi uuringu, et aru saada, kuidas erinevad reisi igat aspekti ette planeerida armastavate inimeste reisid nende omast, kes on valmis reisile minema hetkeemotsiooni ajel ilma suurema planeerimiseta.

Kõigepealt vaadati, kui suur osa inimesi kummasegi kategooriasse kuulub. Selgus, et spontaanseid reisijaid on veidi rohkem, 36,5% vastanutest ning 28,9% identifitseeris ennast kui planeerijaid. Ülejäänud vastajad jäid nende kahe vahele ehk selge määratlus puudus. Seejuures on naised rohkem valmis ette võtma ettekavatsemata reisi, kui mehed. Vastupidine muster leidis samuti kinnitust – mehed armastavad naistest rohkem reisi ette planeerida. Selline tulemus on isegi natuke üllatav, sest sageli on just naised need, kes pere või paari puhkust paika panevad.

Uuring näitas, et reisi spontaansuse määr kandub üsna otseselt üle sellesse, kui rahul oma reisiga ollakse. Kuigi reisi planeerimisel on omad plussid, on sellel emotsionaalses plaanis ka selge negatiivne külg – kui 84,7% spontaansetest reisijatest nautisid stressivaba reisi, sama said öelda vaid 62,6% planeerijatest. Veel enam – planeerijate reis kujunes stressirohkeks 11 korda sagedamini, kui hetkeemotsiooni pinnalt ette võetud reisi puhul.

Eelnev ei tähenda siiski kohe seda, et planeerimine oleks iseenesest halb mõte – pigem kipub stressi tekitama suutmatus suure tööga planeeritud reisiplaanist kõrvale kalduda ja nautida reisi ka siis, kui kõik ei kulge täpselt vastavalt plaanitule.

Ette planeeritud ja spontaansete reiside puhul erineb mõnevõrra ka see, mida ette võetakse. Planeerijad on rohkem huvitatud ajaloolistest kohtadest ja muuseumikülastustest, mitteplaneerijad aga joogist mõnes kuulsas baaris ja rannapuhkusest. See on küllalt loogiline, sest muuseumide ja oluliste ajalooliste kohtade külastus kulgeb üldiselt sujuvamalt, kui on olemas selge plaan (mille kokkupanek nõuab muidugi omajagu energiat). Spontaansed reisijad kõike seda vist väga ei igatsegi, sest ka giidiga linnatuurid pole selgelt nende huviorbiidis.

Vaadates püsimist planeeritud reisieelarves, siis seda suutsid spontaanselt reisivad inimesed paremini (52,6%, planeerijad 39,4%). Samas oli spontaansetel reisijatel suurem oht minna üle eelarve (39,5%, planeerijad 30,4%). Ning kui planeerijatest kulutas 30,1% planeeritud reisieelarvest vähem, siis mitteplaneerijates tuli samaga toime vaid 7,9%.

Selgus ka, et reisidel võib suhetele olla mitmesugune mõju. Enamasti pakuvad reisid romantikat ja süvendavad suhteid, kuid planeerijatel on selgelt suurem tõenäosus jõuda vaidlusteni, reisi lõppemiseni kavandatust varem või isegi lahkuminekuni.

Uuringu jaoks küsitleti 1000 täiskasvanud inimest USA-s, kes olid reisinud viimase kolme aasta jooksul. Vastajate vanus ulatus 18 kuni 74 aastani, keskmine vanus oli 34 aastat. Uuring kajastab reise USA sees.

Kuidas veeta pikk nädalavahetus Gauja rahvuspargis
Gauja Rahvuspark
Sisuturundus
Kuidas veeta pikk nädalavahetus Gauja rahvuspargis
Just nii palju maksab toidumürgitus, luumurd ja rolleriga kukkumine eestlaste lemmiksihtkohtades
Seesam
Sisuturundus
Just nii palju maksab toidumürgitus, luumurd ja rolleriga kukkumine eestlaste lemmiksihtkohtades
Lennupakkumised
Foorum
Reisikaaslased