Uus-Meremaa tollil on nüüd õigus nõuda salasõnu
veigo
veigo
3. okt 2018 00:59

1. oktoobril jõustus Uus-Meremaal uus Tolli- ja aktsiisiseadus. Üks selle reisijaid puudutav muudatus sätestab, et nüüdsest on Uus-Meremaa tolliametnikel õigus nõuda juurdepääsu sinu elektroonikavahendite (sülearvutid, mobiiltelefonid, tahvelarvutid) sisule. See tähendab kohustust avada elektroonikaseade kas salasõna, PIN-koodi või näpujäljega. Sellest keeldumine pole hea mõte – lisaks elektroonikaseadme konfiskeerimisele ootab keeldujat ees kuni 5000 NZD ehk 2850€ suurune trahv, seade konfiskeeritakse ja uuritakse läbi sellegipoolest.

Uus-Meremaa tollil oli ka varem õigus riiki saabujaid peatada ja nõuda elektroonikaseadme avamist, kuid seadus ei kohustanud reisijaid oma paroole jagama. Nüüd on see kohustus seaduses fikseeritud. Seadusemuudatuse põhjuseks tuuakse vajadus paremini võidelda organiseeritud kuritegevusega.

Selleks, et kellegi telefoni või sülearvutit uurida, peab tolliametnik esitama reisijale põhjendatud kahtluse või rikkumise kirjelduse. Tollil on õigus uurida elektroonikaseadme sisu, kuid mitte pilves asuvat sisu, kuhu seadmest on juurdepääs.

Kuigi esimesel hetkel võib uus seadus tunduda räige sissetungina inimeste privaatsfääri, ei muutu 99,99% reisijate jaoks Uus-Meremaa piiril mitte midagi, sest tegemist ei ole elektroonika lauskontrolliga. 2017. aastal kontrolliti kokku 540 elektroonikaseadet, mis tähendab päevas ühte kuni kahte kontrolli. Peamised kontrollitavad on seni olnud Uus-Meremaa ja Hiina kodanikud. Piiriametnikud ei eelda, et vaatamata seadusemuudatusele kontrollide arv kasvaks, sest nagu mainitud, kontrollimiseks peab olema põhjendatud kahtlus.

Võib muidugi polemiseerida, kui efektiivne selline kontroll kuritegevuse tõkestamiseks on. Pole ju näiteks probleemi osta kohapealt mõni odav nutitelefon ja tõmmata mingeid tumedaid andmeid pilvest.

Muide, Austraalias on lõppemas arutelud analoogse seaduseelnõu üle (The Assistance and Access Bill 2018), mis katab ka ligipääsu krüpteeritud andmetele. Austraalias võib selle jõustumise korral koostööst keeldujaid oodata kuni 10 aasta pikkune vanglakaristus.

Allikas: Uus-Meremaa avalik-õiguslik ringhääling Radio New Zealand

Reisikindlustus – milleks? Mul on Euroopa ravikindlustuskaart!?
If Kindlustus
Sisuturundus
Reisikindlustus – milleks? Mul on Euroopa ravikindlustuskaart!?
Kuidas muuta reisifotod unustamatuteks mälestusteks?
PrintMeEasy
Sisuturundus
Kuidas muuta reisifotod unustamatuteks mälestusteks?
Lennupakkumised
Foorum
Reisikaaslased