Vaated 300 meetri kõrguselt - Hiinas avatakse maailma pikim ja kõrgeim klaaspõhjaga sild

Hiina

Hiina Hunani provintsis Zhangjiajie rahvuspargis avatakse 2015. aasta juulis maailma pikim ning ühtlasi ka maailma kõrgeim klaaskattega sild. 430 meetri pikkune ja 6 meetri laiune sild ühendab kahte kaljut Zhangjiajie Suures kanjonis. Kanjoni põhjast rohkem kui 300 meetri kõrgusel asuvalt sillalt avanevad ümbruskonnale, mida kutsutakse ka Avatari pargiks, hunnitud vaated.

Lisaks maailma kõrgeima klaaspõhjaga sillale napsab Zhangjiajie sild enda nimele ka maailma kõrgeima benji-hüppe koha tiitli. Seni saab maailma kõrgeimat benji hüpet teha Macau Towerist 233 meetri kõrguselt.

Kui võrrelda Zhangjiajie silda teiste analoogsete sildadega maailmas, siis näiteks Suure kanjoni Skywalk Ameerika Ühendriikides on 21 meetri pikkune ning on kanjoni põhjast 219 meetri kõrgusel. Kanadas Albertas eelmine aasta avatud Glacier Skywalk ulatub kaljupangalt eemale 35 meetrit ning on maapinnast ligi 300 meetri kõrgusel.

Korraga 800 inimest mahutava Zhangjiajie klaaspõhjaga silla on projekteerinud Iisraeli arhitekt Haim Dotan. Praeguste plaanide kohaselt peaks see lisaks turistide ligimeelitamisele saama ka moedemonstratsioonide läbiviimise kohaks.

56 km² suurune Zhangjiajie rahvuspark (täpsemalt rahvuslik metsapark - Zhangjiajie National Forest Park) on osa suuremast Wulingyuani maastikukaitse alast, mis alates 1992. aastast kuulub UNESCO maalima kultuuripärandi nimekirja. Zhangjiajie rahvuspark on turistidele avatud alates 2009. aastast. Sealt sai 2009. aastal valminud filmis "Avatar" nähtud Pandora planeedi jaoks inspiratsiooni režissöör James Cameron. Kokku on Zhangjiajie rahvuspargis üle 3000 kõrgustesse pürgiva liivakivikalju.