Välismaal kadunud reisidokumendi saab nüüd asendada lihtsamalt
veigo
veigo
11. sept 08:03

Eesti Vabariigi valitsus kiitis 7. septembril heaks isikut tõendavate dokumentide seaduse muutmise eelnõu, mis lihtsustab ühekordselt kasutatava asendusdokumendi väljastamist inimesele, kes on reisil olles reisidokumendi kaotanud, see on aegunud, varastatud, hävinud või muutunud kasutuskõlbmatuks.

Kui praegu peab abivajaja minema kohale Eesti välisesindusse või aukonsulaati, siis peale seaduse jõustumist on võimalik tagasipöördumistunnistuse ja tagasipöördumise loa taotleja isikut kontrollida videosilla teel ja ühekordne tagasipöördumistunnistus (Eesti kodanikele) või tagasipöördumise luba (välismaalase passi omanikele) toimetatakse kätte kullerpostiga.

Distantsilt tuvastamine annab võimaluse aidata neid reisijaid suure pindalaga riikides, kus saatkond või aukonsul võivad asuda sadade kilomeetrite kaugusel ning nendes kaugetes riikides, kus puuduvad Eesti saatkonnad ja aukonsulid ning kus ei ole esindatud ka ükski Euroopa Liidu liikmesriik. Selliseid riike on Välisministeeriumi andmetel maailmas praegu 24: Afganistan, Cooki saared, Kiribati, Maldiivid, Mikroneesia, Nauru, Palau, Tuvalu, Bhutan, Dominica, Marshalli saared, Saint Kitts ja Nevis, Antigua ja Barbuda, Bahama, Barbados, Belize, Eswatini, Grenada, Guyana, Lesotho, Saint Vincent ja Grenadiinid, Samoa, Solomoni saared ja Tonga.

Asendusdokumendi tellija peab ise vastutama internetiühenduse eest, et tagada videosilla korrapärane toimimine, saatma saatkonnale korrektse dokumendifoto ning tasuma kullerfirmale postikulud. Lisaks tuleb maksta ka tavapärane riigilõiv – 20 eurot, kui reisidokument oli varastatud või kadunud, ja 100 eurot, kui reisidokument oli aegunud.

Jätkuvalt jääb alles õigus ja võimalus dokumendi saamiseks isiklikult saatkonda või aukonsulaati kohale minna. Riikides, kus puudub nii Eesti saatkond kui aukonsul, tuleb asendusdokumendi saamiseks pöörduda kohapeal esindatud Euroopa Liidu liikmesriikide saatkondade poole.

Neid Eesti elanikke, kes kaotavad välisriikides oma passi, kelle pass hävib, muutub kasutuskõlbmatuks või aegub ning kes taotlevad tagasipöördumistunnistust või tagasipöördumise luba, on aastas umbes 700–800.

Reisidokumendi kaotuse kohta saab lugeda ka Välisministeeriumi ReisiTargalt veebilehelt.

Aristokraatlikud lossid ja mõisad Gauja rahvuspargis
Gauja Rahvuspark
Sisuturundus
Aristokraatlikud lossid ja mõisad Gauja rahvuspargis
Mis on Airalo eSIM?
Airalo
Sisuturundus
Mis on Airalo eSIM?
Lennupakkumised
Foorum
Reisikaaslased