Venemaa asub koostama välismaa hotellide musti nimekirju

Tundub, et Venemaa reisikorraldajatel pole hetkel just kõige kergemad ajad. Alates juulist on oma maksejõuetusest teatanud mitmed suured bürood. Esimene tegevuse lõpetanud reisikorraldaja selles pankrotilaines oli Venamaa üks vanimaid reisioperaatoreid, Sankt Peterburgis tegutsenud „Neva“. Järgnesid Tuulteroos (Роза ветров), Expo-Tour (Экспо-тур) ja Labürint (Лабиринт). Täna saabus uudis, et järgmise firmana on probleemides Moskva reisikorraldaja IntAer. Probleemide põhjusena märgitakse "negatiivset poliitilist ja majanduslikku olukorda, mis on märgatavalt mõjutanud broneeringute arvu".

Reisifirmade maksejõuetus tähendab omakorda seda, et suur hulk puhkusel viibivaid venelasi on küll reisi eest maksnud, kuid ei pääse tagasi koju. Näiteks reisikorraldaja Labürint tegevuse lõpetamine tähendab, et 27000 Vene puhkajal on probleemid koju tagasi saamisega. Venemaa reisijaid abistav agentuur Turpomoshch püüab reisijaid abistada, kuid eeldatakse, et kõigi reisijate kojutoimetamine nõuab umbes nädala.

Kui ingliskeelsed väljaanded toovad reisifirmade pankrotilaine taga välja Ukraina kriisi tõttu nõrgenenud rubla ja nõude riigiametnikel ja riigifirmade töötajatel Venemaal puhata, siis Venemaa Föderaalse Turismiagentuuri direktori kt. Oleg Safonov näeb reisikorraldajate pankrottide taga külmaverelist ja küünilist petuskeemi, millega peaks tegelema asjaomased instantsid. Ja üleüldse soovitab Safonov venelastel välismaale mitte minna, sest see on "vähem riskantne".

Paljud venelased toetavad seda arvamust. Kui lugeda reisifirmade maksejõuetust puudutavate venekeelsete artiklite alt kommentaare, siis leidub küllaga neid, kes küsivad, miks toetavad venelased oma rahaga NATO riike?

Venemaa reisikorraldajate assotsiatsioon ATOR on hakanud aga koostama "musta nimekirja" nendest hotellidest, mis ei võimalda reisikorraldaja pankroti tõttu probleemidesse sattunud Vene turistidel hotellides tasuta edasi viibida. ATOR-i nägemuses on tegemist lubamatu turistide santažeerimisega ning hotellid, kus Vene turiste halvasti koheldakse, lisatakse musta nimekirja. Vastav teade kannab ATOR-i lehel tähendusrikast pealkirja Кто выгоняет российских туристов (Kes ajab Vene turiste ära).

ATOR kirjutab, et kõige rohkem hotellidest väljatõstmise juhtumeid on esinenud Kreekas, märkides ühtlasi ära, et Kreeka majandus on hakanud jalule tõusma muuhulgas tänu Vene turistide kulutatud rahale. Teisel kohal on Hispaania, peamiselt Barcelona, aga ka Tenerife. Veel on signaale tulnud Türgist, Tuneesiast ja Sri Lankast. Eraldi märgitakse ära, et venelastele ei esita ultimaatumeid mitte ainult kesktaseme hotellid, vaid raha küsitakse isegi 5-tärni hotellides. Seejuures pole tegemist mitte lihtsalt raha küsimisega juba makstud teenuste eest, enamikus ATOR-ile esitatud kaebustes on väidetud hotelliomanike ja kohalike turismifirmade agressiivset käitumist. Sõbralik olevat suhtumine ainult Tais Phuketis ja Pattayas.

Kuid reisikorraldajate assotsiatsioon ei pruugi olla ainuke organisatsioon, mis koostab välismaa hotellide musti nimekirju. Sama plaanib koostöös Venemaa Välisministeeriumiga teha ka sealne Kultuuriministeerium. Kutuuriminister Vladimir Medinsky ei mõista, miks puhkavad Venemaa kodanikud ebasõbralikes riikides.

Venemaa reisikorraldajate probleemid ei pruugi veel sugugi lõppenud olla. Föderaalse Turismiagentuuri pressiesindaja ütles raadiojaamale Ehho Moskvõ, et nad kardavad, et tegemist võib olla alles doominoefekti algusega. Venemaa kultuuriminister on öelnud, et iga järgmist reisikorraldaja maksejõuetust hakkab uurima majanduskuridegudega tegelev komitee. Rosturismi andmetel on välismaale reisivate Venemaa kodanike arv langnud sõltuvalt riigist 15-30 protsenti. Venemaale reisivate välisturistide arv on võrreldes eelmise aastaga vähenenud 20%.