Vinicunca, Vikerkaare mägi Peruus

Peruu

Maailma ühe kõige ilusama geoloogilise vaatemängu leiab Peruu Andides. Vinicunca ehk Vikerkaare mägi ehk Rainbow Mountain on Cuscost väikebussiga umbes 3,5 sõidutunni kaugusel asuv mägi, mille erosiooni poolt paljastatud erinevatest mineraalidest koosnevad kihid pakuvad vaatajale tõelist looduslikku silmailu.


Foto: Flickr

Kuigi tektooniliste kokkupõrgete tulemusena sündinud mitmevärviline mägi on eksisteerinud mitmeid miljoneid aastaid, on see turismiobjektina värske nähtus. Turiste on sinna veetud viimased viis aastad ja Vinicunca populaarsus on eriti kasvanud viimase paari aasta jooksul. Iga päev külastab seda kuni 1000 turisti.

Kuigi Vinicunca on alles verivärske turismihitt, on selle populaarsus juba jõudnud kõvasti kahjustada sealset puutumatut loodust. Matkarada, mis Vinicuncale viib, on külastajate tõttu tõsiselt kannatada saanud ning muutub vihmaga kiviklibu- ja porimülkaks. Kunagi rändel olevate hanede poolt peatuspaigana kasutatud märgala on tänaseks parkla, mis hommikuti täitub põhiliselt Euroopa ja Ameerika turiste vedavatest mikrobussidest.

Instagrami-ajastul kipuvad kohad ja vaatamisväärsused pildi pealt veidi ilusamad välja paistma, kui asi tegelikkuses on. Erandiks pole ka Vinicunca. Võrdluseks mõned Flickrist leitud pildid. Instagramis on asi muidugi veel dramaatilisem.


Foto: Flickr


Värvilisem. Foto: Flickr


Veelgi värvilisem. Foto: Flickr

Kuigi matk Vikerkaare mäele pole tehniliselt kõige keerukam, võib ettevalmistamata retk kergesti muutuda õudusunenäoks. Esiteks, Vinicunca mäe vaatamis- ja pildistamiskoht asub 5200 meetri kõrgusel. Võrdluseks, Everesti baaslaager Nepalis asub 5346 meetri kõrgusel. See tähendab, et eelnev aklimatiseerumine on hädavajalik. Kuigi väiksemad hingamisraskused võivad ilmneda ka madalamal, ilmutab mäehaigus ennast 2400 meetrist kõrgemal. Vikerkaare mägi on sellest 2 korda kõrgemal.

Teiseks, kõrgus nõuab sobivat riietust. Iga päev läheb mäge vaatama liiga õhukestes riietes turiste, kelle jaoks on retk üks suur lõdisemine. Kolmandaks, vihmaga muutub matkarada vägagi ohtlikuks mudajõeks, kus kukkumised ja vigastamised on kerged tulema. Kuidas näeb matk Vinicuncale välja vihmaga ja mida üldse seal oodata, tasub kindlasti lugeda pikemast ülevaatest lehel RoamingAroundtheWorld.com. Ja kahjuks pole kiita ka suur osa teejuhte, kelle ainus huvi näib olema päev võimalikult kiiresti õhtusse saada.

Praktilist

Kunas minna: kuigi päikeselisi päevi on ka vihmahooajal (ja vastupidi), tasub perioodi novembrist märtsini üldiselt vältida.
Maksumus: kohapeal umbes 21-22 dollarit, internetis eelnevalt ostes kuni 200 USD. Lisandub kohalikule kommuunile minevad 3 dollarit.