Albaania

Kas keegi on viimasel ajal käinud Albaanias ja sõitnud Bussiga Tiranast Sarandasse? Kas ööbussid suunal Tirana-Saranda eksisteerivad? Teistpidi vist on olemas. Ja millised kohad Albaania Rivieras on külastamiseks kohustuslikud?

Bussid - https://gjirafa.com/Autobus

Pole kindel, kas sinna jõuab kõigi firmade info, aga kohalikud kasutavad enamasti seda lehte otsinguks.

Kohad Rivieras. Butrint, kindlus Sarande kohal, Porto Palermo kindlus, Himare vanalinn, Llogara kuru. Lisaks on veel külade kohal mitmeid vanu külasid, kindlusi jms, mida on vaikselt kõpitsetud, aga mis pole veel kuulsaks saanud, sest suure bussiga ei pääse ligi. Kui olemas auto või takso, siis tasuks midagi ka neist külastada. Lisaks mingeid väiksemaid ranud, kuhu pääseb vaid jalgsi või paadiga. Suuremad rannad on ka veel naabermaadega võrreldes üsna heas seisus ja täis ehitamata. Kõige suurem ehitus- jm läbu on Sarandes, Ksamilis ja Himares. Mujal on hooajaväliselt veel väga rahulik ja kena olla.

Suur tänu! Väga informatiivne ja kasulik postitus! Lisan veel juurde, et lähme juuni keskel ja 1,5a lapsega. Mis minu jaoks tähendab, et päris üksikut puutumata randa ei otsi, mulle oluline kiire arstiabi kättesaadavus ja restoranid-poed, et söök oleks olemas. Kas juuni keskel jäävad Sarande ja Himare liiga lärmakaks vms? Plaan ka Korfut külastada päevaks. Seega ma olen kahe vahel, kas rentida auto või siiski proovida bussiga see reis ette võtta. Ja endiselt, laps on alles 1,5. :)

Juuni keskel hakkab alles hooaeg vaikselt peale. Olime eelmine aasta ühe väiksema asula rannas enne jaanipäeva ja siis tehti ettevalmistusi nädalavahetusel algavaks hooajaks. Enamik söögikohti olid kinni viimaseks kiireks remondiks ja kohalikud nautisid tühja randa.

Ma valiks Sarande asemel kindlasti Himare. Tunduvalt rahulikum ja mõnusam koht. Eriti enne suurema hooaja algust. Samas piisava suurusega koht, et midagi oleks avatud ka enne hooaja algust.
Sarandes pole vist eriti väikelapsele sobivat randa. Lisaks suurim linn ranniku sellel osal, rahvast juba juuni keskel tänu kruiisilaevadele palju jne.
Pigem eelistas sellele Ksamili, kus on rannad enamsti elamisele lähemal, kuid samas hinnad üldiselt kõrgemad.
Aga esimeseks valikuks võtaks juuni keskel Himare.

Kohal liikumine on autoga muidugi lihtsam. Rannikul eriti mingit ühistransporti külade vahel ei liigu ja pead seal muidu põhiliselt taksodele või autoga naabrimeestele toetuma. Samas ei oska öelda, kuidas odavam tuleks. Lisaks ei pruugi Tiranast käival bussil olla konditsioneeri. Bussifirma nimed mulle midagi ei ütle, aga osadel liinidel on veel mitmeid vanemaid Itaaliast vm toodud busse.

Kõigis randades tasub eemale hoida merre jõudvast voolavast veest. Kena mägiojake võib tegelikult olla osa mõne kõrgemal asuva helamise kanalisatsioonist. Kui nende suudmetest paarsada meetrit eemale hoida, siis pidi juba üsna OK olema.