Autoga Ida-Euroopa trip

Tere!

Plaan on pulmareisina minna autoga avastama Euroopat 3ks nädalaks alates 10. juuli.  Ukraina, Moldova, Rumeenia, Bulgaaria, Makedoonia, Albaania. Kui aega üle jääb siis ka Kosovo, Serbia, Horvaatia, seejärel otse üles tagasi läbi Ungari. Kus tasuks pikemalt peatuda ja mis on ägedad varjatud kohad, mida tasuks külastada, aga pole netis suurelt välja reklaamitud? Just looduse poolest autentsed kohad pakuvad huvi. Plaan on alguses paar päeva järjest sõita kuni Moldovani. Kas tasuks sisse põigata Valgevenesse näiteks Belovezhskaya Pushcha rahvusparki? Sellest aastast peaks olema viisavaba 2 läänepoolset regiooni 5 päeva. 
Andke palun nõuandeid ja infot ka vähemkäidud radade kohta:) Aitäh!

Kui satute Bosniasse, siis Sarajevost mõnikümmend kilomeetrit edasi (sealt hea pärast Dubrovnikusse sõita) on Foca, mis asub Tara jõe kaldal. Tara kanjon on Euroopa sügavaim jõekanjon. Meie käisime seal raftingul, https://www.raftingtara.com/indexENG.html, võtsime 2-öise paketi. Paketid on koos full-board toitlustusega ja kõik toidukorrad valmistatakse sealsamas kohapeal, tegemist on rahvusroogadega, kõike on külluslikult ja väga maitsev. Ööbimine on kämpamajakestes. Rafting-centre asub kanjoni põhjas ja vaated on super! 
P.S Ka Sarajevo on väga põnev linn ja soovitan soojalt.

Mis Valgevenesse puutub, siis käisin ise kahe aasta eest peale Grodno piirkonna avamist ühepäevasel viisavabal tripil. Grodno oli iseenesest päris OK, samas tuleb arvestada et mõlemas suunas kulub piiriületusel aega (mul läks 2h) ning Grodno on küll kena, ent ei midagi erilist nt Balkaniga võrreldes.
Belovežje avati see aasta, loa sinna pääsemiseks saab teha siin: https://bezvizy.by/en/, sealsamas on ka viisavaba ala näitav kaart. Kõige lähem piiripunkt metsale on Bialowiecza oma, asub paar kilomeetrit Poola poolse rahvuspargi keskusest, ent seda saab ületada üksnes jalgsi või jalgrattaga. Autoga minnes tuleb esmalt lõuna pool asuvasse Polovcy punkti sõita ning sealt ringiga Belovežjesse.
Seega kui lihtsalt soov korra üle piiri vaadata, siis soovitaksin pigem sõita Poola poolse rahvuspargi keskusesse, jätta auto sinna, võtta sealt jalgratta ning sellega 1-2 päevane tripp üle piiri teha, ööbides soovi korral Valgevenes. Vahemaad on seal just parajad rattaga sõitmiseks, Poola Belovežje keskusest on piirini 5 km ehk rattaga 20 min, piiriületus üle poole tunni ei tohiks võtta ning sealt Valgevene keskusesse Kameniukis vaid 20 km ehk 1,5 tundi rahulikku sõitu. Kameniukis on juba mitmeid külalismaju kus ööbida: https://npbp.by/eng/residence/, samuti on sealsamas lehel soovitusi võimalikeks paaritunnisteks rattamatkadeks:  https://npbp.by/eng/tours/cycle-routes/.
Nii pääseb auto deklareerimisest, mis piiril enamuse ajast võtab. Poola pargis on rattaga sõitmine väga populaarne ning laenutusi mitmeid, hind alla 10€ päev nt http://www.turystyka-rys.pl/cennik.html

Looduskaunite kohtade osas aga võib vaadata loodusparke, mis tee peale jäävad. Nt Beskiidid (ööbimiseks sobib Arlamowi hotell: https://www.arlamow.pl/, sattusin sinna üsna juhuslikult, aga nagu ufo keset ümbritsevat kolgast. Lisaks ajalooga koht, kuna seal hoiti 80ndatel Solidarnosci juhte asumisel).
Marsruudi osas jätaksin pigem Bulgaaria, Albaania ja Makedoonia välja, küll aga läheks Rumeeniast risti läbi Lõuna-Serbia (Stara Planina, Golija, Mokra Gora pargid), Sarajevo ja sealt üle Osijeki Ungarisse. Nii looduse kui hinna ja kvaliteedi suhte osas jättis mulle Serbia igatahes parema mulje kui Bulgaaria, aga maitse asi. Balkanil sõites tuleb arvestada ajakuluga, teed on mägised ja 200 km läbimiseks tuleb vähemalt 4 h arvestada.