Autorent Sri Lankal

Kuna ise reisi planeerides väga palju infot auto rentimise kohta siit foorumist ei leidnud, siis jagan oma kogemusi, ehk on kellelegi abiks. Saabusime just Sri Lankalt, kus vurasime kolm nädalat reindiautoga ringi. Auto rentimine on seal võrdlemisi odav ja kuna oleme harjunud ikka igal pool ise sõitma, siis oli auto rentimine ainuvõimalik. Veidi ettevaatlikuks tegid küll foorumite lugemised, et ise sõitmine on enesetapp ja mis kõik veel, aga mõtlesime, et see ei saa ju nii hull olla. Ja ei olegi. Pärast kolme nädalat sõitmist (nägime ainult umbes viit paari samasuguseid turiste) jääb üsna arusaamatuks, miks seal nii vähe autosid renditakse. Teed on väga heas korras (välja arvatud mõned üksikud mägiteed), Tallinna tänavad on kümme korda hullemad. Kiirused on väikesed ja kui ise tähelepanelik olla ja jälgida, mida kaasliiklejad teevad, siis on kõik lihtne. Kõik hoiatavad signaaliga, kui hakkavad sust mööduma jne. Kõige hullemad on bussid, mis kihutavad ja pasundavad ja suruvad igas kohas mööda. Jah, nad tekitavad tihti juurde kolmanda ja neljanda sõidurea, aga siis tõmbavad teised jälle kõrvale ja keegi sulle otsa ei sõida. Nii et kellel vähegi soovi ja julgust, siis soovitan soojalt. Ei kujuta ette, et selle kuumaga oleks seljakottidega kusagil ühistranspordiga loksunud või terve varanduse mõnele giid-autojuhile jätnud. Vahemaade läbimine ei võtnud ka tunde, nagu eelnevalt oli ettekujutus loodud. Sõitmiseks on vaja Sri Lanka eriluba, mille ajas meile autorendifirma korda väikese tasu eest. Kui kellelgi on nõu vaja või küsimusi, siis vastan meeleldi :) Imestavaid pilke ja tunnustust saime ise sõitmise eest igal sammul. Viimastel päevadel sai isegi pealinnas Colombos sõitmine järele proovitud ja mitte midagi ületamatut selles ei ole.

Chrystal, Sinu postitus on väga positiivne uudis just vajalikul hetkel. Ma olen samuti tripadvisor'ist auto rentimise plaaniga reisijate hirmutamist lugenud ning kogu aeg mõelnud, et see asi ei saa ju ometi olla nii palju hullem ülejäänud aasiast.

Küsimusi on palju: -kas rentisite Colombost ja tagastasite samasse kohta? -mis auto ja kas mägedes liiklemiseks peaks pigem eelistama pisemat või võimsamat autot? Umbkaudne päeva hind? -kindlustus etc. - mingisugune kasko moodi asi on olemas? Mis see maksab? -kütuse hind? -kui palju sattusite põhja poole? Trincomalee's nt käisite? Kuidas teed?

Tänud!

Rentisime auto firmast Malkey (http://www.malkey.lk/), neil on office olemas ka lennujaama lähedal, peakontor on Colombos. Autojuht tuli meile lennujaama järgi ja viis kell 3:20 öösel kontorisse, mis on lennujaama lähedal, aga mitte jalgsi läbitav maa. Ehk siis eelnevalt olime saabumise aja kokku leppinud ja nad tulid öösel välja. Auto tagastasime samma kohta ja autojuht viis meid jälle lennujaama, see toomine ja viimine oli väikese lisatasu eest. Väike konks on aga selles, et sellel firmal oli kilometraaži piirang-80 km päevas ja seda arvestati nii, nagu sa oleksid võtnud ja tagastanud auto Colombo kontorisse. See piirang on natuke tobe, mistõttu jäi meil päris põhjas käimata. Võid uurida, äkki mõnel teisel firmal pole piirangut. Igatahes läkime ca 50 kilomeetrit lubatust üle ja eesti kroonides oli arvestus umbes selline, et 3 krooni iga üleläinud kilomeetri eest. Me võtsime pisikese auto, Perodua Viva, mis meie üllatuseks oli isegi automaatkäigukastiga. Kuigi auto oli väikese mootoriga, polnud mägedes mingit probleemi ja olime isegi rahul, et väikse auto võtsime, sest pääseseime kitsastel teedel igaühest mööda ja tihedas liikluses samuti. Oli ka lihtsam parkida. Ainuke asi, mis häiris, auto oli liiga madal, nii et pidime teatud kõrgemate äärtega ettevaatlikud olema. Kindlustus oli juba hinna sees ja kokku maksime 19 päeva eest 55 600 ruupiat (eesti rahas on lihtne arvutada ehk siis umbes 5500 eesti krooni), seal sees oli lennujaama viimine-toomine ja see nende kohalik luba). Lisaks tuli maksta 25 000 ruupiat deposit-i, mis pärast meile tagastati. Kui oleks miski õnnetus olnud vms, siis ei oleks lihtsalt seda raha tagasi saanud, see nagu omavastutus või nii. Kütuse hind oli umbes 1 euro liiter, aga kuna pikki vahemaid ei läbi, siis kütust ka väga palju ei kulu. Põhja poole me niisiis ei sattunud, kõige põhjapoolsem linn oli Anuradhapura. Teed on igal pool head, isegi väga head. Ainsana on kitsamad ja mitte nii head teed mägedes, nt kui sõitsime Adam's peaki ja teeistanduste vahel. Nuwara Eliyasse sõites oli suur teeremont, kus tuli ka siis praktiliselt 20 km liivateed sõita, aga see oli ka kõik. Igal pool mujal oli väga hea. Vahemaade läbimine on ka kordades kiirem kui foorumitest lugesin, jällegi ainult mägedes on aeglane. Kuna enamasti on teede ääres non-stop asulad, siis ei saa kihutada nende pärast, mitte selle pärast, et teed oleksid halvad :) Ise ei ole Aasias varem sõitnud, küll oleme sõitnud korduvalt vasakpoolse liiklusega riikides, nii et see ei valmistanud üldse probleemi :) Kui veel küsimusi, siis vastan meeleldi :)

Unustasin veel öedla, et GPS peab olema, siis saab hästi hakkama. Me kasutasime telefoni ja Nokia kaarte. Vaatamisväärsused leidsime kõik kerge vaevaga üles, aga sildimajandust neil väga palju pole teede ääres, nii et miski navigeerimisseade peaks olema :)

Veel üks asi, taotlesime ARK-s rahvusvahelise juhiloa, mis on siis sisuliselt juhilubade inglisekeelne tõlge, aga see pole sama paber, mida Sri Lanka nõuab. Neil on seal endal miski kohalik luba, mida oleks pidanud Colombosse taotlema minema. Autorendifirma tegi selle loa meile ära, saatsime neile skännituna selle rahvusvahelise juhiloa ja maksime väikese summa, millest osa oli riigilõiv. Politseinike on teede ääres väga palju, kiirust nad vist ei mõõda, aga peavad niisama kinni. Korra peeti ka meid kinni, kontrolliti kõik paberid üle ja head aega.