Hilissuvine rattamatk Lääne-Euroopas

Siin on jagamiseks rattamatk Saksamaal, Šveitsis ja Prantsusmaal: https://brutusa.blogspot.com/

Oi lahe. Tunnistan, et ma olen hea päevikute kirjutaja, aga vilets lugeja, nii et ma isegi ei proovi kõiki läbi vaadata. Aga sirvisin ja tundub täiesti super ettevõtmine.

- Saan aru, et oma ratas kaasas. Kuidas Ryaniga seda vedada oli? Mis pakendis?

- Kuidas rada planeerisid?

- Kas rattateede leidmiseks kasutasid mingit kaarti / rakendust, millist?

- Loen, et telkisid - Lääne-Euroopas - respekt. Kuidas sellega oli?

Mul on tahtmine teha rattamatk Tšehhi ja Slovakkia vahepeal, aeg ja kõik muu täiesti ebaselge. Seepärast tunnen päriselt huvi.

Tore, et käisid ja jagad!

0
1

Ryanairiga oli piletiost üsna arusaadav. Ratta eest tuli maksta 60 €, liskas kaks ühikut äraantavat pagasit ja kabiini kaasavõetav pagas. Sinnasõit läks 289 € kokku ja tagasi 235 €. Sinnasõites oli ratas pakitud rattapoest saadud kasti, esiratas, vändad ja lenks maha monteeritud. Tagasi tulles mässisin ratta papi vahele toidu- või pakkekilega. Sobis küll.

Hankisin enne 1:100 000 rattakaardid Saksamaa ja Prantsusmaa kohta. Vastavalt https://shop.kompass.de ja https://boutique.ign.fr. Sealt sai hea üldpildi, kus rattateed on. Detailides aitas välja Google Maps. Lääne-Euroopas näitab see ka rattateid. Vahel küll juhatas Sirtsu sohu, aga üldjoontes oli vägagi abiks. Eriti hea oli linnades liikumiseks.

Telkimine oli lihtne. Kämpinguid on piisavalt. Õhtupoole panin Google Mapsi otsingu "camping lähim asula" ja Maps näitas kenasti lähedalasuvad telkimiskohad ära. Vahel küll ei olnud lähedal midagi, aga kuhugi põõsa taha sai kenasti telgi üles panna. Kämpingud olid olulised elektroonika laadimiseks ja pesuks. Ratta ja telgi eest küsiti umbes 10 - 25 €

4
0

Lahe lugemine, aitäh jagamast! Olen ka ise Saksamaal ja Prantsusmaal pedaalinud, tekkis kohe soov taas minna. Mõned kommentaarid praktiliselt poolelt:

1. Lennufirmad üldjoontes pakendi osas erilisi ettekirjutusi ei tee, peaasi et oleks pakitud, ükskõik kuidas. Võib näiteks esiratta, lenksu, pedaalid, sadula maha võtta, nipukatega raami külge tõmmata, pakendikeskusest rulli tugevamat kilet soetada ja selle ümber mähkida, tihendades väljaulatuvad või hõõrduvad kohad mullikilega. Alternatiiv on soetada rattakott, nt Aliexpressist Rhinowalki carry bag (ca 25-30€). Palju see ei kaalu, kokkupanduna 500 grammi ja mahult nagu väiksem magamiskott. Samas poes (Rhinowalk Official Store) on mõistliku hinnaga ka muud rattamatkaks vajalikku, a la kotid. Mõni on soovitanud ka rattapoodides küsida nende toodetest üle jäänud papist rattapakendeid, antakse isegi tasuta ära. Kohapeal seda muidugi kaasa vedada ei saa, aga isegi üheks otsaks on abiks. Kui ise ei oska või ei viitsi pakkida, siia nt CityBike pakub seda teenusena ka, alates 25€: https://www.citybike.ee/jalgratta-pakkimine-transpordiks

Kui aega rohkem, on alternatiiv ka bussiga minek. Flixbus sõidab otse Tallinnast Prahasse, pilet ca 65€, ratta kaasavõtt ca 7€ üks ots. Tšehhi minnes võib ka nt Olomoucis, Ostravas või Brnos maha minna ja sealt matka alustada. Seltskonnaga minnes võib ka nii teha et üks läheb bussiga, teised panevad talle rattad kaasa ja ise lennukiga kohale. Alternatiiv on ka minna autoga ja rattad kaasa võtta.

2. Raja planeerimiseks sobib äpp Komoot - saab kodus arvutis või kohapeal telefonis raja valmis joonistada. Äpis saab valida rattale sobiva tüübi - kas maanteeratas, hübriid, kruusaratas, mägiratas - ning äpp joonistab sellele sobiva raja. Nt Nürnbergi lennujaamast Müncheni kesklinna annab tavarattaga 187 km (sh 103 km eraldi kergliiklusteed, kruusateid 14 km jne), mägirattaga aga vastavalt 185, 60 ja 28 km. Lisaks saab vaadata teele jäävaid huviväärsuseid ja neid ühe klikiga rajale lisada. Teele asudes paned telos või nutikellas äpi käima ja see ütleb vajadusel kus ja kuhu keerata, samuti salvestab teekonna. Tasulise eluaegse versiooni saab ca 20€ eest.

3. Kämpinguid on sealkandis pea igas külas, Google Mapsi otsingust jah piisab ning tavaratturile on seal alati kohti. Lisaks on igasuguseid kämpingujuhte, nt camping.info, kus asukoht-teenused-hinnad kenasti olemas.

4
0
Lennupakkumised
Reisikaaslased