Viimased kommentaarid

Kõik suurlinnad. Istanbul, Lissabon, Barcelona, Berliin. Seal on alati kõigile põnevat ilmast ja aastaajast sõltumata.

Gruusia on ka huvitav valik. Tulen just sealt ja mõtlen, kuidas järgmisel aastal end perega (samuti viis inimest) sinna korraldada.

Tulin Gruusiast neljapäeval. Käisin Tbilisis, käisin mägedes ja mõnes väiksemas külas.

Reaalselt on nii, et Tbilisis kannavad kõik maski _kaasas_. Paljud kannavad seda ka kusagil kehal - lõua all, käsivarrel, kustahes. Politsei võib teha trahvi, aga üldine arvamus on, et "kui sul on mask kusagil nähtaval kohal, siis sellest piisab." Nina või suu katmine on nii nagu ise soovid, mõned katavad, mõned ei. Politseid on palju ja nägin küllalt neid vestlemas inimestega, kel polnud mingeid maske. Samas hoiatatakse, et trahve ikkagi tehakse. 

Tbilisist väljas - mida pisem ja vähem turistikas koht, seda vähem maske.

Mingeid muid piiranguid kohapeal ei tundunud olema. Kõik asjad on lahti. Käisime saunas (Tbilisi on põhimõtteliselt loodud kuumaveeallikate kohale), muuseumides, kõrtsides. Poed on avatud 24/7, elu tundub käivat nagu ikka. Vene turiste olla vähem - mul pole võrdlust, ei tea.

Ilmselt ei. 

Ma just eile küsisin AB käest, et kas saaks mitu eraldi ostetud lendu ühele piletile panna - vastus "ei". "We kindly inform you, that it is not possible to add 2 itineraries together."

Aga võid nende klienditeeninduse käest üle küsida. Nad vastavad üsna kiiresti (ja tundub, et ka pädevalt).

Viidatud telk on 19 kg. Lähed matka-autoga kämpasse nädalaks ajaks ja siis paned üles.

Matkaspordi ja Matkamaailma poodidest saab pea alati pädevat nõu.

Uudishimust küsin - mis on "soomlaste eelistused reisi osas"?

Mul on soomlasest ülemus (elab Soomes), mu üks eelmine ülemus oli soomlane (elab Eestis), mul on hea hulk soome kolleege nii Tallinnas kui Soomes. Ma ei oska nende kohta küll ühtegi ühist "soomlasele omast" reisieelistust öelda. Palangasse ma neil minna ei soovitaks.

Kõrvelaane turismitalu Lääne-Virumaal, Simunast lõunas. Käisime seal nädal tagasi ja väga, väga tore oli. Saun, kamin, söök, keskkond, pererahvas, üldse kõik oli suurepärane.

Sobib pigem suuremale seltskonnale, kahekesi minnes on terve talu vist veidi suur. 

http://www.korvelaane.ee/

Vaadake ka siia:
https://sites.google.com/site/kurinurm2/matka-asjad/eesti-kaardid

Olen sellele lehele kogunud kokku matkamiseks kasulikud avalikud teemakaardid. Mõned näited teemadest:
- sõja-ajalugu - nõukogude raketibaasid, tsaar-Vene Peeter Suure merekindluse objektid, ...
- hiied ja muud looduslikud pühapaigad
- tuletornid, veetornid, veskid ja vesiveskid
- matkarajad 

Huvitavaid objekte on kõikjal. Mõisu ja kirikuid teavad kõik, kuid ka ohvriallikaid ja vägevaid hiiepuid on meil palju. Ja militaar-ajaloo objekte on kogu Eesti tihedalt täis, ikkagi piiririik. Rändrahnud, kanjonid ja paljandid, karstialad... Head avastamist :)

Kaardid + rattasõit + vaatamisväärsused on mu lemmikteema :)

  1. Raja planeerimiseks on kõige parem Regio Delfi kaart + vaatamisväärsusused. Just veebikaart!! Ja vaatamisväärsuste kiht tuleb eraldi sisse lülida. Moblaäpis on Regiol teine andmekiht ja vähem asju ja sellest pole planeerimisel abi. Ja nagu Buldooza märkis, tegi mingi update neil asjad moblas katki. 
    https://kaart.delfi.ee/

  2. Reaalselt sõitmiseks on Maa-ameti kaart ja RMK "loodusegakoos" rakendus. Bugine... aga ikkagi parim.
    https://play.google.com/store/apps/details?id=ee.rmk.app

  3. Google kaart on abiks vaid siis, kui sõidad 100% asfaldil. Väikesed teed on kõik puudu ja vaatamisväärsused ka. Looduses täiesti kasutu, huvitavaid teid ega kohti sellega ei leia. Kuid söögikohtade ja külapoodide mõttes ainus info-allikas. 

  4. Kui sul on mõni sügavam huvi (loodus, kultuur, ajalugu, religioon...), siis tuleb spets-kaarte konsulteerida. Seda infot ei ole mitte üheski kohas korraga koos.

Slovakkias (Madal-Tatrates) telkisime üsna julgelt, kohalikud käisid mööda ja nagu ei pahandanud. Kuid maantee äärde ma ei läheks telkima isegi seal.

Sloveenia - väljaspool kämpinguid tundus telkimine täiesti võimatu. Tundub, et turism on seal nii oluline majandusharu, et sel hoitakse hoolega silm peal.

Rumeenia - mägedes telkisime täiesti suvakalt ja ilmselt on ka okei. 

Ligi 20 aastat tagasi käisime suure osa Balkanit läbi ja siis oli seal igal pool telkimine võimalik, aga enam ilmselt mitte.

> kõnnikeppide hinnad algavad nii umbes ca 13 eurost.

Normaalsed matkakepid maksavad sadakond eurot.

Odav kepp on kindlasti parem kui mitte midagi, aga see ei ole usaldusväärne kaaslane.

Meil läks jälle Lennujaama Confido testi kätte saamisega ligi ööpäev aega. Lubatakse 20 minutiga. Viiest inimesest (kõik tegid testi samal päeval ja ajaliselt lähestikku) kaks said kohe, kuid kolm mitte. Helistasime klienditoele sada korda, seal olid väga abivalmis inimesed, kuid neil oli sees mingi segadus. 

Kes lennujaamas testi teeb - olge kohal seni, kuni saate paberil kinnituse! Mis kindel, see kindel. Meil oli närvikulu ikka korralik.

Käisin just Lätis, sinna ühte ja tagasi teist teed pidi. Ei mingeid ankeete, mehitamata piir nagu enne pandeemiat.

Tuttavad on sel suvel sealtkaudu käinud (Narvast läbi Auvere otse Porunisse). Mõni on EE kaudu ametlikult sisse saanud, mõni on lihtsalt ja robustselt peale läinud. 

Mina ka alustaks EE-st. Kogemus näitab, et viisakas küsimine on tihti kõige lihtsam viis, ja saad ehk muud nõu veel pealekauba.

Ma kindlasti võtaks sinu pakutud rongi ja otselennu variandi.

Igaks juhuks võiks siis veidi varasema rongiga tulla, on rahulikum.

Ja Londonis ära eksida - kuidas? Seal räägitakse inglise keelt, kui ongi mingi segadus, siis peata esimene vastutulija ja küsi. 

Samas. Sa saad teiste inimeste käitumist mõjutada ainult natukene. Kui ta ikka põhimõtteliselt kardab ronge ja Londonit, siis ta kardab ja sinu jutt seda ei muuda. Ja ta tõesti sõidab saja ringiga, et neist pääseda. Tema enda elu, las siis sõidab....

35. nädal - absoluutselt kindlasti mitte.

Edasi sõltub lapsest ja see on puhas õnneasi. Mõni on väga leebe ja laseb sul olla, elada, reisida. Mõne lapsega oled 24/7 koomas ja reisimine on täiesti viimane asi, mida sa mõtled või tahaks. Ette ära plaane küll tee. Aga kui kõik on hästi, siis reisi kasvõi ühekuusega nii palju kui jaksad. 

Tripp, kolm last

Mäed on ALATI ohtlikud. Ja Kazbek on kõrge mägi! Seda ei tohi kergelt võtta.

Mina olen mägedest koos sõbra laibaga alla tulnud.  Ei ole hea tunne ja jääb sind saatma kogu eluks. 

Liustike ja järskude nõlvadega mäge peab ronima grupis, koos kogenud juhi ja heade kaaslastega. Alati pead olema valmis selleks, et seekord tippu ei jõua - kas ei luba ilm, või oma tervis, või juhtub kellelgi teisel mingi häda ja peate kõik alla tulema. Vaja on alandlikku meelt ja austust mägede vastu.

Eleanna, leia mõni grupijuht, kes seal korduvalt käinud on, ja küsi tema käest nõu. 

https://reisikirjad.gotravel.ee/ajakiri/tous-kazbekile-pole-jalutuskaik-pargis/

Ma ei ole Kazbekil käinud, aga paljude teiste kõrgete mägede kogemuse põhjalt ütlen:

Leia usaldusväärne korraldaja või grupijuht ja mine muidugi!

Mägimatkadel sõltub absoluutselt KÕIK sinu kaaslastest ja grupi juhist. Kogenud, rahulik, tark juht võib viia ükskõik kelle ükskõik kuhu. Ta hindab õigesti sinu (ja ülejäänud grupi) võimeid, aitab, nõustab, teeb olemise mõnusaks ja loob kindlustunde. Ja Kazbek ei ole nii hull, raske ega kõrge mägi, et selle jaoks peaks matkajal endal tohutult palju kogemust olema. 

Edu!

https://www.bbc.com/news/business-52370158

"'First Ryanair agreed to a refund, then it didn't'"

BBC artikkel, 22. aprill 2020.

Tuli kiri. 

Klikkisin lingil, vajutasin "confirm" ja oligi tühistamise avaldus tehtud.

Kulus umbes minut, või vähem... 

Tagasimaksega venitab iga rahahädas ettevõte nii pikalt kui saab, see on ootuspärane. :)

Jaa. 

Minul tekkis millalgi tõrge eksootiliste maade kohalike inimeste pildistamise vastu.
Mis nad on, mingid muuseumi-elukad või? 

Nüüd ma rohkem matkan kui reisin. Siis on teistpidi häda. Peaks pildistama siis, kui on raske hetk või keeruline päev. Järsk tõus, halb ilm, mingi jama. Ilusa ilma pilte ei taha pärast keegi vaadata. Aga "näita seda kohta, tuul su seljakoti ära viis" ei pildistanud ega filminud keegi, sest siis oli vaja ju kotile järele tormata või ise tuule käes püsti jääda...

(Tuul viis seljakoti ära täpselt nädal tagasi, nii et värske lugu, täissuuruses seljakott pani mäge mööda minema.)

Arvati, et Ryanair jälgib Berliini piletite puhul Saksamaa eriolukorra kuupäevi. Need on paar nädalat ette. Ehk siis hetkel pole pole Saksa valitsusel veel otsust, et eriolukord pikeneks 30. aprillini, ja Ryanair ootab-vaatab. 

Meie siis omakorda ootame ja vaatame Ryanairi.

Mul lend aprilli keskel, 5 inimest. Tahaks raha tagasi saada. Ryanair saatis kirja muutmise kohta, aga tühistamist ei pakuta ei meilitsi, ei nende veebis. 

Kas tühistamise vorm on see?
https://refundclaims.ryanair.com/

Alguses ütles "failed", nüüd rõõmsalt "Flight has not been cancelled or delayed > 3 hours".

Mida teha?
Ootan lihtsalt, kuni nad päriselt otsustavad, et tühistavad ära?

Madal-Tatrate harja matkarada. See on keskmiselt mägine, me tegime koos 7a lapsega. Mäestiku harja pidi on ses mõttes hea käia, et kogu aeg on head vaated 360 kraadi ümberringi :) 

Seal on mägimajad, saab magada, saab hästi süüa, on odav - peaks olema igati okei.

Minu päevik sealt:

https://sites.google.com/site/kurinurm/matkad-ja-ronimised/tatrate-lastematk-2017

Aga:

5-7 päeva, 200-350 km - hm? Päriselt? 50 km päevas?