Hvannadalshnjukur

Tere,

on siin keegi, kes roninud Islandi kõige kõrgema mäe tippu? Sai võetud giidiga matk sinna ja natuke hirm on, kuna olen sellises keskmises vormis naisterahvas (ujun, jalutan, olen matkanud). Tahaks teada, millise mulje jättis see pikk retk (10-15h).

Tänud.

Ise pole roninud, aga olen sealt mööda sõitnud ja mäge alt üles vaadanud. Matk algab praktiliselt merepinna tasemelt, nii et tõusumeetreid on üle 2000. Üleval on jää, lumi ja tuul, appi tuleb alpinismivarustus (kassid, kirkad jne). Igal juhul soovitan valmistuda raskeks katsumuseks. Kui võimalik, püüa enne kodus oma füüsilist vormi parandada. Eriti tähtis on psüühiline valmisolek. Ja vaata, et võtad kaasa kõik asjad, mida soovitatakse, sh liustikuprillid ja jooki.

Aga midagi ülepääsmatut seal ei ole. Kohalike seas on matk Hvannadalshnukuri tippu üks populaarsemaid matku - Laugaveguri, vana Kjalveguri või Jökulsarglufuri kõrval. Soovitan kaasa võtta GPSi, kui on kättesaadav mõni käe peal kantav kergem variant, ja ette matka sisestada sinna tipu koordinaadid ning ka muud vajalikud koordinaadid. Siis saad igal hetkel vaadata, kui kaugel veel tipust oled, samuti juhuks, kui ilm peaks äkki pöörduma (Islandil tavaline).

Aga üleval on hea ilmaga superilus. Nagu hoopis teine maailm. Vaade ulatub üle terve Vatnajökulli liustiku. Võid püüda ära näha liustiku keskel jääst väljaulatuvat väga aktiivset Grimsvötni vulkaani, mis purskas 1998 ja 2004.

Umbes sama kõrge ronimise olen läbi teinud. Kui vaim on valmis, siis pole see väga hull. Kuigi jah lõpuks ikka juba vere maitse suus, aga mind hoidis kursil ikkagi see, et ma endale suutsin tõestada, et ära tegin. MIS KÕIGE OLULISEM, VÕTA KAASA LIUSTIKU PRILLID. Muidu oled alla tulles nagu keevitaja. See on väga karm valgus. Ka siis, kui all on täiesti pilves.