Iraan: viisa ja lennukiinfi

Iraani minek lükkub nüüd isiklikel põhjustel veidi edasi, aga potensiaalsetele Iraani minejatele seda, et...
Esiteks minge kohe, maa on veel miljonitest turistidest rikkumata ja turvaline ning, mis veelgi tähtsam, viisa saamine eestlastele veel väga kerge ja odav (erinevalt paljudest lääneeurooplastest).

Saatkond asub Helsinkis - http://www.iran.fi. Nõuded kõik koduleheküljel kirjas. Töötajad väga viisakad ja abivalmid, olid nõus ka passikoopiaga ja hotelli reserveeringut üldse ei nõudnud, kuid võimalik, et tahavad korra ka juttu rääkida. Hind 20 eurot on ka päris väike, soomlastel näit. 60 eurot, samas ülekandetasu Eestist Sampo pangast oleks läinud u 200 krooni. Aega pidi kuluma u kaks nädalat ja viisa pikkusega ei pidanud ka probleeme olema (näit mõnedel ELi kodanikel on üle kahe nädala üsna keeruline saada).

Estravel pakub Tallinn-Teheran lende Lufthansa või Austrian Airlinesiga, hind koos maksudega alates u 12 000 krooni. Samas Stockholmist on võimalik lennata otse IranAiriga, hind u 7100 krooni maksudega. Vahe minu arust päris suur. Ka lennuajad on IranAiriga palju paremad, enamik Euroopa firmasid jõuab Teherani keset ööd ja ka lahkub sealt väga vara. IranAiriga jõuab aga ilusti õhtuks kohale ja normaalsel ajal hommikul tagasi ka.

Stockholmis tegeleb nende piletite müügiga SeiroSafar. Meiliga suhtlemisel oli mul veidi probleeme, kuid telefoni ja faksiga sujus asi palju paremini. Maksmise ja piletite kätte saamiseni kahjuks see kord ei jõudnud.

Tänud infi eest...
ise olen ka juba ammu mõlgutanud mõtteid Iraani sõidu suunas. On kindlalt lähiitulevikus plaanis.
I.

Ühe tripi külastaja poolt kunagi soovitatud veel odavam alternatiiv Iraani jõudmiseks.
SAS Snowflake'ga Istanbuli ja sealt Turkish Airlinesiga Vani. Hind edasi-tagasi maksudega al 1900 + 2500 = 4400 EEKi. Türgi viisad 2x10 $. Vanist juba rongi või bussidega Iraani, miski väga vähe raha. Seega kokku u 2500 odavam kui IranAiriga.

Plussiks veel see, et praeguste sõiduplaanide tõttu tuleb Istanbulis veeta päeva ja öö. Soovi korral ka rohkem. Vani ümbruses võiks ka päeva veeta.
Miinuseks see, et saamaks odavat hinda tuleb piletid ära osta ja hiljem plaanide muutudes on jama. TA interneti kaudu ostetud pileteid ära öeldes peaks vist raha küll tagasi saama. Ei viitsi korralikult lugeda.

Mõned vahepeal tekkinud kasulikud lingid ka.
Iraani reisirongid - korralike sõiduplaanide ja hindadega.

Golestani palee muuseum - endine kuninglik palee, täitsa korralik leht.

Esfahaani linnast tundub, et päris palju infot vaatamisväärsustest. Põhjalikult pole veel uurinud.

...oli veel mõni aasta tagasi oma boksiga lausa Eesti Tourestil esindatud, jagasid materjale ja panin minagi sealt üht-teist tasku. Kui huvi, siis võin seda paari-kolme aasta tagust inffi veebis ka eksponeerida.

Kaido

Kui aega on, siis soovitaks ette vôtta rongisôidu marsruudil Istanbul-Van. Pidi väga huvitav olema... 40h, aga siiski :)

Üks variant on sõita Iraani läbi Armeenia. Piirilinna Meghrisse saab Jerevanist 1 päevaga (kui hakata hommikul vara sõitma) ja see maksab saja krooni ringis. Tallinn-Moskva-Jerevan edasi-tagasi piletid (Estonian Air + Aeroflot) maksab kokku 5000 krooni. Lisanduvad Armeenia ja Vene viisad.
Meghrist on võimalik edasi sõita Iraani rekkadega, mida seal vurab kümnete kaupa. Tee ise on muidugi võimatult auklik, aga aknast välja jõllitades (on, mida vaadata!) ei pane auke tähelegi.
Ise plaanin järgmisel aastal selle tee jalge alla võtta, aga minu heatahtlik kadedus kõigile, kes juba minekul.

punks

suur tänu kasulikku info eest!

Näib, et nüüd on pôhimôtteliselt ka maismaad mööda vôimalik sinnakanti liikuda ilma mingite eriliste viisajamadeta...

http://www.vm.ee/est/kat_233/3736.html

Huvitav, kui Iraanis voi Iraagis ära käia kas siis avaneb ka voimalus USAst juba piirilt "roomsalt" sama targana tagasi tulla? See mis USAs praegu toimub on kohutav. Isegi prantslasi vihatakse, rääkimata tsurkadest.

--
Ah! don't say you agree with me. When people agree with me I always feel that I must be wrong.

Sellest alles LPs räägiti, et kui Iraanis ära käia kas siis veel USAsse kehtiva loaga tööle tagasi saab. Arvati et saab ikka. Kui viisa korras siis probleemi pole. Piiril tuleb muidugi küsimustele korralikult vastata ja mitte liigset Iraani vaimustust üles näidata. Vaevalt, et seal hullem on kui Iisraeli piiril. Seal võib Süüria või Iraani templiga passi omades tunde piirivavega rääkida ning pisab ühest valest sõnast, et käigult tagasi saata. Isegi kui sul mõne sõbraliku riigi (kas või USA) pass on.

Iraagiga ei tohiks nüüd vist enam probleeme. See ju nüüd "vabatahtlikult USAga liitunud riik".

Kuidas iraanlased selle peale vaatavad, kui kaks vastassoolist, kuid vallalist inimest koos reisivad. Oskab keegi kommenteerida?

Sellega ei tohiks tänapäeval mingeid probleeme olla. Ega keegi ju ei tea, et te abielus pole. Ainult mõne väikse ja turiste mitte nägeva hotelli omanik võib vast midagi öelda, aga talle on lihtne selgeks teha, et Eestis jäävadki abielludes erinevad nimed või mida iganes. Mingeid karme seadusi selles osas välismaalastele enam küll ei rakendata.

Üllatus on seegi, et erinevalt paljudest araabiamaadest on tüdruk- ja poisssõbra omamine tänapäeva Iraani noorte hulgas juba üsnagi levinud. Samas hotellitoas nad ööbida just ei saa, aga tänaval ei käi keegi neilt uurimas, kas nad ikka on sugulased või mitte. Ja käestkinni käimine, mida samuti isegi liberaalsemates araabia riikides eriti ei näe, on ka praegu väga-väga levinud isegi väiksemates linnades.