Jamaica

Aprilli lõpus on minek 2nädalaks Jamaicale. Kas kellelgi on infot kui palju hetkel võtab reaalselt aega viisa ajamine UK-st (viisa vajalik sel ajal kuna mingid kriketi võistlused) koos passide tagasisaatmisega? ja kas keegi on Jamaical rentinud sõidukit, et natuke rohkem ringi liikuda? Muidugi on teretulnud ka kõik muud vahvad ideed, mida seal teha ja vaadata ;)

üldiselt saab jah viisa piirilt, kuid kuna seal toimuvad sel ajal mingid Kriketi Maailma Karikavõistlused, siis vaja taotleda ja isegi 100$ maksta (http://www.vm.ee/est/kat_464/8154.html) - selle osaga kursis, aga tahaksin teada, kui kiirelt see protsess tegelikkuses aega võtab, sest viisa taotluste läbivaatamiseks ametnikel aega ~5päeva ja siis veel need postitusajad jne. Kas kellegi siis tõesti pole kogemusi Jamaical autorendiga - seda ma küll usukda ei suudaks ;)

  1. meie grupp tellis viisad Berliinist, võttis mõni nädal aega, piisas värvilistest passikoopiatest http://www.estravel.ee/static/services/visa/conditions/viisatingimused.php?country=jm
  2. transpordiks kasutasime kohalikke JUTA reisibusse ja majutaja jamaicaeu@casnet.com vähe väsinud, aga täiesti tublit väikebussi. Sõltuvalt sellest, kus kandis liikuda, eeldab rendiauto võtmine paljudes piirkondades juhilt ülihead sõiduoskust. Idaosas ja sisemaal on kitsad ja käänulised mägiteed, mille seisukord paduvihmade järel oluliselt halveneb... pluss boonusena vasakpoolne liiklus. Montego Bay ümbruses on kaunid rannad ja head teed, aga kaunimad paigad Jamaikal on minu arvates Sinimägedes.

Jah, koik eeltoodu peab paika st enne soitu tuleb teha Caricom viisa. Isegi kui tahad minna vaid Jamaikale, pead terve kupatuse votma. Kohalikud on kriketihulluses kuid muud elu see ei sega, koik kaib tavaJamaika rytmis. Tavatranspordiga liikuda vagagi ok kuigi taksoga on mugavam. Igas bussijaamas pakutakse kohe ka pikamaa takso votmise voimalust. Panin ka reisikirja yles ja kui huvi saad siit motete kogumiseks ja trassi paikapanemiseka lugeda: http://reisiblog.lhconcept.ee

Terv, Aive

jamaical ei ole probleem ringi liikuda, kohalik transport töötab, kuigi süsteem võib ehk segane tunduda. suht iga nurga pealt on võimalik mingi auto peale saada, kui suunda tead, kuhu minna soovid. rendiautoga ise ringi sõitmine võib osutuda ohtlikuks, sest kiirusepiirangutest, liiklusmärkidest, turvavöödest ega kaasliiklejatest eriti ei hoolita. vasakpoolne liiklus on ehk ka alguses harjumatu, arvestades ka seda, et kitsastel ja auklikel teedel sõidetakse vastavalt tee oludele kas tee keskel, paremas või vasakus ääres. ka ei ole teedel peaaegu üldse suunaviitasid, nii et eksimine on lihtne. pimedas on ikka tõsiselt väga pime ja inimesed jalutavad asulaväliselt igal pool teedel, sest kõnniteid eksisteerib natuke vaid suuremates linnades. loomulikult ei kanna keegi helkureid. pimedas ei ole harv ka juhus, kus kurvilisel teel enne käänu lõppu tuled maha tõmmatakse, et näha tulede kuma järgi, kas mingi teine auto kurvi tagant paistab. eeldamata muidugi, et vbla teeb teine autojuht teisel pool kurvi tuledega samamoodi :) loomulikult ei hakka kurvides keegi pidurdamise peale aega raiskama, igal pool sõidetakse täpselt nii kiiresti kui saab, et veel teel püsida. teed on suht lagunenud, käänulised ja kitsad ning näiteks mägedes tuleb tähelepanelikult jälgida teisi juhte. nt kui suured rekkad sõidavad, siis viibatakse kogu aeg kätega ja signaalitatakse, sest kaks rekkat kohakuti olles ei pääse kurvilistel teedel üksteisest mööda ja nende taga peavad ka kõik muud sõidukud seisma jääma ning ootama, kuni nad millimeeterhaaval kuskile veidi laiemale alale tagasi tagurdavad, et siis kuristiku serval üksteisest kuidagi mööduda. asulate vahel sõidavad route-taxi'd ja minibussid, millel on kindel fikseeritud hind ja kindlad kohad, kust nad väljuvad. väljumise aeg sõltub enamasti sellest, millal buss/auto täis saab. juhid signaalitavad kogu aeg, küsimaks, kas soovid sõita. hindu tasub muidugi ette teada ja näiteks varem tänaval mitme inimese käest küsides välja uurida, sest turistidele kiputakse vahel teist hinda ütlema. aga põhimõtteliselt on jamaical kõik võimalik, kokku saab leppida igasugu asju ja inimesed on väga suhtlemisaltid.

vt. jamaica infot ka www.reggae.ee foorumist. lehel on linkide sektsioonis viide ka ühele vanemale foorumile, kus küsimused/vastused ka 2005. a kevadise jamaica-reisi kohta.