Karavaniga Poola

Tere. Paluks abi. Plaan minna karavaniga 10ks päevaks reisile. Kaasa tuleb 3 last vanuses 14a, 11a ja 3a. Oleme käinud nii Lätis, Leedus kui ka Poolas, aga lihtsalt läbisõidul. Nüüd plaan tutvuda sealsete vaatamisväärsustega. Üritan koostada reisiplaani, aga reis 5 päeva pärast ja hetkel null plaani. Olen uurinud siit ja sealt. Aga paluks siin kohal teie abi. Endal juba juhe koos.

Põhja-Poolas on mõnusad kuurortlinnad Sopot ja Gnydia. Tee peale jäävad Hitleri Hundikoobas, Miniatuuride ja Gigantide park,  Gdanskis on vaaterattas ja loomaaed ning palju toredaid väikelinnu. 

Nimetatud kohtade kohta saad lugeda reisiblogist https://www.moover.ee/perereis-matkaautoga-euroopasse-aprillis-2019/ 

ühinen eelkõnelejaga, lisame veel Leba , kus peatänava ääres  camping 48 metsa sees, paarikümne meetri kaugusel mererannast

Kui põhjarannik, siis ühinen eelkõnelejatega. Hundikoopast nõks edasi on veel Święta Lipka klooster, kuhu tasub sisse põigata. Meie olime seal pühapäeval ja sattusime parasjagu algavale kontserdile. Sissepääs ja kontsert olid tasuta, need toimusid iga paari tunni tagant. Kas ainult pühapäeviti, seda ma ei tea. Igatahes oli see päris tore elamus, esitati tuntumaid ooperimeloodiaid jms.

Meie käisime Hundikoopa lähistel Mazurolandia miniatuuride pargis, mulle erilist muljet ei jätnud, lastele vast meeldiks, kui juba tee sealt niikuinii mööda viib. Poolakatel on neid miniatuuride parke pea iga küla juures, ülejäänud jätsime juba vahele.
Olsztyni vanalinnas võib väikse jalutuskäigu teha, meenutab paljuski Tallinna vanalinna.
Veel pisut edasi Malborki loss, see on võimas ja pea kohustuslik ära käia. Muidugi tehti ta sõjas pea maatasa ja kõik on nullist uuesti üles ehitatud, nagu enamik asju Poolas.
Gdanski-Sopot Gdynia kolmiklinn on pikemat vaatamist väärt, Sopotis võib vaadata kõverat maja(Krzywy domek), käia muulil ja rannas, lihtsalt jalutada, tore suvituslinn. Sopotis on veel kuulus laulufestivalide paik - Opera Leśna, kus tasub minna ka lavale ja katsetada sealse vabaõhulava akustikat.
Järgmine põnev koht oleks Heli maakitsus. Meie käisime küll autoga ja mingit tunglemist ei olnud (see ei olnud nädalavahetus), aga sinna saab Sopotist ka laevaga reisida.
Aivart67 mainitud Łeba oli ka meie reisi kaugeim punkt, väga tore suvituslinnake, meenutab meie Pärnut. Ka seal on dinosauruste park, labürint, lõbustuspark ja palju muud tegevust lisaks rannale, aga kindlasti ei tohiks vahele jätta düünidesse ronimist, mis on elamus nii lastele kui suurtele. Sõita saab sinna elektribussiga või jalgrattaga, jalutamiseks natuke kauge ehk ja oma autoga ei saa.
Ehk oli abiks. Muide üks kohalik, kuuldes, et me Eestist, küsis Łebas me käest, et miks me üldse siia tulime, teil endal ju vähemalt sama ilusad mererannad. Kui ainult mere pärast, siis võis ta jutus tõeteragi olla. Ja veel, me ei kohanud 10 päeva jooksul ühtegi eestlast, ega näinud ühtki Eesti numbrimärgiga autot. Millest me ei lasknud end häirida:)
Täiendan veel pisut sama postitust, üks kena linnake on ka Mikołajki, kui peaks meeldima selline jahisadama melu. Meile igatahes meeldis ja õnnestus hotellis üks päev lisaks kaubelda, sama tuba neil enam pikendada polnud võimalik, aga nad andsid meile tavatoa hinnaga hoopis sviidi mõlemaks päevaks. Seal rida järvi, mis omavahel ühendatud ja laevatada võiks seal päevi. Rannapromenaad ongi see põhiline hängimise koht. Saab ette võtta laevareise, aga osades kohtades oli võimalus rentida juhita mootorpaat, et iseseisvalt neid järvesopikesi avastada. Mingeid laevajuhi pabereid ei nõutud, algul vaid kiire instruktaaž ja olemas, need ei ole küll mingid kiirkaatrid, aga ega seal tiheda veeliikluse tõttu ei tohigi kimada. Tegime meiegi algul tiiru laevaga, hiljem popsutasime ka mootorpaadiga pisut ringi, pean tunnistama, minul esimene mootoriga veesõiduki juhtimise kogemus. Õhtuti seal promenaadi äärsetes kõrtsides elu keeb, aga kõik tundub kuidagi rahulik ja viisakas, kellelgi kuhugi kiiret pole ja võetakse vabalt. Täitsa sobib ka lastega õhtul välja minna. Mingit läbu, röökimist, kaklust ega purupurjus tegelasi ei kohanud, mis meie kandis siin pea kohustuslik pidutsemise koostisosa tundub olevat. Või siis koristati nad õigeaegselt ära, kultuurne värk ikkagi.
Veel 1 väike täiendus, puhkuse aeg ja ega ma nädalapäevi eriti ei lugenud, mingis linnakeses parkisin auto ja toppisin mündid parkimisautomaati. Kohe kargas minu tegu näinud poolakas ligi, et täna pühapäev ja parkimine tasuta, mis sa raha raiskad. Aga automaat oli mu mündid juba alla neelanud, ega see tasuta päevast ei hoolinud:)