Kas 16 ja 17 aastasel lennureisijal on peale passi veel midagi vaja?

Lugesin Air Balticu kodukalt, et 16-18. aastasel ilma vanemateta reisijal peab peale passi kaasas olema sünnitunnistus ja notariaalne volikiri. Tallinnas on pardale lastud ainult passiga, kas tõesti lätlased tahavad Riiast Rooma lendamiseks 16 ja 17 aastaselt noorukilt veel sünnitunnistust ja notariaalset volitust (mille kohta, et vanem lubab?). Palun jagage kogemusi.

Alla 18 aastastel peab olema Eestist väljapoole reisides peale passi või ID kaardi kaasas olema vanemate notariaalne luba. Ja just vanemate, mitte ühe vanema. Kui vanem on lesk, siis notari juurde kaasa teise vanema surmatunnistus.Hea kui ei küsita vanemate luba piiridel. On olnud juhuseid kui tagasi saadetakse

mingile seadusele ka viidata?

jutt on totaalne hülgemöla. Aga kui on tegu üksikvanemaga?

Eestist väljapoole reisimiseks ei ole kunagi vaja olnud mingit vanemate luba. Seda siis piirivalve jaoks. Laeva- ja lennufirmadel on omad nõudmised.

Aga ma tean seda, et Lätis on alaealistel piiriületuseks tõepoolest vaja lisaks passile või ID-kaardile nii sünnitunnistust kui ka vanemate notariaalset luba. Ja seda nõutakse kuni 18 aastastelt. Aga see kehtib Lätis elavate alaealiste kohta.

Igaks juhuks soovitan Air Balticust üle küsida, kas nad seda lennujaamas ka Eesti kodanikelt nõuavad. Eest-Läti piiri ületamiseks, enne Schengenit siis, igatahes ei nõutud.

Sinu arvates hülgemöla! Kui on üksikvanem, siis on ju see näha lapse sünnitunnistusel, elementaarne. Olen asjaga vägagi kursis kuna enda laps Pariisi lennujaamas pidi näitama vanemate luba. Õnneks oli see olemas. Seaduse paragrahvi küll ei tea, aga täpsema info saab igast notarist ning ka välisministeeriumist. Ja tõesti Eesti piir ei soovi mingit vanemate luba. Seda võivad hakata välisriigi ametnikud nõudma ning ütlen veelkord - saadetakse ilma pikema jututa tagasi

Mainimata jäi veel, et lugu ei ole ainult Lätis elavate alla 18 aastaste inimeste jaoks vaid see on rahvusvaheline

Välisministeeriumi info: http://www.vm.ee/est/kat_429/8817.html
Ja Lätist ei lasta last väljagi kui ta ei reisi koos kahe vanemaga või ei oma vastavat paberimajandust. Eestist saad välja küll :D

rubia. Sellist elementaarset asja võiksid sinagi teada, et vallaslapse puhul võib ema lasta sünnitunnistusele kirjutada isanimeks suvalise mehenime. Seega ei ole üksiklapse staatus sünnitunnistuselt sugugi näha. Perekonnaseaduse paragrahv 43. Seega jääb ikka õhku küsimus - kuidas reisivad sinu arvates üksikema lapsed?

Ja mis puutub sinu lapselt Pariisi lennujaamas vanemate loa nõudmisse, siis kirjutasin ju ka oma esimeses postituses, et lennu- ja laevafirmadel on oma nõudmised alaealiste reisimise suhtes.

Kui on tõesti lapse sünnitunnistusele lastud kirjutada "suvaline mehe nimi", siis kindlasti aitab selle probleemi ka lahendada meie õigussüsteem. Kuigi arvan, et probleem on see notari jaoks, kes lähtub algdokumendist, praegusel juhul sünnitunnistusest. Ja veel- midagi pole pistmist lennu- ega laevafirmade nõudmistega. See on iga riigi siseasi ning sellega tegeleb piirivalve. Mainisin, et täpsema info saab välisministeeriumist, aga keegi on juba andnud ka vastava lingi

Perekonnaseadus
Paragrahv 43. Väljaspool abielu sündinud lapse isa nime kanne

(1) Kui emal, kes ei ole abielus, sünnib laps ja lapse põlvnemine isast ei ole kindlaks tehtud või tuvastatud käesoleva seaduse paragrahvides 41 ja 42 sätestatud korras, siis lapse sünniakti kannet isa kohta ei tehta. Ema nõudel kantakse sünniakti isa perekonnanimena ema perekonnanimi, isa eesnimena aga nimi ema ütluse kohaselt.

(2) Kui abielu kestel sündinud või eostatud laps ei põlvne lapse emaga abielus olevast mehest ja lapse põlvnemine isast ei ole kindlaks tehtud või tuvastatud käesoleva seaduse paragrahvides 41 ja 42 sätestatud korras, siis lapse sünniakti kannet isa kohta ei tehta. Ema nõudel kantakse sünniakti isa perekonnanimena ema perekonnanimi, isa eesnimena aga nimi ema ütluse kohaselt.

(3) Käesoleva paragrahvi 1. ja 2. lõikes nimetatud alustel tehtud isa nime kanne ei tõenda lapse põlvnemist isast.

rubia. Selle sinu poolt nii kangesti kirjeldatud volikirja nõudmisega ei tegele piirivalve. Toon sulle lihtsa näite. Eestist välja piiri ületamiseks ei nõua piirivalve alaealistelt lastelt mingeid volikirju. Tõestuse selleks saad Kurimoori poolt ülalviidatud Välisministeeriumi kodulehelt ja ka Piirivalveameti kodulehelt. Samas on ju üldteada Tallinki nõue volikirja ja/või täiskasvanud reisikaaslase kohta http://www.tallink.ee/ee/mainMenu/usefulInformation/ageregulations.htm

Teema algatamise ajendiks olnud noorukid on Roomas. Kuna üks neist oli Tallinna lennujaama kaudu käinud 3 ümberistumisega Mehhikos, arvasime naiivselt, et Riiast Rooma lendamiseks (aasta lõpus pakutud 650 kr sooduskupongidega)piisab passidest.
Juhtusin Air Balticu kodukalt lugema, et 16-18 a üksi reisivatel noorukitel on vaja passi, sünnitunnistust ja notariaalset volikirja. Pika ponnistamise järel õnnestus mul lõpuks Riia lennujaamas asuvast Air Balticu esindusest (Eestis neil esindust pole) keegi kätte saada. Näitsik kinnitas, et jah, vaja on notariaalset volikirja, oma viga, et varem ei märganud.
Notarist 12. tunnil volikirja saada tundus võimatu. Välisministeeriumi valvesekretär arvas, et Schengenis peaks piisama passist, aga kui lennufirma soovib vanemate nõusoleku paberit, tehke lihtkirjalik volitus ja lisage oma passi koopia.
Ime läbi õnnestus notarist volikiri siiski saada. Notar imestas, et ammu juba pole selliseid pabereid vaja läinud ja tegi mõlemale lapsele (16 ja 17 a) ühe vanema (ema) volikirja. Üks volikiri maksis 23.60!
Sõitsime täna varahommikul Pärnust Riia lennujaama, olles tuttavalt reisikorraldajalt varem kuulnud hoiatust, et Riia lennujaamas tuleb 3 tundi varem kohal olla. Muide, lennujaamani sõitmiseks on 2 võimalust: viitadega näidatav variant Riia ümbersõidult ja läbi Riia kesklinna. Ümbersõit on 40 km pikem, aga kui Riias ummikud on või pimedas õiget sillaotsa hästi üles ei leia, tasub maanteed eelistada.
Laupäevahommikune Riia lennujaam oli suhteliselt tühi. Parkimine maksis 1 latt (22.50) pool tundi, tund on juba 2 latti. Chek-in`i näitsik küsis mõlemalt lennule registreerivalt noorukilt passi, vaatas selle alusel lennunimekirja, võttis pagasi ja andis pardakaardi. Ka piirivalve, mis Riias sarnaselt Tallinnaga märtsi lõpuni pidi Schengenit kontrollima, vaatas ainult passe.
Loo moraal? Julgemad saavad 99% juhtudest passiga hakkama, kartlikumad võiksid notari juures siiski 23.60 maksva paberi teha. Juhuse asi, kes sind kontrollima satub.

Pole mina püüdnud kangesti kirjeldada volikirja! Üldjuhul saab tõesti ilma selleta hakkama. Teada aga on, et seda kontrollitakse. Ja tõepoolest MITTE EESTI piiril. Siin kõnni sisse-välja tahad. Lugu võib (veelkord EI PRUUGI) minna jamaks välisriigis. Arvan, et pigem see paberilipakas ära teha kui tapiga koju lasta saata. On tehtud nii siin kui seal riigis kontrolle. Ja nagu mainisin on minu lapse käest Pariisis küsitud nii ka mitmel minu tuttaval on olnud sama teeme. Muideks ka Egiptuses. Ja see on rahvusvaheline. Tallink kulla Jüts on hoopis teine teema. Lugu algas soomlaste rahulolematusest Eesti alaealiste suhtes, kes ülilõbusas!!! tujus pidavat justkui nende rahu häirima. Sellest ka vanusepiirang

rubia. Lõpetame selle teema. Jäägu sinule sinu arvamus ja minule minu oma. Ma lihtsalt julgesin oma arvamust avaldada, kuna olen piirivalve eluga pikalt kursis olnud. Ja lõpp hea, kõik hea. Teemapüstituse põhjustanud noored on ju õnnelikult Rooma jõudnud. Ja nagu lugeda võib, volikirja vaja ei olnudki.
Ja lõpetuseks võin öelda, et sinule vastu kirjutama ajendas just sinu esimeses postituses kirjutatud ultimatiivne väide "Ja just vanemate, mitte ühe vanema", mitte niivõrd volikirja vajalikkus.

hei Pärnakas!

Elan Pärnu lähedal ja olen Indias käinud 5 korda, koos lastega ja ilma lasteta, koos naisega ja ilma naiseta... koos heade inimestega ja ihuüksi...
Kunagi pole vaja mõelda haigusele ja karta - sest siis just saad haiguse kaela - olen seda paljude inimeste puhul näinud ja malaariat olen vaid ühe inimese puhul näinud... Indias on ka turvalisemaid kohti....
kui mereäärne ja niise Goa, kus kulutad suuri summasid elamiseks.
Paljud käivad Puttaparthis või Bangalores või Delhis - täiesti kuivad kohad, kui õigel aastaajal minna ja uskuda, et midagi ei juhtu...
Kui vaja sel teemal veidi nõu, siis olen valmis jagama...
kirjutage: indiest_eximp@yahoo.com