Kõrgõztani reis 7 päeva

Kyrgystan – vaese mehe Sweitš, või siis ikkagi mitte....

Tegime väikse seltskonnaga Kõrgõztani , eestlasele tuttavama nimega Kirgiisia tuuri.

Reisi kestuseks oli 7 päeva ja mõned soovitused

Bishkekist suundusime koheselt rendiautoga (korralik Toyota Land Crusier, maksumus ca. 130 USD päevas) Chunkurchak orgu. Sõit sinna on ca. 30 minutit ja väsinuna pikkadest lendudest võtsime kohapeal basseiniga hotelli. Samas soovitus oleks võtta hotel SUPARA Chunkurchak ja eelnevalt sealsest restoranist ka kohalik Pilaff tellida. Seal kohalik etno söögikoht ja pilaffi peab tellima vähemalt 3 tundi ette, soovitavalt eelmine päev. Head teenindust kogu Kyrgystanist ei ole mõtet oodata, pigem paneb imestama, et milline saab olla järgmine üllatus.

Seal piirkonnas ka mingi eravalduses olev pikk rippsild (Sky bridge või Heavenly bridge), avatud 10-18.00 ja see selline üle kanjoni minev rippsild, kus tasub edasi ja tagasi jalutada, kokku ajakulu ca. 1 tund.

Järgmine päev sõitsime ca. 4 tundi Issõk Kyl järve lõunaküljele Tong linna juurde, kus võimalik ööbida kas kodustes pansionaatides või jurtades. Issõk Kyl järve lõunakülg on vähearenenud ja mõnusa suhteliselt puutumatu loodusega veel ja meeldis oluliselt rohkem kui põhjakülg, kus olid järjepanu kuurortlinnad. Lõunakülje suuremateks highlightideks, peale järves ujumise (juulis oli temperatuur 24 kraadi) oli Skazka kanjon (sarnane Grand Canjoniga ja seal saab 1-3 tundi ringi matkata, kuid õnneks pääseb autoga kanjoni vahele) ja mõnusa vahepalana on ka Gagarini monument Barskooni joa juures. (otsige kaardilt)

Õhtuks jõudsime Karakol linna, mis oli kõige mõnusama vibe’ga seljakotirändurite ja matkajate linn. Soovitus on hotel Duet, kust leidsime esma- ja ainukordselt hea teeninduse ja asjaliku peremehe. Karakoli ümbruse parim matkarada on Ala- Kol järve äärde. Tavapäraselt tehakse seda 3 päevase matkana ületades kõrgema kohana 3900 kuru. Meie seltskond nii kõvad matkajad ei olnud ja hotellist organiseerisime 1 päevase matka UAZ autodega Altyn Arashan kuumaveeallikate juurde UAZ tõestas ennast ja kogemus, auto ja juhi piirvõimetest oli uskumatu. Kuumaveeallikate puhul soovitan küsida peatust looduslikes allikates , nimelt on tehtud ca. 1 km. enne Altyn Arashan külalistemaja (Ak Su linna poolt tulles) jõe äärde erinevate kujunditega lageda taeva all olevad allikad. Külalistemajas on ka palju allikaid, mille ümber on tehtud väiksed majakesed, kuid kahjuks majakesed väga “kohaliku olemisega , loe ilma akendeta kivihurtsikud“. Tasu allikate külastamise eest pole ja tagasihoidlikud söögivõimalused on külalistemajas Reis Karakolist allikateni oli ca. 2 tundi ja samapalju ka tagasi, maksumus 80 EUR (3 inimest).

Seda autotrippi soovitan ka siis, kui teha kogumatk üle kuru ja soovitan kogemuse pärast tellida see UAZ Altyn Arashan külalistemajja ette.

2 järgmist päeva tegime matka Ala Kul järve äärde ja esimesed 20 km. (kuni Camp 2 juurde) läksime hobustega. Meie seltskonnast ei olnud keegi enne hobustega sõitnud, kuid väiksed Prezevalskid olid uskumatult tublid ja stabiilsed ja soovitus ka kõige hobukaugema inimese jaoks. Kindlasti reisi kõige suurem highlight ja ka hind 115 EUR 3 inimese peale kokku oli ülimalt tagasihoidlik, SOOVITUS ja VEELKORD SOOVITUS!

Hobused jätsime maha enne esimest ööbimiskohta (camp 2) ja kämpingusse oli ca. 500 meetrit maad (ca. 100 meetrit tõusu.) Ööbimiskoht oli jurtades (võimalik oleks ka oma telgiga), maksumus 40 EUR nägu, sisaldades õhtusööki. Kohapealt sai osta ka sarviku õlut (1 liitrised plastmasspudelid J ) ja vett. Reis campsite 2 kuni Ala Kul (3500 meetrit) järve äärde on ca. 600 meetrit tõusu ja ca. 5 kilomeetrit tehtav keskmise fitness leveliga inimesele ca. 2 tundi üles ja 1 tund alla. Järve vaade ja ümbrus on võrratu ja tasub matka. Kõige ägedam oleks tegelikult ööbida järve ääres, kuid see eeldab oma telgi ja söögi kaasavõtmist. Meie seltskond tuli teisel päeval peale hommikust järvekülatust sama teed mööda alla tagasi, kuid oleks ka tehtava järvest edasiliikumine juba eelnevat mainitud kuumaveeallikate juurde. See eeldab 3900 meetrise kuru ületamist. Kui sama teed mööda alla tagasi tulla siis oleks soovitus võtta camp 1 (river camp) juurest takso (s.t. samasugune UAZ), kuid see hind tuleks enne ülesminekut kokkuleppida Meie saime 50 EUR 3 inimest ja kuni Karakolini välja.

Tagasisõit Bishkeki oli mööda Issõk Kyl järve põhjakülge, kus ööbimiskohti küll palju kuid kõrghooajal need pigem täis ja üpris tagasihoidliku väljanägemisega. Minule need põhjakülje kuurortpiirkonnad mingit muljet ei jätnud. Bishkekis võib veeta õhtupooliku ja vaadata kesklinna kohustusliku kava (mošee jne ) ära, kuid linnana midagi erilist ei paku.

Mõned hinnad (2023 juuli seisuga)

Lõunasöök kolmele ca. 10 EUR

Bensiin 60 senti/liiter

Karakoli, Ala Kuli järve, Issõk Kuli lõunakülge soovitan mina ka väga.

Selles Altõn Arašani kuumaveeallikate külas on hipikõrts. Seal suvitas Moskva ja Peterburi mägironijate kamp. Pink Floyd mängis, nappides riietes plikad hõljusid selle taustal, sportlikud vene kutid tõmbasid midagi ja vaatasid plikasid. Ühel neiul oli pea kinni seotud - oli eelmisel päeval ronides kiviga piki kolpa saanud. Psüheedeelilised maalid seintel, kõrtsilett. Ümberringi artšad (mägikadakad), kaljud ja loomasitt. Täiesti sürreaalne.

Sõit UAZikuga Arašanist Karakoli on mu elu kõige teravam autosõit. Me kõik röökisime autos, mitte pulli pärast või et oleks kuidagi lahe, vaid täiesti ehedast hirmust. Reaalne võimalus püksid täis teha.

Linnadest - kui võimalik, käige Ošis. Kesk-Aasia üks vanimaid linnu, ehe, keset linna on püha mägi-muuseum. Lähedal Usbekis on muidugi Hiiva / Buhhaara / Samarkand, mis on veel "ägedamad".

Sinnakanti saab ka läbi Alma-Ata ehk siis lennata hoopis Kasahhi / Kasashtani kaudu.

Kesk-Aasia on üldse üliäge. Ma küll ei tea, kuidas seal on nüüd, Ukraina sõja ajal. Varem olid kohalikud eestlastega suured sõbrad. Meid peeti Nõukogude Liidu lagunemise algatajataks ja öeldi "aitäh vennad, tublid poisid olete".

6
0

Kõrgõstan on üliäge, väga sõbralikud kohalikud, head toidud, üliodav. Me maksime taksojuhile 40€ päev, Oshist Bishkeki sõitsime ka taksoga üle mägede, väga äge oli. Karakolis ööbisime hotellis mille omanik veab autosid Eestist sinna müügiks. Issõk Kuli lõunakülg oli tõesti huvitavam, ümber järve trip oli vist üks ägedamaid elamusi seal eriti skazka kanjon.

2
0
Lennupakkumised
Reisikaaslased