Kui vaktsineerimiskaart ära kaob

[[img 2772]]Sattusin paraja jama otsa - minu kollane kaart ehk vaktsineerimiskaart läks õnnetult kaduma, info viie-kuue aasta jooksul kogutud süstide kohta hävis. Kuidas seda infot taastada, kas pean tõesti otsast peale hakkama kalleid vaktsiine sisse torkima?

Õnneks on vakstineerimiskabinettidel Tallinas ja Tartus oma arvepidamine, kui iga kuu kohta peetakse vakstineerimisraamatut. Kuid kui sul kuu aja täpsusega oma süstimise ajad meeles ei ole, siis ei oska ka vaktsineerimiskabinet aidata. Asja teeb veel keerulisemaks, kui osa süste on tehtud Tallinnas, osa Tartus nagu minul.

Mingi seis õnnestus taastada tänu sõbra vaktsineerimiskaardile, kellega koos olime osasid süste teinud - sai vähemalt ajaliselt mingi ülevaate, kuna mille vastui on vaktsineeritud. Uue kaardi väljastamine maksab 90 krooni.
Enamus süste on aga siiamaani taastamata, nii et enne järgmist reisi on väljaminekud suured :(

Siis soovitus - tee kohe oma kollasest kaardist paar koopiat, jaga need emale, sõbrannale, vanaisale ja peida paar tükki ka lauasahtlisse.

Huvi pärast - palju sul erinevaid süste oli (või taastada õnnestus:(? Endal lugesin kokku yellow fever (millegipärast see kõige tähtsam) + 4 muud süsti. Loogiliselt peaks siis olema immuunsus kolme paha asja vastu 10 aastat? Õhh, mõhkugi ei mäleta...

Õnnestus taastada viimase paari viimase aasta omad - kollapalavik (mis on tõesti väga tähtis, tal on raamatus eraldi leht ja seda pidi reaalselt ka Aafrikas kontrollitama), A-hep ja difteeria-teetanus.

Lähen Tartu kabinetti ka õnne proovima, ehk saan tüüfuse ja B-hep ka kätte. Eesti puugid tuleb vist otsast peale teha.

Update: Õnnestuski Tartus B-hep templid kätte saada. Tädidel oli uus info, räägitakse et kui oled B-hep korralikult 10 aastaks teinud, siis pidavat sellest jätkuma kogu eluks, anti arstiteaduslik põhjendus ka, kuid seda ma siin korrata ei suuda :P
Igaks juhuks tasub üle küsida.

Tüüfusesüst kestab reeglina aint 3 aastat, nii et selle templit polnud m6tet taastada, läheb uuesti tegemisele.