Läti-Leedu ringreis ( ülevaade ööbimistest, kohtadest ja hindadest)

Sai siis ettevõetud autoreis Lätis-Leedus. Plaan nägi ette marsruudi Pärnu - Ventspils - Liepaja - Palanga - Klaipeda - Nida - Šiauliai - Rundale - Sigulda - Valmiera - Pärnu. Ööbimised plaanisime telkidega kämpingutes. Läksime kahe auto ja kolme perega - viis täiskasvanut ja kaheksa last (kaks 2-aastast, 4-ne, 7-ne, 11-ne, 12-aastane ja kaks 13-aastast) Sõitu alustasime Pärnust 21.06 (laupäev) ja tagasi Pärnus olime 27.06 õhtul (reede)Esimeseks peatuspaigaks oli Ventspils - ööbisime sellises kohas nagu http://www.camping.ventspils.lv - telkimine läks meie perel 2-tk ja 4-last üheks ööks maksma 18.50eurot (peab mainima, et terve reisi jooksul vahel vangerdasime laste vanustega – kevadel neljaseks saanud lapsest sai veel kolmene ja 13-aastasest 12aastane, keegi neid ei kontrollinud ka ja nii mõnegi hinna saime odavamaks). Kämping ise on hästi mõnus tegelikult, saaks üürida ka majakesi, aga me siiski telkisime, telkijate jaoks on olemas nö.peamajas köök, dušširuumid ja wc (puhtad ja korralikud) – meri on jalutuskäigu kaugusel ilusa rannaga, Ventspilsis me ringi ei käinud kuna olime seda linna enne külastanud, nii et see oli lihtsalt vahepeatus.

Pühapäeva hommikul tegime kiire söögi matkagrillil ja korjasime oma kodinad Ventspilsis kokku. Järgmine peatus Kuldiga, kus vaatasime Euroopa kõige laiemat juga (http://et.wikipedia.org/wiki/Kuld%C4%ABga ) Edasi läks sõit juba Palanga poole. Linnas sees kuskilt kämpingut me ei leidnud (infopunkt oli juba suletud) kohalikelt uurides saime teada, et kui veidi linnast välja (tagasi Liepaja poole) sõita ja ranna äärde keerata, siis kohalikud on hea meelega nõus ja lubavad telkida oma territooriumil. Leidsimegi koha, kuhu telk panna (kohapeal oli ka väliwc ja kraanid külma veega) ööbimine meie perele läks maksma 12.- eurot ( seal nad arveldavad nii littides kui eurodes, maksime parasjagu sellega, millega mugavam oli) vastas üle tee olid ka kämpingu majad, mida käisime vaatamas kuna vahepeal kogus vihmapilvi – öö seal oleks olnud 60.-eurot majake (sees oli tv, dušš, kööginurk, 1 lai voodi ja kaks eraldi voodit) otsustasime siiski telgi kasuks.

Käisime õhtul rannas, lapsed said liivaga mängida, kahjuks vette ei saanud, sest ilm oli jahe ja tuul mega. Lastele oli muidugi parajaks katsumuseks kohalik wc, mis oli vanakooli „auk maas“ variant (nagu kunagi Lauluväljakul olid). Hommikul kiired söögid ja kohvi ning uuesti teele. Päeva veetsime Palangal – jalutasime kohalikul promenaadil, käisime söömas (kohalikus pizzeerias sai meie kuue liikmeline pere söönuks 89.-liti ehk u. 30.- euriga), uudistasime poode (hinnatase võrreldes Eestiga ikka odavam) ostsime natuke suvenirkasid ka (külmikumagnet 6 litti tk), lastele ostsime tänavalt vahvleid (4.-litti tk) ja suure mullitaja (15.-litti).

Õhtupoole võtsime suuna juba Nidale, et öö juba seales kämpingus veeta. Klaipedast viib üle praam, mis käib tihedalt. Praamipilet auto ja 6inimest (korrigeerisime jälle natuke laste vanuseid) maksis 48.70 litti u.14.-euri (tagasi sai sellesama piletiga – keegi ei kontrollinud seda).

Edasi Nida poole tuleb maksta ka sissesõidumaks, mis meile läks 30.-litti (u.9.-euri) maksma (kuna järgmine päev oli plaanis minna Delfinaariumisse, siis uurisime, kas peame siis uuesti sissesõidu eest maksma, aga ei – alles tuleb hoida esimese makse tšekk ja Delfinaariumi pilet ja uuesti mööda sõites need koos esitada). Tee Nidasse on kitsas ja sõit seal suht aeglane.

Vabalt telkimine Neringas on keelatud, kuna tegu on looduskaitsealaga, nii et võtsime kaks ööd kämpingus http://kempingas.lt/en/ - kaks ööd telkimist meile läks 222.-litti (u.65.-eurot). Peab ütlema, et parajalt kallis koht arvestades kvaliteeti – telkimisplatsid on tillukesed (meie 6-inimese telk ei mahtunudki korralikult platsile), kivised ja mändidega kaetud, nii et telgi panek on paras pähkel, samas pesuruumid okei ja köögis kraanist tuli sooja vett ka – köök ise oli kesise sisuga – paar ühest elektripliiti ja üks veekeedu kann, külmik vist oli ka nurgas. Pesupesemise ja kuivatamise võimalus oli ka. Kuna oli Jaanipäev, siis rentisime ka grillvanni 10.- litti (u.3.-euri) eest ja tegime seal sees lõket – mujal tule tegemine on keelatud.

Nida keskus on kämpingust väikese jalutuskäigu kaugusel ja liivadüünid pm kõrval. Parkimisega on Nidas suht kehvad lood, parklad on väikesed ja tasulised – meie leidsime ühe parkla, mis oli tasuta. Nidal käisime ka kohalikus Maximas (võin välja tuua mõned hinnad poes: piim 2.89lit, õlu „Heineken“ 3.39 lit, Rolltoni turbokad 0.82lit/pakk, Gutta 2l mahl 5.79lit, topsi jogurt 3.69lit, ostsime veel sinki, mune, peekonit, natuke näksimist ka) arve kokku oli 88.-litti.

Nidas tegime õhtul jalutuskäigu ja ostsime mõne suveniiri ( tass 20.-litti), lastele jäätist 5-6.-litti/tk ja suitsu kala (vist oli latikas) 18.-litti. Järgmisel päeval (24.06) sõitsime siis Delfinaariumisse – seal parkimine tasuta, perepilet (2tk ja 2last, kahe lapse vanust jällegi korrigeerisime pisut) maksis täpselt 100.-litti – show oli väga lahe ja tasus minemist – lastele oli ikka suur elamus. Meremuuseumisse ei viitsinud seekord minna (muidu oli avatud küll).

Tagasi Nidasse sõites näitasime oma eelmise päeva sissesõidu piletit ja delfinaariumi piletit, saimegi läbi. Öö jälle Nida kämpas ja siis juba mandrile tagasisõit. Tagasi minnes külastasime Nidas Merevaigumuuseumi, mis on tasuta (kui tahad juttu juurde kuulata, siis 4.-litti per/in), Halli düüni (Nidast Judokrante poole, paremat kätt 2h parklas) tasus ronimist ikka küll, vaated olid super ja vahetult enne Judokrantet kormoranide poolt ära kuivatatud metsa (jällegi omaette vaatamisväärsus). Siis juba praamiga tagasi Klaipedasse, seal parkisime (5.-litti eest pea 2h) ja käisime söömas – 99.-litti eest sai meie pere jälle söönuks.

Edasi võtsime suuna Šiauliai poole, et vaadata kuulsat Ristimäge – on ikka tehtud huvitavaid kohti. Kuna kell hakkas juba palju saama jäime ööbima sinna samasse kõrvale (teelt näitasid viidad) telkimine maksis 30.-litti telgi eest (ei mingit lisatasu auto ja inimeste eest nagu mujal oli) kasutada saime wc ja külma vett (dušš oleks maksnud eraldi 5.-litti). Järgmisel hommikul suundusime siis juba otsaga Lätti tagasi ja ees ootas Rundale loss http://rundale.net/en perepilet lossi (pikk tuur) 14.23euri, pluss aia külastus 7.11 euri ja juurde veel pildistamise luba 1.42 (seda küll mitte keegi ei kontrollinud). Loss iseenesest väga ilus ja aeda ka. Sealt ostsime ka natuke suvenirkasid (tass 6.-euri ja magnet 2.-euri) ning edasi Siguldasse. Seal oli siis esimene asi Tarzani seikluspark http://www.tarzans.lv/ee/home.html . Meie kaks vanemat poissi (11-ja 13-aastased) läksid rajale ronima 9.50 euri pilet, meie tegime väiksematega bobisõidu (3.- sõit), väiksemad nautisid veel natuke sealseid lõbustusi (hinnad olid 1-3 euri vahele) sõime seal kõrval väikeses söögikohas 30.-euri eest (4friikartulid ja 2šašlõkid pluss joogid) Ostsime ka ühe Sigulda kepi (6.-) – ilma milleta ei tohi Siguldast ära tulla . Ööbida saime seal samas seikluspargi kõrval telkimisplatsil http://www.makars.lv seal on korrlik wc ja pesemisvõimalus, köök neljase elektripliidiga, meile läks ööbimine maksma 20.-euri (telk, auto ja inimesed).

Viimasel päeval käisime ka kuulsal köisraudteel sõitu tegemas 28.- euri pere, vaated olid täitsa toredad (seal on võimalik osta nii üheotsa pilet, kui edasi-tagasi), edasi käisime ka Liela Ellite (Suur Põrgu) http://www.latvia.travel/et/liela-ellite-suur-porgu juures, hästi sarnane meie Taevaskojale, parkimise eest pidi jälle maksma (1.45euri vist)

Edasi sõitsime lähedal asuvasse Turaida lossi http://www.latvia.travel/et/turaida-muuseum-kaitseala , käisime natuke ringi seal aias, aga ala on suur ja kogu selle läbimine võtaks ikka parasjagu aega, ning käisime ka lossis sees (perepilet 10.60 euri ning parkimine 1.42). loss vaadatud oi viimaseks peatuseks Valmiera, seal käisime söömas ja Valmieramuižas http://www.valmiermuiza.lv/en/news õlut ostmas - seal saaks ka ekskursiooni tellida ja kohaliku õlleajalooga tutvuda. Õlle hinnad seal olid palju paremad, kui Eestis nendel õlledel, nii et tasub kaasa osta 

Edasi oli sõit kodupoole – kokku tuli kilomeetreid ca.1700, kütet võtsime kaks korda reisi jookul (autoks oli Audi Q7 – diisel) Kui oleks ilmad ilusamad olnud oleksime olnud mõned päevad kauem ja nautinud Palangas ka rannamõnusid – siiski oli reis tore, sai palju vaadatud ja käidud

Kiiduväärt tervis teie lastel. Olime ka Siguldas 21.-24.06 ja igal ööl sadas vihma, teisel päeval ka kuni lõunani. Hotelliski oli niiske ja külm.

Kas ühe päevaga jõuab ära vaadata Nida peamised vaatamisväärtused? Meil plaan Nidale minna hommikul ja õhtul tagasi mandrile.

NO kui tahate Delfinaariumisse, Meremuuseumi, Halli düüni, kormoranide metsa, Nida düüne ja Merevaigumuuseumi näha - et siis kõike, siis läheb päris kiireks ja jooksmiseks. Meil jäi meremuuseum käimata ja rahulikult võttes koos lastega läks ikkagi kaks päeva. Nidal on niisamagi ilus jalutada rannaääres.

Neringal võiks ka läbi käia puidust nõiaskulptuuride pargist Juodkrante lähedal (siitpoolt sõites peale asulat paremat kätt), samuti teha üks söögikord vanal laeval Juodkrante sadamas.