Lapsesõbralikud suusakeskused

Kuna suusahooaeg lõppemas ja ise õnnelikult perega Rootsi reisilt tagasi, teen eeltööd järgmiseks aastaks. Oleme seni suusatamas käinud vaid Soomes ja Rootsis, kuid kolime nüüd perega Prantsusmaale ning tahaks teada - tuginedes suusatajate kogemustele, et millised Prantsusmaa või siis Austria ja teiste Kesk-Euroopa suusamaade kuurordid oleksid sobilikud ja sõbralikud lapsele (10-aastane ja väga kibe suusataja, kuigi mustal rajal ei sõida) ning algajale, kes isegi Rootsi musti radu ei sõida.

Suur tänu.

Tere, Prantsusmaa osas ei oska kommenteerida, aga Austriast soovitaksin Stubai http://www.stubaier-gletscher.com/en/winter/ Võrreldes Austria tuntumate keskustega on seal vähem rahvast, suhteliselt kindel lume garantii (kõrgus ~3200m), suur siniste ja punaste mägede osa. Käisin jaanuaris 2009 oma 9 aastase pojaga, poiss sõidab küll hea meelega ka musti mägesid, aga jäi selle kohaga rohkem kui rahule. Jaanuari keskel oli rahvast nii vähe, et enamus kordi sõitsime kondlites üksinda. Kui Stubai peaks ära tüütama, siis samas lähikonnas on vahelduseks ka väiksem, aga täitsa korralik keskus Schlick2000 http://www.schlick2000.at (ühine piletisüsteem, superskipass Stubaiga).

Prantsuse suusakeskused on lapsesõbralikuimad paigad. Palju lastenõlvu, vajadusel abi. Ise oleme valinud meil vähemtuntud kohti, et kohalikku koloriiti tajuda. Soovitan valida logistikast lähtuvalt. Veebruar on koolivaheaja kuu, siis on keskused enamasti ülerahvastatud. Prantsusmaal kooliskäivate laste puhul ei saa seda aega kahjuks vältida. Küllalt levinud on pika nädalalõpu majutus, see oleks alternatiiv veebruarikuisele suusatamisele.

Kui meie lapsed veel väikesed olid suusatasime ka Rootsis, nüüd juba mônda aega Prantsuse Alpides. Haute-Savoie's, Chamonix kandis (kuid seal on kohati ja lastepuhkuste ajal liiga palju rahvast) vôi siis Savoie's, Champigny's, La Plagne lähedal. Olime seal nüüd veebruaris nädalaks, kui lastel talvepuhkus ja polnud üldsegi trügimist. Päikest kui palju ja ruumi kah. Pôhiliselt musti ja punaseid radasid, kuid leidub ka môni sinine. Lastele väga meeldis (10 ja 13 aastased)ja tahavad kindlasti tagasi. Veidi edasi, Haute-Champigny's sai ka teha murdmaasuusatamist ja proovida bobi sôitu. Tütar proovis ka parasailing'ut! Kaks korda oleme ka käinud Austrias suusatamas, St.Galleni's (NB! see on tôesti Austrias, ei mingit pistmist Sveitsi samanimelisega...): seal on väikesed kenad külakesed. Loodan, et see kuidagi ka aitas.