Lennureisi dokument Rumeeniasse

Kas Rumeeniasse lendamiseks aitab ID kaardist või on vaja passi? Lennujaamast öeldi, et vaja passi, aga konsulaarinfo väidab, et saab hakkama ainult ID kaardiga.

Euroopa Liidu piires saab reisidokumendina kasutada ID kaarti või passi. Piisab ka ID kaardist.

Ei ole küll jutt Rumeeniast, aga Itaalias olen käinud 2 korda. Mõlemil korral olen mõlemad dokumendid kaasa võtnud. Need dokumendid ei ole ju teab kui suur tüli kaasas kandmiseks. Passi kasutasin piirikontrollis/lennukile minnes ja ID kaarti hotellis/linnas. Kaupluses küsiti näiteks kaardiga makstes dokumenti.
Kaks dokumenti on kasulik kaasa võtta kui hoiad dokumendid eraldi. Kui kaotad rahakoti koos ID-ga, siis vähemalt on sul pass ikka alles ja sa ei pea saatkonnast abi küsima tagasipöördumistunnistuse väljastamiseks. Lisaks kõigele muule on soovitatav teha passist/id-st paberkoopiad, et kõige halvema variandi korral (pole ühtegi dokumenti peale vargust alles), oleks sul võimalik mingil viisil tõendada et sul oli pass/id ja saad saatkonnast kergemini abi.

Kui esimest korda Ravennas ööbisin, küsis hotell minult ID hoiule. Järgmisel hommikul küsisin tagasi viitega et linnas võib vaja minna. Vähemalt mina tundsin küll ennast kahe dokumendiga palju enesekindlamalt kogu reisi vältel.
Seekord käisin Barlettas ja siin andis hotelli admin ise ID hommikul tagasi kui linna peale minna soovisin. Nii, et kui ID/PASS jääb siiski hotelli võiks sul mingi "varuvariant" taskus ikkagi olla. Pass võib osutuda vajalikuks ka lennule registreerimisel , sest mul oli näiteks kogemus kus ID-d ei tahetud tunnistada ja sooviti kindluse mõttes näha passi.

Siis lähed ID-ga, tee igaks juhuks ID-st koopiad nii esi- kui tagaküljest.

Passi aegumise kohta kehtib minu meelest nõue, et kui pass kehtib veel vähemalt 90 päeva peale arvatavat tagasipöördumist, siis seda passi veel aktsepteeritakse.

Ise käisin 2005. a. paiku Soomes ja sain üle passiga mille kehtivuse lõpuni oli jäänud vist 2 kuud . See oli üks eriline juhtum, nimelt oli pass 10 aastaga päris räbalaks kulunud. Mina lolli noore poisikesena arvasin et kehtib niikaua kui kaaned koos :P Tegelikult sain sellise passi eest "sugeda". Soome poole peal tehti lihtsalt märkus et lase omale uus pass teha. Eesti poole peal aga peeti päris mitmeks minutiks kinni ja passile tehti "ehtsuse täiskontroll". Pidin vastama passiandmete kohta, tehti ristküsitlus jne. Piirivalve lasi mu minema sõnadega, et "järgmine kord Te sellega enam kuhugi ei pääse". Vahetult enne kehtivuse lõppu tegin siis omale uue ID ja Passi ja sellega on see lugu nüüd unustatud. Uus pass on nüüd kodumaal olles kindlalt lauasahtlis, et ei korduks enam samasugune stsenaarium.