Matkaautoga Põhja-Itaalias, jagan kogemusi

Itaalia teemasid on nii palju, aga jagan meie kogemusi ka matkaautoga reisimisest- ehk on kellelegi abiks. :)


Reisijateks 2 täiskasvanut, 6-aastane laps ja väike koer. 
Aeg 6.-21. juuli, kokku 16 päeva, millest 10 veetsime Itaalias. 
Käisime läbi Saksamaa, esimese öö veetsime Leedus, teise Poola-Saksa piiri juures ja kolmandaks õhtuks jõudsime üle Austria piiri Itaaliasse. Kiirteid mööda sai juba kihutatud küll, otsustasime Itaaliasse jõudes kohe kiirteelt maha keerata ja looduse ilu nautida. Tõesti oli imeilus. Ööbisime ühes pisikeses teelolevas linnakeses, käisime jalutamas, järgmine hommik jätkasime sõitu Garda järve suunas. Plaan oli Garda järvele ring peale teha, külastades ja ööbides seal erinevates linnakestes. Esimene sihtkoht Garda kõige põhjapoolsem linn Riva del Garda (olime 2 ööd). Edasi liikusime mööda idakallast Malcesinesse, Garda linna (2 ööd), Lazisesse (2 ööd) ja Sirmione (1 öö). Seejärel teistelt poolt järve tagasi põhja, kuid kuna läänepoolsem kallas on nii mägine ja väga raske oli leida oma matkaautole parkimiskohta (tiirutasime Salos mitu ringi linnas, et parkida ja jalutama minna, kuid asjatult), siis jõudsime lõpuks ikka Rivasse tagasi ja olime ühe öö veel seal. Sellegipoolest oli sõit mööda läänekallast väga-väga äge ja ilus. Ja Riva linn meeldiski meile kõige rohkem. Tohutult ilus loodus. Terve järve äär on väikseid linnakesi täis, nii kui üks lõppeb, algab kohe teine. Natuke kartsin sellisel tipphooajal reisides ülerahvastatust, kuid ei olnud midagi hullu, hajus kuidagi laiali. Matkaautode paradiis- väga palju matkaautosid ringi liikumas ning kämpingute osas väga suur valik (basseinidega ja ilma, üks uhkem kui teine). Ka telgiga reisijaid paistis kämpingutes palju. Lisaks kämpingutele on olemas ainult matkaautodele mõeldud parklad, kus maksad ööpäeva eest 10-15 euri (või ostad tunnipileti) ning seal on võimalus tühjendada oma paake ning täita vett, mõnelpool isegi käia wc's ja mündiga dušši all. Lihtsalt sellesmõttes kämpingust erinev, et sa pargid auto nagu parklas kõrvuti ning keelatud on oma toolide-laudade välja toomine ning laagri püstipanek. 
Tagasi kodu poole liikuma hakates käisime veel ühe järvekese juures nimega Molveno. Sattusime sinna tegelikult suhteliselt juhuslikult, aga see mis meid ees ootas, oli kirjeldamatult ilus (vaadake kasvõi Google Mapsis pilte). Rahulik pisike linnake, mingit suurt möllu ja melu seal polnud, mõeldud eelkõige matkajatele. Palju erinevaid matkaradu maalilises looduses keset mägesid. Meie käisime vaid pisikese jupikese jalutamas, nägime mäest duššina alla voolavaid allikaid jne. 
Lapsele sai ette antud valik lõbustus- ja veeparke, et millist neist külastada- Gardaland, Movieland, veepark jne ning samuti tagasiteele jääv Saksamaa Legoland. Tema valikuks osutuski Legoland ning nüüd oli vaja sinna kohale jõuda. Sisenesime parki täpselt peale avamist ning möllasime seal õhtul kella 18ni ja me jõudsime ainult u pool läbi käia. Koju jõudmiseks oli meil planeeritud 3 päeva, kuid sõitsime juba peale Legolandi õhtul paarsada km ära, keerasime kell 23 magama ning otsustasime hommikul üksmeelselt, et püüame need järelejäänud 1500 km kihutada kordamööda sõites ühe hooga ära, saagu mis saab. :D Sai see, et öösel kell 2 jõudsimegi koju, Tartusse. Tunnistan, et sai jah pisut hullu pandud sellega, aga pühapäevase päeva puhul oli liiklus nii hea ja km lendasid linnutiivul, lisaks andis kordamööda sõitmine võimaluse teisel juhil vahepeal puhata ja magada ning ka laps pidas superhästi vastu, milleks ikka venitada tüütut asja veel pikemaks ja tüütumaks. Kõigil oli juba niigi koduigatsus peal. Ning järelejäänud puhkusepäevadega sai end korralikult kodus välja puhata enne tööle naasmist. Seega tõenäoliselt valime järgmiselgi korral kojusõitmiseks pigem 20 h ühe jutiga kui 10 h ja 10 h kahe päeva peale jagatuna. 
Ise jäime reisiga megarahule ning see ongi peamine. Läbitud sai 5044 km, kütusele kulus u 1000 euri, kõige odavam oli Leedus 1,03, kõige kallim Saksas 1,7 euri. Teemaksudele kulus vaid Austria 10 euri vinjett, Itaalias kiirteid ei kasutanud. Ööbimistele kulus 24 euri (2 ööd tasulises matkaautodele mõeldud parklas), ülejäänud aja leidsime kenasti tasuta parkimiskohad, kus oli lisaks meile ka teisi matkaautosi ning oli täitsa vaikne ja turvaline magada. Paake tühjendada-täita saime siis eelnimetatud parklates, mõned olid küll tõkkepuudega, kuid mõnes sai lihtsalt käia ja kohe minema sõita nii, et parkimispiletit ei ostnudki. Süüa valmistasime peamiselt ise, hinnad toidupoodides pisut kallimad, kui Eestis, aga ei midagi hullu. Ühelt poolt säästureis, samas palju sai endale ka lubatud ja nauditud, nt  toidupoest kõike, mis isutas (erinevad singid-juustud-oliivid jne). Ja matkaautoga reisimine ikkagi ongi elustiil ja teistmoodi, seda ei ole mõtet võrrelda lennukiga reisimisega, et kas tasub ära või ei. :) 

Olen nõus, et see võrdlus lennuk-matkaauto ei ole adekvaatne. Liiga erinevad elustiilid. Kellele ema, kellele tütar...

Nojah. Ma ei suudaks matkaautoga tiksuda. Aga edu !