trip-krainetrip-ukraine-dark
Mumbai on terrorirünnakute all

Tuttav kirjutab Mumbaist, et olukord on karm, sai sõnumi, et tuleb püsida öömajas ja nina mitte välja pista.

Valik päevauudiseid:

Välismaalasi jahtinud terroristid tapsid Indias 100 inimest (15) 00.31: Armee ründas Taj hotelli, kaks kahtlusalust on tapetud ja üheksa vahi all26. november 2008 22:12

India politsei andmeil on kohaliku aja järgi kell 22.30 (19.00 Eesti aja järgi) alanud rünnakuis tapetud vähemalt 78 inimest. Kohalikud võimud süüdistavad rünnakutes moslemiaktiviste, kes tegutsevat Pakistani valitsuse korraldusel.

BBC andmeil on mässajad - moslemifundamentalistide kõrval kahtlustatakse ka radikaalseid hindusid - võtnud pantvange kahe kohaliku luksushotelli elanike seast. Kui palju inimesi pantvangis on, ei ole veel selge. Pealtnägija kinnitas BBC-le, et ründajad valisid ohvriks ennekõike Briti ja USA kodanikke.

Haavatud on oletatavasti kuni 250 inimest. Kohapealt tuleb teateid nii tulevahetusest kui ka pommiplahvatustest, CNN-i teatel on rünnatud ka lennujaama. Teadaolevalt on tapetud ka kohaliku politsei terrorismivastase võitluse juht.

Kas rünnakud ja pantvangikriis on praeguseks (00.54 - toim) lõppenud või mitte, ei ole esialgu selge. Rünnatud on hotelle Taj Mahal ja Oberoi, populaarset kohvikut Cafe Leopold ja ajaloolist Chhatrapati Shivaji Terminuse raudteejaama. Hotell Taj Mahal on leekides, kas ja kui paljui inimesi hotellist evakueerida jõuti, on teadmata. Samuti ründasid terroristid Cama haiglat.

Mumbai politsei teatel tulistasid kurjategijad automaattulirelvadest rahva sekka, kuuldud on ka pommiplahvatusi. Oletatakse, et mõrtsukad sihtisid meelega objekte, kus teadaolevalt kogunevad välismaalased.

Telejaamu konsulteerinud eksperdid peavad üllatavaks asjaolu, et tegu ei ole enesetapurünnakutega. See eristab Mumbai rünnakuid "traditsioonislistest" moslemifundamentalistide terroriaktidest.

Rünnakute eest on võtnud vastutuse varem tundmatu rühmitus Deccan Mujahideen, kas tegu on massimõrva tegelike korraldajatega või mitte, on esialgu keeruline hinnata.

http://www.epl.ee/artikkel/450066

Välisministeerium: India terrorismikoldes on vähemalt üks eestlane

Eesti välisministeeriumi andmeil on mitmed eestlased ministeeriumile oma viibimisest Indias juba teada andnud. "Indias viibimisest on seni teatanud 30 inimest, üks neist on täpsustanud, et asub Mumbais," ütles ministeeriumi pressiesindaja Mariann Sudakov Päevaleht Online'ile.

Pressiesindaja sõnul püütakse praegu kontakti saada sealse aukonsuliga, et rohkem Indias viibivate eestlaste kohta infot saada. Ühtlasi märkis ta, et praegune arv kohapeal viibivatest eestlastest tõotab siiski kasvada ja tegelikult võib ka praeguste teatajate hulgas kriisikoldes viibijaid rohkem olla. "Alati ei pruugi need numbrid alati täielikult tegelikkusele vastata, sest paljud teatavd lihtsalt, et viibivad Indias, aga ei täpsusta, kus piirkonnas või linnas," selgitas pressiesindaja.

"Meie inimeste eest otsustada ei saa, kas nad võiks või peaks Indiasse hetkel lendama, aga oleme oma kodulehel inimesi teavitanud terrorismiohust Indias," kinnitas pressiesindus.

India suurimas linnas Mumbais käib tulevahetus India julgeolekujõudude ja terroristide vahel, kes öösel ründasid ameeriklasi, britte ja teisi välismaalasi jahtides kahte hotelli.

Ohvreid on praeguseks BBC andmetel 101, haavatuid 287. Taj Mahal Palace'i ja Oberoi Tridenti hotellis on praegu arvatavasti veel 40 inimest pantvangis, ründajad on ennast hotellidesse barrikadeerinud.

http://www.epl.ee/artikkel/450115

Täiesti uskumatu, mis Mumbais toimub.

Siiani pole suutnud India valitsusväed korda majja lüüa. Nariman House'is ja Taj'i hotellis käib tulevahetus. Trident Oberoi hotell on väidetavalt terroristidest puhastatud. Arvestades seda, et juba eile öösel väideti Taj'is olevat vaid ühe haavatud terroristi, on kiirreageerimisüksuse tegevus küll pisut kummaline. Eks edasised sündmused näitavad, kas ma olin India valitsusvägede suhtes ülekohtune.

Delhis on politseil kõrgendatud valmisolek.

Hea ülevaate sündmustest, koos viimaste arengutega saab Indian Times'ist:

http://timesofindia.indiatimes.com/

Nagu Indiale kohane tuleb sündmuskohalt vastakaid teateid. Nüüd on ilmnenud, et Taj'i hotellis võib olla veel "half dozen" terroristi, mis peaks vist 6 olema.

Eesti Päevaleht:

Mumbais Taj Mahali hotellis viibinud viimased üksikud terroristid tapeti India võimude poolt.

Politseiametnik Hassan Gafoor teatas, et hotell on nüüd nende kontrolli all, vahendas BBC.

„Kõik lahinguoperatsioonid on läbi. Kõik terroristid on tapetud,“ rääkis Gafoor.

Valitsusväed alustasid pealetungi hotellile täna hommikul. Kolm päeva kestnud terroriaktis on surma saanud vähemalt 195 ning vigasta 295 inimest.

Ametnike hinnangul võib vigastada saanute ning surnute arv veel tõusta. Suurem osa terroristide ohvritest olid indialased.

Tapetute seas oli ka 22 välismaalast, kelle hulgas oli ka inimesi mitmest Euroopa riigist.

Võimude teatel teostatakse praegu Taj Mahali hotellis läbiotsimist, et selgitada, kas hoones viibib veel terroriste.

Eile päästeti veel ühest Mumbai hotellist 100 inimest ning kohalikust juudi keskusest leiti kuus surnukeha.

India võimud on teatanud, et neil on mõingaid tõendeid selle kohta, et terroristid olid seotud Pakistaniga.

http://www.epl.ee/artikkel/450421