Norra iseseisvuspäev

Tere. Plaanis Norrasse sealse iseseisvuspäeva ajal minna (17. mai). Et kui on kedagi, kes seal elanud või teab täpsemalt, et ehk on norrakatel mingid eraldi kombed/ tavad, mida sel päeval tehakse või kui tähtis üldse norrakatele oma riigi sünnipäev on? Ja üks küsimus veel, et kuidas norra keeles on "Head iseseisvuspäeva!" ?:P

Mina sattusin sinna Norra sõprade kutsel ja see oli unustamatu kogemus! Norrakad on tohutult uhked oma ajaloo ja riigi sünnipäeva üle. Kõik on rahvariietes, lillede ja lippudega. Pered-sõbrad saavad kokku - kõik rahvariietes - tehakse rahvustoite ja jooke ja kõikjal, igas külas, linnas toimuvad suured pidustused. Ise sattusime ka Oslosse kuninglikule perele lehvitama ja see elamus oli võimas. Kurb oli mõelda meie riigi sünnipäevadele ja rahva passiivsusele ja ükskõiksusele! Aga norrakatele on see päev väga tähtis ja tähistatakse seda kogu hingest! Ilusaid elamusi, mida sealt kindlasti saad!

0
0

Tänud vastamast! :) Aga väga oleks vaja teada norra keeles "Head iseseisvuspäeva!":D Kuskilt kuulsin, et on "Glad Norsk Uavhengighet Dag!" aga pole kindel...

0
0

on iseseisvuspäev ikka tõeliselt suur püha. Olin paar aastat tagasi siis Oslos ja juba nende iseseisvusäeva rongkäik kümnete puhkpilliorkestrite ja tohutu hulga koolilastega, oli vägev elamus. Rongkäigu võttis kuningalossi rõdult vastu ka kuningas koos perega. Ja kõik majad olid lipuehtes, autodest rääkimata. Ning kui linna peal rahvariieteta naist või ülikonnata meest näha oli, siis oli peaaegu kindel, et tegemist on turistiga. Vägev!

Ja samal päeval veel suurte bussidega ja tohutu tümpsu saatel möllavad gümnaasiumilõpetajad jätsid unustamatu mulje. Kongsbergi linnas sattusime iseseisvuspäeval nende humoorikat rongkäiku nägema.

Aga norra keelt ma kahjuks ei oska:(

0
0

"Gratulerer med dagen!" ehk teisisõnu õnnitlused tähtsa päeva puhul. Sama lause on kasutusel ka sünnipäevade puhul.

Ja tõesti, ära oota sõjaväelisi paraade. Näed palju lapsi, koolide puhkpilliorkestreid, ühinguid, lippe ja rahvariideid. Ja loomulikult ka abituriente ehk "russ" - aga nemad tunned kohe ära:) Süüakse "pölse i bröd" ehk a la hotdog ning süüakse "iskrem" ehk jäätist ja "kransekake" ehk a la kreemitort, mis on kaunistatud norra lipukestega.

Kõik on rõõmsad, naeratavad ja suhtlevad omavahel - tõeline rahva oma püha.

Ps. Kes Norramaale 17.mail ei satu, aga on Tallinnas, see võib sama elamuse saada Raekoja platsil, kus toimub suur Norra-Eesti sõpruspäev (www.norra.ee). Kl.11-13. Korraldajad on õnnestumise nimel suure töö ära teinud ja palju põnevat varunud.

Pps. Sel nädalal on käimas MTÜ Norra Sõbrad kodulehel (www.norrasobrad.ee) Norra-teemaline e-viktoriin, kus hea loosiõnne korral võib võita lennureisi Oslosse ja lisaks majutuse kaunis hotellis.

0
0
Lennupakkumised
Reisikaaslased