Omal käel Paapua Uus-Guineasse

Ega keegi ei ole hiljuti kainud voi minemas Paapua Uus-Guineasse? Lahen kuu aja parast ja tunnen huvi, Goroka majutuse vastu(internetist pole erilist abi) ja kas Goroka - Madangi vahel kaib sellisel aastaajal buss? :)

Ette tanades Elen

Ei tea aga väidavad et: Goroka to Madang (6hrs): catch bus at main market or west bus stop. Listen for the Madang call or just ask the bus driver. Approx departure times 0730 - 0830 hrs. Bus fare is K30.00

http://www.easternhighlands.com.pg/tourism.htm

http://www.lonelyplanet.com/thorntree/thread.jspa?threadID=1926039

Hei, Elen!

Mõte minna PUG-sse (või PNG - nagu kõik kohalikud räägivad) on enam kui kiiduväärt, kuna tegu on praktiliselt läänlastevaba laiguga maakeral. Aga eks ta ole ka Aasia/Vaikse ookeani piirkonna kontekstis üks kõige ebastabiilsem/kontrollimatum piirkond. Seega ole valmis tõelisteks seiklusteks ja parim viis neist võitjana välja tulla on nii kiiresti kui võimalik tekitada endale kohalikud sõbrad (see reegel kehtib muidugi kõikjal maailmas;). Meie seda tegime ja tulemuseks on ühed eredamad mälestused pikemast reisist Aasias.

Ise käisin seal oma reisikaaslasega märtsis 2009 ja viibisime ca 3 nädalat. Marsruut oli järgmine: Austraalia (Cairns) - Port Moresby (lennuk) - Goroka (lennuk) - Madang (buss) - Wewak (laev). Sepikust (ehk siis Wewakist) lendasime tagasi läbi Madangi Port Moresby'sse ja sealt edasi Brisbane'i. Ime oli see, et tagasilend õnnestus ära teha ühe päevaga, sest PUG-s üldiselt midagi graafikujärgselt ei juhtu;). Arvesta, et kõik siselennud on Kagu-Aasia kontekstis kallid (nt ots Port Moresby - Goroka maksis ca 2,100 EEK).

Aga Sinu küsimuse juurde: parim ööbimispaik Gorokas oleks läbi couchsurfing.com leida üles Prisilla, kes elab Goroka lähedal külas ja kes on suurepärane kohalik tüdruk (ca 27 a vana), räägib suurepärast inglise keelt ja kes kaitseb ja katab Sind oma kodukülas koos oma laiendatud perega (mis tähendab kogu küla;). Enne kui me Gorokas temaga kohtusime ja ta meid oma tiiva alla võttis (ja meie mahitusel sai couchsurfingu liikmeks) peatusime Mendikwae Guesthouses (pane tähele, et Mendikwae algava nimega kohti oli linnas - mis meie mõistes on küll üks suur küla - mitmeid) ja olime seal kogu aja ainsad külalised. Seda külalistemaja pidas samuti väga tore kohalik naine Nikla (keda ennast seal kohapeal küll kunagi ei olnud). 2-ne tuba maksis seal ca 400 EEK (90 PGK) ja kogu olemine oli pigem armetu kui luksuslik. Linna ainus "uhke" majutuskoht on "Linnupesa" või "Linnuparadiis" või midagi sellist. Seal aga peatuvad rikkad jaapanlased ja neid turvatakse seal muuidugi nii, et pärast selliseid turvameetmeid ei julge nad sealt majast nina üldse välja pistagi;). Aga isegi see "linnupesa" ei paistnud meie mõistes midagi liiga luksuslikku. Seega veelkord - parim asi on seal leida endale kohalik pere!

Gorokast Madangi sõitsime väikse bussiga. Prisilla laiendatud perekond oli muidugi valmis meile sinna bussi oma turvamehe kaasa panema, et meid pantvangi ei võetaks ega mingit muud halba meiega ei juhtuks, aga me muidugi keeldusime sellest. Bussi leiad hommikul turuplatsile minnes ja kui see ükskord täis saab, siis asub see ka teele. Bussipileti eest maksime 175 EEK (40 PGK) per nupp ja sõit ise kestis mingi 4-6 tundi. Tõsi on see, et mingid lõigud teest olid täiesti minema pühitud ja tähendasid poris liuglemist, samas oli osa teest ka väga eeskujulikult asfalteeritud. Võimalik, et kahe aastaga on olulisi muutuseid ja soovitan sul kindlasti vaadata ilmakaarti, et täpsemalt aru saada oma sealoleku ilmaolusid.

Madang on PUG mõttes peaaegu et paradiis ja oluliselt turvalisem paik:). Seal soovitaks sul ööbida CWA Guesthouses - asub kenas väikses majas kohe mere ääres ja turu lähistel. Üks öö 2-s toas maksis 450 EEK (220 PGK) ja külalistemaja köögis saab ise turult ostetud kraamist süüa teha (kuna poed müüvad ainult riisi, konserve ja cocat). Samas lähedal on ka jahisadama söögikoht (ilmselt kannab restorani nime), kus kohalik paremal järjel rahvas lõunatamas või õhtustamas käib ja mis läänlasest rändurit ka hinna poolest ei tapa. Igati tip-top koht, kui omatehtud toidust väsid. Madangist leiab muidu veidi enam uhkemaid majutuskohti (nn resorte), kuid seal elamine tähendaks okastraadistatud aedu ja ehk ka automaatidega mehi territooriumi ümber ja see võib luua ületamatu lõhe sinu ja kohaliku elu vahele.

Madangis peatudes võid kaaluda ka väljasõitu Krangketi saarele (paistab külalistemajast kätte), kus kohalikus hütis saare tipus on tõeliselt eksootiline peatuda - omaette, metsik ja väga ehe.

Kui soovid rohkem mõtteid oma reisiks, võid lugeda meie blogi: www.marikatom.blogspot.com ja vaadata seal tehtud pilte. Otsi blogist pealkirja Paapua Uus-Guinea nii lugude kui fotode osas.

Ägedat PUG elamust Sulle, Tom