trip-krainetrip-ukraine-dark
Paar tundi Lissabonis

Tere,

Palun teadjatelt infi ja nõu, mida teha/kuhu minna Lissabonis umbes 6,5 tunniga, mis jääb kahe lennu vahele (reaalselt siis pisut vähem - vast 4-5 tunniga). Vaatasin Google'ist, et lennujaam tundub üsna kesklinnas olevat (üks postitus siinses foorums kinnitas mu muljet), seega on mus väike-vaikne lootus pisutki Lissaboni vana-/kesklinna näha, seal ringi uidata ja tassike kohvi juua.

Aga nüüd pisut täpsemalt:

  • Kui pikk on vahemaa lennujaama ja vanalinna vahel? (Kas piisab jalutuskäigust või on vaja millegagi sõita? Milline transpordivahend valida, kui kallis see on, kui kaua sõidab?)

  • Kuhu oleks mõistlik suunduda? (Oletan, et jõe ja selle punase silla suunas, aga täpselt ei tea.)

  • Mõni muuseum, kirik, väljak, küngas, kohvik, maja, mida kindlasti peaks nägema?

  • Mida pole mõistlik teha, mida tuleks kindlasti vältida?

Tänud juba ette! :)

Linna saab bussiga. Sõit kestab u 20 min, sõltub liiklusest. Kiireim buss on nr 91, pilet peaks praegu maksma 3.50 EUR ja sellega peaks saama sõita terve päeva kõigi busside ja trammidega (mitte metrooga). Seega saad tagasi lennujaama ka sama piletiga. Ise olen kasutanud teisi busse, seega päris kindel pole, kas see päevapilet siis ikka kehtib. Bussiga tasub sõita alguses kuni Praca da Comercioni, suur väljak jõe kaldal. Tagasi võid sõita ka mõnest teisest peatusest. http://www.carris.pt/en/index.php?area=balcao&subarea=percursos_e_horarios

Muretse netist või kuasgilt mujalt Lissaboni kesklinna kaart ja tee mingid plaandi ära, kus ringi jalutada, või siis käi seal, kuhu jalad viivad.

All väljaku juures on Rossio linnaosa paljude poodidega ja mitme suurema väljakuga. Sellest itta jääb vanim Alfama linnaosa, mille kitsastel tänavatel tasub ringi jalutada. Alfama kohal asub vana kindlus, kust avanevad head vaated kogu linnale. Rossiost läänes on Chiado ja Bairo Alto, see on põnevam öösel, kuid päeval võib ka seal väikse tiiru teha ja erinevaid vaateid vaadata. Tasub teha ka tiir vana trammiga. Parim liin on 28, mille üks algpeatus asub Martim Monizi väljakul, see on Rossio väljakust veidi ida pool. Sõidab sealt edasi tiiruga läbi vanalinna, alla Rossiosse tagasi ja siis üles Bairo Altosse.

Veidi kaugemale jääb Belemi kvartal, kuhu saab ka trammiga. Ise eelistaks esimesel korral see vahele jätta ja kogu vaba aeg kesklinna erinevates vanades kvartalites veeta.

Mida mitte teha. Ära mine sööma turistirestoranidesse. Näiteks enamik Rossio kaubandustänavatel olevaid kohti, restoranide tänav, mis läheb Rossio väljakult teatri kõrvalt (Portas de Santo Antao) jne. Põhimõttelisetl enamik kohti, kus väljas päiksevarjud ja nende kõrval sissekutsuja.

Mida kindlasti teha. Kui peatusesse jääb sisse lõuna- või õhtusöögi aeg, siis mine sööma mõnda väiksesse restorani, kus kohalikud käivad. Näit Alfama veidi kaugematel kitsamatel tänavatel või mujal. Põhimõtteliselt piisab, kui turistitänavatelt kvartal-kaks kõrvale minna ja väikseid kohti, kus sees süüa saab on piisavalt.

Kui mul oleks Lissabonis aega vaid 3-4 tundi, võtaksin takso ja sõidaksin Rua Augustale Baixa linnaosas. 8-10 EUR-i taksoga üks ots ja kohal 10 minutiga. Sel jalakäijate tänaval ja selle ümbruses on üsna kena ringi kolistada. Ka tassike kohvi juua või mõnes põiktänava väikeses söögikohas süüa. Väike soovitus juhuks kui söögikohaga nö pange panete: kui olete tellimuse esitanud, siis olenevalt söögikohast võidakse teile esimese asjana lauda tuua pirukaid, saiakesi, juustu vms snäkki. Hiljem lisatakse see teie arvele olenemata sellest kui palju või kas üldse sealt sõite. Kui pole valmis arveüllatuseks, soovitan kohe viisakalt tagasi saata. Meie saime omad vitsad pirukate eest ja kahe inimese arve oli 79.50 EUR (tellimuse esitasime umbes 45 EUR-ise koos veini, õlle ja kohviga). Loll saab kirikus ka peksa :) Lissabon on imearmas linn, eriti põnevad on Alfama väikesed tänavad, mis hommikul oma elu hakkavad elama: väikesed pagaripoed, rätsepatöökojad vesti ja mõõdulindiga ehitud ehtsa rätsepmeistriga, kingaparandustöökojad... Kõigil uks tänavale avatud. Kui juhtud laupäevasel päeval Lissaboni, siis laupäeviti toimub Alfamas nn kirikuplatsil tõeline supertäika. Üks võimalus on käia ära Lissaboni katedraalis (Se Patriarcal). See asub samuti Alfamas. Seal lähedal on ka kahhlimuuseum. Portugal on kahhli kodumaa, kõikvõimalikke käsitsi maalitud kahhelkive leiab muidugi ka enamikest poekestest. (Ma ei ole kunagi selgeks saanud, kas kahhel käändub kahli või kahhli, st kas välde muutub või ei muutu :)) Igatahes edu sulle Lissabonis. Ise igatsen tagasi. Sain seal olla vaid 3 päeva selle kuu algul. Belemi ei jõudnud ka meie, aga okeanaariumis käisin ära.