trip-krainetrip-ukraine-dark
Port Said & Ismailiya

Teistele kotipoistele teadmiseks.

P"aeval olin Ismailiyas (15 naela rongiga Kairost), aga peale prantslaste p"arandi, yhetoalise muuseumi (15 naela + tasuta piltimise roem), sfinksi ja Suessi kanali saare polnud seal midagi erilist.

Port Said (vist 5 naela rongiga) on ytlemata tore sadamalinn soolaj"rve ja Suessi kanali vahel. Huvitavad kirikud ja koloniaalhooned. S`obralik rahvas. Odav. Voodi kaheses toas dussiga - 40 naela (Meriland Hotel).

Port Said oli vististi kuni ülemöödunud (2006) suveni Egiptuse tax-free keskus, kus müüdav importkaup oli üksjagu muust riigist odavam (impordimaksud tollal 80% nüüd u 40%). Seetõttu oli ta üksjagu põnev, rangete tolliväravate taga paiknev koht. Praegugi on seal kaupluste kontsentratsioon m2 kohta minu viibitud linnadest suurim. Täna põhiliselt Hiina kaubad :). Egiptlastele on ta lisaks punasest merest odavamate rannarõõmude nautimise kohale veel mereandide söömise koht, kohalikku tuntud restorani EL BORG sõidetakse isegi Kairost mersudega kohale. Restoran ise on heale kalarestoranile omaselt lihtne ja suhteliselt odav kohake, asub sellel piki merekallast jooksval tänaval millel ka mõned turistidele mõeldud moodsamad hotellid. Taksojuhid teavad.

Kui (kui) liigud Port Saidist otse Aleksandria suunas, siis jäävad teele sellised linnakesed nagu Damietta, Niiluse ühe haru suubimisel Vahemerre, ja Rosetta (egiptlastele: Rashid) Niiluse teise haru otsal. Damietta on mõnevõrra suurem, elegantsem, tööstuslikum, tänapäeval Egiptuse mööblitööstuse keskusi, kuhu siis ka odavama kättesaamise nimel mujalt kohale tullakse nt pruudi kaasavaramööblit ostma. Seetõttu Damiettas eksisteerib selline huvitav turundusvorm nagu mootorrattaturundus. Mootorratturid sõidavad linans tingi ja märgates mitte-kohaliku numbrimärgiga autot, sõidavad lihtsalt kõrvale ja pärivad, ega pole mööblit ostma tuldud, et "ma tean, kust te saate väga hea hinnaga".. jne. :) Rosetta võrdluseks näeb välja nagu küla, aga on siis selle võrra eksootilisemgi. Siin ehitatakse jõe ääres paate ja isegi luksuskaatreid, ja näeb värviliseks võõbatud paadininasid nagu nt Portugalis vm Vahemeremaades. Rosetta kindlusest leiti kunagi nn "black stone", millel oli üks ja sama tekst hieroglüüfides ja kreeka keeles ja veel milleski, mis aitas lõpuks deshifreerida hieroglüüfid. Kindluseke paraku pole midagi erilist, eesti linnuste kõrval üsnagi häbenemisväärne. Ja tont teab kus on järjega see kivi, vististi British Museumis. Veel on Rosetta kesklinnas näha üpriski kenasid ottomani ajastu elumaju, mis paraku tühjalt ja tolmuselt mitte kõige paremas korras oma määramatut saatust ootavad.

... j"aid seekord n"agemata. Ainult Aleksandria buss oli j"a"anud. Ottomani majad n"agid pildil kyll huvitavad v"alja. Bur Saidist Aleksandriasse viival teel saab p"aris hea ylevaate Manzala ja Burullus'e j"a"anukj"arvedest: kalurite purjepaadid, soolakuivatid, r"andrahva telklaagrid jne. Manzala kallas on Bur Said'is v"aga reostatud.

Aleksandria rysin ehmatas nii "ara, et soitsin kohe Matruh'i. Seal oli hea yksinda laguunis ujuda JA p"aevitada. Teised turistid tulevad alles suvel. Umm Al Rahm'i varemed polnud vaeva v"a"art. Palju potikilde ja moni kummuli myyr. Seal oli ka p"aris k`orge kalju, aga Matruh'i ranna saarel oli huvitavam.

Natsihuviliste jaoks on Rommel'i koobasmuuseum. 10 naela.

Praegu naudin juba Siwa berberite kylalislahkust. 20 naela eest voodi kaheses toas yhisdussiga - Palm Tree Hotel.