Taiwan-Taipei

Tere! On plaanis minna Taiwanile veebruaris. Kui kiiresti üldse tööd võib seal leida? Googeldades olen saanud päris palju tulemusteks, et väga raske on leida. Millega peaksin arvestama üldse?

Tere!

Kõik oleneb Su taustast. Kui on tehnikateaduste kraad taskus, varasem töökogemus ning inglise keele oskus olemas, siis peaks tööd olema suht ok leida, näiteks seadmetele kasutusjuhendite kirjutajana. Hea inglise keele oskusega võid tööd leida näiteks ka õpetajana. Mul võttis töölesaamine aega täpselt 1 kuu.

Kindlasti uuri firmast järgi, kas nad saavad anda vastava tõendi, et taotleda firmapõhist elamis- ja tööluba (ARC). Õppe-ja turismiviisaga ei tohi ametlikult töötada, kui mäletan õigesti. Peale 5 aastat kohapeal elamist saad taotleda püsielaniku ARC, mida kutsutakse APRC-iks. Aga see juba hiljem ja maksab 10 000 NTD, samas ei pea enam iga-aastaselt või iga 3 aasta järgi uuendama. NB! Juhul kui abiellud kohalikuga, siis saad abielupõhise ARC, millega võid ka töötada!

Arvestama peaks sellega, et töökeskkond on hiinakeelne ja Google Translator-ist saab esialgu Su parim sõber :) Lisaks, vist kuni 180 päeva arvestatakse välismaalaste palgast maha 20% maksudeks, mis on võimalik järgmisel aastal veidi tagasi saada tuludedeklaratsiooni alusel.

Mis puudutab vaba aega, siis üldist töökultuuri arvestades saad aastas võib-olla max 7 päeva puhkust ja korraga võetakse puhkus välja 1-2 päeva kaupa. Kontorist lahkud, kui ülemus on koju läinud. Töö ajal "ärakäimistesse" hästi ei suhtuta, seega enamus ajast tuleb istuda oma laua taga ja teha reaalselt tööd. Võimalik, et firma nõuab Sult iga tööpäeva lõpus raportit, kus on täpselt kirjas, mis projektidega tegelesid ja kui kaua mingi töölõik aega võttis. Seega kiputakse väga detailselt töötajaid monitoorima.

Palgatase magistrikraadiga algab u. 40 000 NTD kuus. Kui on rohkem kogemusi ja satub hea firma ning tore ülemus, siis loomulikult võib palk tunduvalt kõrgem olla. Üldiselt sellise 50 000 NTD palgaga on täiesti võimalik normaalselt ära elada.

Tööd võiks otsida http://www.104.com.tw/ (kasuta Google-i automaatset tõlget) või aeg-ajalt võib häid pakkumisi trehvata ka http://tealit.com/ . Viimast veebisaiti kasutades on võimalik ka juba aegsalt leida sõpru kohalike seast. Seal on "Keeleõppe" rubriik, kus kohalikud otsivad välismaalastest sõpru, kellega praktiseerida inglise-prantsuse-vene või muid keeli.

Enne siia tulekut, soovitan VÄGA õppida mõned hiinakeelsed käibefraasid, siis on omal hulga kindlam tunne ja potentsiaalsetele tööandjatele jääb ka hea mulje, et oled teinud veidi ettevalmistust.

Mis puudutab elukohta, siis Facebookis on selline grupp, nagu "Rental Apartments in Taiwan". Sealt võib leida terve korteri väljaüürimise kuulutusi kui ka toa rentimise võimalusi. Võid ise ka kuulutuse postitada, et otsid üürikat.

Talvel, s.t detsembrist ~ aprillini on temperatuurid u. +10C kuni +20C ning majades puudub tsentraalne küttesüsteem. Seega arvesta lisainvesteeringuga elektriradiaatorisse või veidi odavam lahendus on osta soojapuhur. Rendihinnad on kallimad Taipei City-s, aga kui oled üksi tulemas, siis soodsam on rentide tuba korterist ning jagada renditasu.

Toitude hinnad on väga mõistlikud ja toidud on enamalt jaolt Eesti inimesele täiesti vastuvõetavad.

Kohalikud on üldjuhul sõbralikud ja abivalmid, aga inglise keelega võib tulla probleeme.

Hea on veel see, et kui saad ARC, siis arstitasud riiklikut toetust omavates kliinikutes ja haiglates on väga taskukohased. Näiteks, hambaarsti tasu, koos (valgus)plommi paigaldamisega, maksab ei rohkem ega vähem kui 150 NTD (ise võid guugeldada hinna eurides :)

Taipeis liiklemiseks on mugavaim viis kasutada metrood, et vältida ummikuid tipptundidel. Bussis, metroos, loomaaias, mõnedes taksodes ja mõnedes poodides kehtib maksevahendina ühistranspordi kaart. Kutsutakse MRT-kaardiks. Osta saab näit. metroojaamast.

Kokkuvõtteks:

  1. Taotle Riias (Taipei Mission in Republic of Latvia) multi-entry viisa soovi korral.
  2. Uuri aegsasti tööpakkumisi, saada oma inglisekeelne CV huvi pakkuvatesse firmadesse.
  3. Uuri elukohavõimalusi.
  4. Alusta hiina keele õppega!

Kas võib uudishimutseda, kuidas tekkis huvi siia Taiwani kolida? :)

Jõudu ja jaksu! Britta

5
0

Nii põhjalik vastus. Suured tänud! Nüüd on veidike kindlam mul. Ja tundub, et pole seal midagi nii hullu. Veelkord tänan nii põhjaliku vastuse eest! :)

1
0

Hea meel, kui saan veidi abiks olla :) Jah, midagi hirmsat ei ole, vaja ainult paberid korda saada alguses. Veel niipalju, et kohalikud on tundlikud näoilmete suhtes, s.t naerata võimalikult palju, isegi kui midagi naljakat otseselt ei ole. "Tõsist nägu" tõlgendatakse asjaoluna, et Sa pole millegagi rahul või halvemal juhul lausa ebaviisakusena. Ja enne tulekut tasub uuendada oma pass Eestis, sest siin kohapeal saatkond puudub ja passi uuendamiseks tuleb lennata topelt saatkonda Tokios või Pekingis, sest kõigepealt sõidad sõrmejälgi andma ja seejärel passile järgi.

1
0

Aitäh väärt info eest! Kolin ise jaanuaris Taiwani ning sain siit palju abi...

Lisaksin omalt poolt paar küsimust...

Kuidas seal keeleõppega on? Tahaks võimalikult kiiresti mandariini keele vähemalt suhtlustasandil selgeks saada. Mida soovitate?

Teiseks elukoht Taipeis või selle läheduses. Eelarve on 25k NTD kuus, soov oleks leida uuemas majas 2 toaline korter. Samuti on soov et asukoht oleks trenniks(rattasõit, jooks jms) hea.. Ei pea olema linnas sees. Kas tundub reaalne soov või olen liialt optimistlik:)?

1
0

Tere, rõõm teada.

Olen varasemalt osalenud keelekursustel Feng Chia ülikoolis Taichung-is. Seejärel õppisin hiina keelt Taipei-s kohalikus algkoolis riigistipendiumiga. Kahjuks ei tea väga teisi kursusi soovitada. Plaanin ka millalgi taas keeleõppega tegelema hakata. Hetkel on silma jäänud National Taiwan University pakutavad kursused: http://cld.liberal.ntu.edu.tw/en/ Võib-olla keegi oskab midagi paremat soovitada. Arvestama peaks, et keeleõppe hinnad võivad olla päris krõbedad.

Korterit tasub otsida töökoha lähedal, kui firma on juba teada. Taipei on päris suur ja lai. Arvestama peaks, et metroojaamade lähedal on üürihinnad oluliselt kõrgemad kui mujal. Samas 25k NTD eest kuus on piisavalt valikut. Sörgi ja jalgrattaga sõidu kohti peaks küll Taipeis leidma suht lihtsalt. Näiteks Dahu park (大湖公園) Neihu piirkonnas, jalgratta rajad Danshui-s (淡水) ja selle ümbruses. Jalgratast saad laenutada mitmete metroojaamade lähedalt (U-Bike, vt app) ja tasuda MRT-kaardiga. On ka muid laenutuskohti.
Aga tagasi elamiskoha juurde. Vaata lisaks pakkumisi sellelt veebilehelt: http://rent.591.com.tw/ Lehe ülal osas on 3 ripp-menüüga valikut:

  1. Asukoht: a) 台灣 (Taiwan), b) 台北市 (Taipei City) või 新北市 (Taipei City vahetuslähedus)

  2. Piirkond: vali piirkonnad, kus on rohkem pakkumisi (saad teha mitu valikut korraga). Pakkumised on sulgudes piirkonna lõpus. Kui valik tehtud, vajuta "確定".

  3. Tehingu tüüp: rendikas on 2. valik menüüs (整層住家).

Veebilehe vasakus menüüs saad valida hinnavahemiku.

  1. Klikka valikul "租金". (rendihind)
  2. Vali näiteks 15000-20000元 või 20000-40000元 või toksi hind ise sisse.

Kui oled leidnud sobivad variandid, siis kindlasti vaata kaardilt järgi, kas läheduses on metroojaam. Rendihinnale lisatakse halduskulu, sisuliselt maja turvamehe palk ja loomulikult kommunaalid. Veel, mõned korterid üüritakse välja näiteks ainult naistele. Sellisel juhul on tingimustes (性別要求: 女生). Kui üürid midagi Põhja-Taipeis, näiteks Danshui-s, siis arvesta, et talvel on seal külmavõitu, samas asub looduslikult super-kaunis kohas, u. 40min metroosõidu kaugusel Taipei Main Station-ist. Lihtsalt infoks, Taipeis on kuumaveeallikad (溫泉). Väga mõnusad talvel külastamiseks! Põhilisteks asukohtadeks on Beitou (北投) ja Wulai (烏來).

NB! Tänud Tripi lugejale, kes juhtis tähelepanu, et Hong Kongist saab siiski ainult passi kätte, nad ei saa taotlusi ise vastu võtta.

1
0

Suured tänud põhjaliku vastuse eest. Töökoha asukoht on teada, asub lennujaama lähedal Nankangi rajoonis. Kui seal käisin, siis ta ei tundunud parim koht vaba aja veetmiseks olevat(v.a. Tai Mall kaubanduskeskus). Samas polnud mul sel hetkel palju aega ringi vaadata.

Uurin neid lehekülgi, õnneks on aega üürimisega( mõtlen elukoha üürimise peale alates aprillist-maist, enne seda saan elada töökoha poolt antavas "ühiselamus")

1
0
Lennupakkumised
Reisikaaslased