Veidi infot Jõgevamaal rattamatka planeerijale

Lõpetasin just värskelt 10-päevase ratta-roadtripi Jõgevamaal ja Tartumaa ülaservas (Vara-Alatskivi joonel) ning mõtlesin, et võiks veidi infot jagada neile, kes on ehk sarnase asja peale mõelnud või võiksid ehk niisama heale ideele tulla, kuid ei suuda info ülekülluses enda jaoks mingit korda luua. Siinsel juhul ei viita ma kindlasti harrastussportlastele, vaid soovitatavalt ehk neile, kes nädalavahetuseti sadulasse juhtuvad või, nagu mina, ratast igapäevase tööl käimise vahendina kasutavad.

Seekord mõtlesin, et võiks ühe reisi ette võtta täitsa üksi, minna oma omal ajal Jakobsoni eest ostetud romuga ja võimalikult väikse pagasiga – ehk siis proovida, kuidas on Eestis trippida viisakamal moel, s.t ööbimiskohti kasutades. Selleks kogusin kokku erinevaid ööbimisvõimalusi koos hindadega, poodide asukohti (paraku ei ole enam igas suuremas külas oma poodi, vaid poed jäävad üksteisest u 10 km kaugusele), söögikohtade asukohti ja vaatamisväärsusi (rõhk loodusel). Majutuskohtade listist on väljas ööbimiskohad Jõgeval (neid on seal palju!), Kuremaal ja Palamusel ning nende lähemas ümbruses, sest sealkandis ööbisin ma priilt. Aga neid on tegelikult ka lihtsam leida. Märkimata jäi ka Kasepää valla ja Mustvee ööbimine, sest seal ei olnud seda kavas. Suurema osa siinsetest majutuskohtadest leiab ka infomaterjalidest, aga mitte kõiki ja mitte koos.

Mõned olulisemad nüansid.

Raha. Kuna Jõgevamaal saab sularaha enam-vähem kolmest-neljast kohast – Jõgevalt, Põltsamaalt, Tabiverest ja Mustveest –, siis võiks eelduslikult olla oma raha kaasas. Siin-seal saab ka kaardiga maksta, aga selle peale pole mõtet loota. Pangabussi trehvamine on üliõnnelik juhus.

Infomaterjalid. Kõige sisukam Jõgevamaad puudutava info paik oli üllatuslikult Äksi motell (inforohke laud on sisenedes vasakut kätt). Jõgevamaa rattateid, marsruute jm argiinfot on palju brošüüris, mis kannab pealkirja “Jõgevamaa turismiinfo” ja seda ma mujal kui seal ei kohanud. Elistvere loomapargi fuajeest saab täpsema RMK Kaiu ja Selgise rattaraja marsruudi (seda ei olnud ka mitte veebis). Tartumaa põhjaosa detailsema teekaardi saab ühest ingliskeelsest Tartumaa vaatamisväärsuste voldikkaardist (oli Äksi motellis olemas). Lisaks on Peipsi Infokeskus andnud välja raamatu “Peipsimaa”, kust saab infot nii Jõgevamaa kui ka Tartumaa Peipsiäärse piirkonna kohta. Negatiivse poole pealt üllatasid Kallaste infopunkt, kus oli küll suurte värviliste piltidega välisturistile suunatud pisitrükiseid, kuid mitte midagi üllatuslikku pärast teiste infopunktide läbimist, ning Raja külas asuv Peipsi infopunkt, mis on suvel kui turismi kõrgajal pühapäeviti suletud ja muudel päevadel avatud kella 16-ni. Ma ei käinud Palamuse infopunktis, nii et selle kohta ei oska midagi öelda. RMK kodulehelt saab välja printida päris hea detailsusega kaardi. Muidugi on kõige suurem abi korralikust Eesti teedekaardist, aga kui kogu elu on igapäevaselt kaasas, on selle kaal piisav argument see parem koju jätta.

Teed. Kõik oleneb muidugi rattast, aga maanteerattaga võib karmiks minna laiematel kruusakattega teedel (stiilinäide on Elistvere loomaparki Tabiverega ühendav tee), ning vihma korral külavaheteedel. Mainitud kaartidel on päris täpselt infot, missugune tee kuskil on. Seda soovituseks neile, kes ei taha selle tõdemuseni jõuda nii nagu mina – leides end keset eimiskit, ees kilomeetreid peopesasuuruste kividega sillutatud teid, mida mööda tuiskavad rekkad. ;)

Broneerida ette või mitte? Minu soovitus on vähemasti juulis ja vähemasti nädalavahetustel helistada päev ette ja uurida, kas ööbimiskohas juhtub olema vaba ruumi. Pikalt ette pole mõtet planeerida, sest Vooremaa võib üllatada ning graafik seega segi minna. Ning ma isiklikult soovitaks pigem hommikul ööbimiskohta jõuda, suured kodinad maha panna ja väiksema kotiga ümbrust avastama minna. Endal kergem ja mõnusam.

Minu 10-päevane reis kulges laias laastus marsruudil Jõgeva – Kassinurme – Pikkjärve – Äksi – Saadjärv – Elistvere – Vara – Alatskivi – Nina – Kolkja/Varnja – Kallaste – Kodavere – Raja/Kükita/Tiheda – Mustvee – Pala – Kaiu järved – Voore – Kuremaa – Jõgeva. Kogukilometraaž 450 km, kogukulu 180 €, keskmine ööbimise hind 12–15 €. Sai selgitatud, miks naine ja miks üksi ja miks rattaga, vändatud igasuguseid matka- ja rattaradu, söödud suitsukala, ööbitud sauna eesruumis, varvast vette pistetud, ekseldud Selgise kandis lõpututel metsasihtidel, korjata mustikaid, õõtsuda Saarjärve soos, tervitatud külamehi, kamaluga päikest ja taas endale meelde tuletatud, et see va Eestimaa on üks neetult ilus kant. :)


JÕGEVA (JÕGEVAMAA) Sularaha: Jõgeval ATM Poed: Jõgeval mitu poodi (sh Selver ja Säästumarket), Laiusel A&O


TABIVERE VALD (JÕGEVAMAA) Sularaha: Tabiveres Swedbanki automaat (Kalda 1) Söögikohad: Elistvere loomapargi juures kohvik (pearoad algavad u 4 €, saab maksta kaardiga, www.elistvere.ee), Äksi motelli kohvik-baar (pearoogade hind 3,5–3,6 €, www.aksimotell.ee), Tabivere vabaajakeskuse kohvik (www.tabikas.ee), Kaiaveres Vuti bistroo (www.vudila.ee) Poed: Maarja-Magdaleena külas A&O Vaatamisväärsused: Kassinurme mäed (igati lahe koht, nädala sees vaiksem, ümber mitu erineva tasemega matkarada koos vaatekohtadega ümbruskonnale), Raigastvere vaatetorn, Tabivere rand, Tabivere vallamuuseum (ettetellimisel), Tormi metsas metskuklaste kolooniad, Kõrenduse külas kivikalme, Äksi kirik (O. W. Masingu töökoht), hulk ujutavaid järvi

Äksi motell (Voldi küla, Saadjärve lõunaosas) Majutus 19/25 €/in, enam öid 12/19/25 € (kohti 22+4+4), hs 3,5 €. Saab maksta kaardiga! Tel 776 4988, 515 8191, aksi@aksimotell.ee, www.aksimotell.ee WC-dušš jagatud, aga kui maja on tühjapoolne, saab kenasti löögile. Veidi nõukaaegne sisustus, kõige odavamad toad (2. korrus, katusealune) jube pugerikud, aga kannatab ööbida küll. Rannani hotellist paarsada meetrit. Ratast saab lukustada hoones sees ning tuppa võtmise idee personali ei šokeerinudki (aga viisakusest jäi siiski tegemata). Hommikusöögi eest tuleb eraldi tasuda ja anda selle tellimisest teada eelmisel päeval. Hommikusöök suhteliselt spartalik: kohv, apelsinimahl, mingisugune hapukoorega salat, 2 singilõiku, 1 vorstilõik, 1 juustulõik ning jogurt.

Järveääre talu puhkemaja (Valgma küla, Saadjärve põhjaosas) Ettetellimisel! Majutus 91–130 € (kohti 8, tube 2) Tel 502 9043, 773 6610, 514 4743, maie.bruus@mail.ee

Saadjärve jahtklubi (Äksi juures Saadjärve ääres) Majutus 24 €/4in, telk 3 € Tel 5613 4525, info@saadjarvejahtklubi.ee, www.saadjarvejahtklubi.ee


VARA VALD (TARTUMAA) Söögikohad: Vedus teeristis baar Poed: Vara külas 3 poodi (tagumine neist avatud kella 19ni) Vaatamisväärsused: Selgise 30 km rattarada (RMK halduses)

Kivi puhkemajad (Tartu–Kallaste mnt 11. km, Varani 4 km) Majutus + hs 16 €/in, ilma 13 €/in (kohti 16+12+15) Tel 735 1351, info@kivipuhkemajad.ee, www.kivipuhkemajad.ee WC-dušš jagatud. Mina ööbisin peamajas 2. korrusel. Tuba on suur ja WC asub otse kõrval. Kui veab, saab tuppa veekeetja. Kõrval forellitiik ja ujumistiik. Ratast saab hoida 1. korrusel. Nädalavahetuseti võivad seal toimuda üritused, nii et tasub ette helistada ja uurida, kas kohti on. Hommikusöök tavapärane muna-vorst-sink-juust-kohv.

Saluste talu (Särgla küla) Ettetellimisel! Majutus 20 €/in (kohti 17) Ingvar Tšižikov, tel 523 5155, www.sibulatee.ee/saluste-talu

Kukemetsa metsaonn (Matjama külast 6,5 km põhja, vt Selgise rattaraja plaani) Puukuur ja uksega suletav onn (keskel küttekeha), telkimine lubatud. Tasuta, aga kui keegi on ees, siis... www.rmk.ee/teemad/looduses-liikujale/puhkealad/tartu-jogeva-puhkeala/1641


SAARE VALD (JÕGEVAMAA) Söögikohad: Voore külalistemaja pubi (www.voorekylalistemaja.ee) Poed: Voorel A&O (avatud 21ni, P 18ni), Kääpal A&O, Vanassaares pood (suure tee ääres, läheduses võib jopata maasikamüüjaga) Vaatamisväärsused: Kääpa külas Kalevipoja muuseum (avatud T–L 10–18, www.kalevipojakoda.ee), Saarjärve külas Saare mõisaansambel ja ürdiaed (tundus olevat suletud või ei leidnud ma seda üles), Jõemõisast algav Jõemõisa matkarada (0,5 km), Saare mõisa juurest kaks Saarjärve õpperada (4,5 ja 1 km, pikema jaoks veekindlad jalatsid, sest soo kandis võib veidi vette vajuda – hästi kena koht iseenesest)

Voore külalistemaja (Voore) Majutus + hs 18 €/in ja 42 €/2in (kohti 66), 48 €/4-8in (kohti 32), telk 5 €, hs 5 € Tel 512 6037, 773 0336, 512 6037, info@voorekylalistemaja.ee, www.voorekylalistemaja.ee Soovitan ette helistada ja uurida, milliseid kohti neil saadaval on. Minu “õnn” oli ööbida seal pärast massiürituse nädalavahetust, kui korda olid tehtud vaid keskmise hinnaklassi toad. 27 € eest saab peamaja kõrvalhoones ühe inimese ööbimise, toas (nr 14) on dušš ja WC, aga räigelt külm (eletriradiaatoriga saab kütta). Hommikusöögi hind on röögatu 5 €, nii et tasub küsida majutuse hinda ilma selleta. Sisustus lakooniline. Ratast saab soovi ja piisava nahaalsuse korral toas sees hoida.

Kaiu puhkebaas (Pedassaare juures) Ettetellimisel! Majutus 40/50 €/4in (kohti 41), telk 10 € Tel 5646 3616 (klubi juhataja Mare Laur, marelaur@gmail.com), 5645 1987, 5664 3520 (tel Kaiul), www.hot.ee/k/kaiupuhkebaas/

Kallim võimalus: puhkemaja Saare järve kaldal Ettetellimisel! Majutus 225 €/maja (kohti 10), sisaldab sauna Tel 522 0889 (Marge)


PALA VALD (JÕGEVAMAA) Söögikohad: Kadrinas Lühikeste Meeste kõrts (www.pootsman.ee), Nõmme külas Kuldkala, Mustvees restoran Ankur ja baar Piraat Poed: Pala külas 2 poodi, Piibumäe külas pood (suure tee ääres), Mustvees Konsum (bussijaama juures) Vaatamisväärsused: Pala kooli tagant looduse õpperajad (1–7 km), Sõõru külas vaatlustorn, Rannamõisa/Ranna ohvritamm, Kodavere kirik, Mustvee poole minnes Raja-Kükita-Kasepää külatänav, Mustvees stalinistlik arhitektuur Turismiinfo punkt Mustvees (Liiva 2) ja Kallastes

Hansu turismitalu (Kodavere küla – Peipsini 1 km) Majutus + hs 16 €/in (kohti 14+5), telk 3,8 € Tel 745 2518, 5559 9850, hansu@hansu.ee, www.hansu.ee Ööbimine peremajas 2. korrusel kolmeses toas. Dušš ja WC nelja toa peale ühine. Mööbel on veidi nõukaaegne, aga muidu okei. Ratast võimalik lukustatuna kõrvalhoonesse jätta. Peipsini u 1 km, Kadrinani u 4 km. Hommikusöök on imehea, omlett nagu lapsepõlvest (“süüdi” arvatavasti pere enda kanad).

Kadrina mõisa hostel (Kadrina küla) Majutus 10–16 €/in (kohti 34) Tel 773 4411, 528 6481, pootsman@pootsman.ee, www.pootsman.ee

Marjan maja (Ranna küla – Peipsi ääres) Majutus + hs 25 €/in (kohti 20) Tel 776 5366, 5622 2993 (juhataja Marja), marja@marjanmaja.ee, www.marjanmaja.com

Tuule talu (Ranna küla – Peipsi ääres) Majutus 10–15 €/in, telk 3 € Tel 5336 4850, www.hot.ee/tuuletalumajutus/index.HTML Võib-olla enam ei tööta, igatahes telefonile ei vastatud.

Aarde villa külalistemaja (Sääritsa küla – Peipsi ääres) Majutus + hs 26 €/in (kohti 24), telk 5 €/in Tel 776 4290, 518 3617, aardevilla@aardevilla.ee, www.aardevilla.ee

Piirioja puhkekeskus (Sääritsa/Piibumäe küla piiril, pääs Piibumäe kaudu – Peipsi ääres) Majutus 30 €/4in (enam öid 20) (kohti 24), telk 5 € Tel 501 8990 (juhataja Ranno), info@peipsi.com, www.peipsi.com


ALATSKIVI VALD (TARTUMAA)

Poed: Alatskivis A&O, Kivi pood, Olerexi tankla pood, Kolkjas pood (keset küla), Kallastes pood, Kolkjas sibularesto ees võidakse müüa suitsukala (kuni kella 17ni) Söögikohad: Alatskivis Kivi kõrts (keskmine praad 4,5–7 €, Tartu mnt 2), Apollo Belvedere, Alatskivi lossi restoran, Tallitare baar; Kolkjas kala- ja sibularestoran (pearoad al 6 €, okei toit, kuid veidi üle hinnatud, www.hot.ee/k/kolkjarestoran/), Kallastes Anna Café (supp 2,5 €, päevapraad 3,2 €, muu toit 3–5 €, toit tõesti hea) ja infopunktis müüakse kohvi Vaatamisväärsused: Alatskivi loss (5 €) ja Tubina muuseum, Rupsi külas Liivi talumuuseum (1,6 €), Alatskivi järve ümber loodusrada, Kasepääl-Varnjas vanausuliste muuseum, galerii AmbulARToorium ning Kolkja-Kasepää-Varnja imeramas külatänav, Kallaste pank

Nina puhkemaja (Nina küla – Peipsi ääres, tuletorni kõrval) Majutus 16 €/in (kohti 12) Tel 5622 5533, info@ninapuhkemaja.ee, www.ninapuhkemaja.ee Kogu reisi kõige mõnusam ööbimispaik. Peremees-perenaine on kohale andnud mõnusa koduse, kuid eristuva vaimu, mööbel on korralik, aknad vahetatud, vannitube on tubade peale enam, kui ma mujal kohtasin. Rannani ja väikse liivasiiluga ujumiskohani uksest 30 meetrit. Kuna kohti on vähe, pole ka nii palju melu, nii et see sobib neile, kes tahaksid lihtsalt veidi aja maha võtta. Ratast saab hoida lukustatuna õuel.

Hirveaia kodumajutus (Alatskivi, Hirveaia 4) Ettetellimisel! Sularaha vaid! 20 €/in (kohti 4) Tel 5622 2804, 745 3837, hirveaia@hot.ee, www.puhkaeestis.ee/et/hirveaia-kodumajutus Tasub mitu päeva ette tellida, sest kohti on vähe. Oma rõhk on ka sellel, et pärast Apteegi villa kinniminekut enam Alatskivil odavamalt ööbida ei saagi. Minu soovitus: Ninas ja Pusis on hinnad paremad ja vesi lähemal!

Sepikoja külalistemaja (Alatskivi, Hirveaia 2) Majutus + hs 35 €/in (55 €/2in) (kohti 12) Tel 520 0532, info@sepamaja.ee, www.sepamaja.ee

Peipsi talu (Rootsiküla – Peipsi ääres) Majutus 8 €/in, majake 40 €/päev, telk 8 € Tel 5334 1275, info@peipsitalu.eu, www.peipsitalu.eu

Külalistemaja Nina kordon (Nina küla – Peipsi ääres) Majutus + hs 35 €/in (kohti 28) Tel 506 7605 (Aigne Taska), 5336 4685, info@ninakordon.ee, www.ninakordon.ee

Vaino turismitalu/kodumajutus (Nina küla – Peipsi ääres) Majutus 10/15 €/in (kohti 5) Tel 507 3167, 509 7849, kalale@peipsile.ee, kalmar@kumar.ee, www.peipsile.ee

Kolkja puhkeküla (Kolkja küla) Majutus 15 €/in (kohti 24), telk 3 €/in, dušš 2 € Tel 5694 1921, info@kolkja.ee, www.kolkja.ee

Willipu külalistemaja (Pusi küla, Kallastest 5 km lõunasse – Peipsi ääres) Majutus 18/20 €/in (kohti 14+15), telk 3 €/in Tel 5635 2117 (Aivar Toomsalu, aivar.toomsalu@willipu.ee), info@willipu.ee, www.willipu.ee

Hostel Laguun (Kallaste, Liiva 1A) Majutus 16,5 €/in (kohti 10), telk 4 €/in, hs 3,5 € Tel 505 8551, 745 2553 (Niina Sergejeva), lagoons@hot.ee, www.hostel-laguun.ee

Kodumajutus Piscatory House / Anna kodumajutus (Kallaste, Võidu 57) Ettetellimisel! Sularaha vaid! Majutus + hs 21 €/in, ilma hs-i ja dušita 16 €/in (kohti 10), P suletud Tel 5569 0051, 5814 3157, am1lka57@mail.ru, www.puhkaeestis.ee/et/kodumajutus-piscatory-house

Kodumajutus Peipsi Lake House (Kallaste, Võidu 1) Ettetellimisel? Sularaha vaid! Majutus 10 €/in (kohti 15) Tel 5592 4435, papov@mail.ru, www.puhkaeestis.ee/et/peipsi-lake-house