Viimased kommentaarid

Ma muidu olen selline vagane tripikas, põline säästlik flashpacker, ja ütlen sõna sekka harva, aga no sel korral kuidagi ... on vaja. :)

Rauli veidike kenitlevad postitused on siin aastate jooksul ikka tsipa muigama pannud, aga noh, inimesed on erinevad, eks. Siinsel juhul aga ma ei saa üldse pihta, miks peaks tema elustiili (sic!) sellisel moel torkima, mis on sellise teemapüstituse ja -arenduse iva? Vaadeldes laiemat pilti, ei ole tema jaoks oluline varahommikul lennukile tormata, et keskpäevaks nõupidamisele jõuda ja õhtul enne keskööd käppelt koju tagasi, vaid nautida kulgemise protsessi mugavaimal moel, olgu selleks siis lend või hotell. Kui ta tahab ja saab seda endale lubada – väga tore, mida rohkem on maailmas endaga rahul olevaid inimesi, kes sellega kedagi teist alla ei suru, seda parem ju. 

Miks sellist elustiili alavääristada? Kas siin foorumis ironiseeritakse nende üle, kes püüavad võimalikult odavalt reisida? Mille poolest need kaks gruppi erinevad? Miks peaks kellegi reisimiseelistuste üle ilkuma?

Hoidkem ikka see foorum kõrgemal tasemel kui suvaline Eesti uudisteportaali sein! :)

Ma lisaks siia juurde, et kui plaanis rasedana ikkagi minna, siis vaata VÄGA tähelepanelikult, mis tõrjevahendit kasutad. Ma ise rasedana hoidsin täiesti puhast joont igasuguste sääsemürkidega ka Eestis suvel. Ehk siis – välistaks igaks juhuks nii ikaridiini (Autan) kui ka kindlasti DEETi (Off, Skeletolene jms, ka väga väikse sisaldusega, see on toksiline!). Kokkuvõttes läheks maha lõviosa mürkidest. Ei soovitaks ka kasutada kohalikke vahendeid, mille toimeainetest aru ei saa. See  sõnaline kinnitus, et on ohutu, ei ole argument. Ehk siis parimal juhul jätaks reisi ära, kui rasedus väga kaugel pole, või kui vaja minna, siis kannaks pikki riideid ja kasutaks looduslikke kontrollitud tõrjevahendeid (puhtad sidruni- jms eeterlikud õlid, lastele mõeldud sääsetõrjevahendid – uuri siit poodidest). Ning vaata ka piirkondade kohta, sääskede hulk on piirkonniti mingil määral erinev. Zika Zikaks, aga kui saad mingil väga õnnetul põhjusel malaaria, on see ravi nii intensiivne, et see ohustab ka rasedust. Minu Aasia reisidel on Malarone (profülaktiline malaariavastane ravim, aga ka malaaria raviks kasutatav ravim) infolehel olnud lausa kirjas, et kuue kuu jooksul pärast tarvitamist ei soovitata rasestuda. See paneb mõtlema.  Jõudu otsuse tegemisel!

Ma natukene oponeeriks. Käisin mõned aastad tagasi Rhodosel nädalaks puhkamas, seda siis pärast 10-aastast vaheaega, kui kolmenädalasel reisil käisin hulga Kreeka saari läbi (Naxos, Siros, Delos, Mykonos, Santorini,  Paros) ja oi kui kahvatu see saar teiste Kreeka saartega võrreldes tundus! Palju pooleli ehitisi, pidev tühermaa tunne, loodust napivõitu, ehedat kohalikku toitu pakkuvaid tavernaid pidi taga otsima, väga-väga turistlik. Samas tahan-kõike-mugavalt-turistile sobib ta kindlasti hästi. Rhodose vanalinn meeldis väga, eriti põnevad on selle taganurgad ja juutide linnaosa. Suured rannad olid täielikud turistipõrgud, igavad, laiad, täisnurga all paigutatud lamamistoolidega palistatud, aga nurgatagustes randades sai isegi veidi privaatsemalt snorgeldada (googelda nt Anthony Quinn Beach). Oleneb, mida te otsite, aga kui põnevaid vaatamisväärsusi ja lahedat loodust, siis ma soovitaks mõnda muud saart, Kreetalt peaks laialt liikuma pääsema, ja Kreeka saartest olid mul enne Rhodost võr-ra-tud mälestused! :)

Vauuuu, nii pisikestega see reis ette võtta - müts maha! Endal on mõttes kordusreisile minna alles mõne aasta pärast, 2021. aasta kandis n-ö Birma kuuajasest rännakust 10 aasta juubeli täitumise puhul, kui põnnil 5 eluaastat täitunud, sest varem lihtsalt ei julge veel... Igal juhul imeline riik. Järgmisel korral (ikka, eks) kiika ka lääne poole, sealne kant on samuti vaimustav. Ning pisikesed asulad teel Mandalayst Hsipaw'sse ... oeh, nostalgia tuleb peale! :)

Pariisis võta AirBnb kaudu korter, see tuleb mõõtmatult odavam, oled kesklinnale lähemal (või päris kesklinnas) ja enda peremees. Hommikusööki saab klapitada ka pariislaslikult tänaval, muud boonust hotellil korteri ees pole minu meelest. :)Ise olen saanud 60-70 euro eest korraliku väiksema korteri Ladina kvartalis. Peamised vaatamisväärsused jalutuskäigu või paari metroopeatuse kaugusel, ümber mõnus tänavaõhustik. 

Vaata ka brittide puhkusepakettide pakkujaid, seal saab samuti hea hinnaga vaid hotelli võtta. Ise mäletamisi kasutasin Sunshine'i, leht sunshine.co.uk, kahel korral Türgis lõunarannikul (mitte Eesti paketireiside piirkonnas - seda sihilikult), toimis kenasti. :)

Nii tore ja nostalgiline lugemine! Aga oi kui palju on selle 5 aasta jooksul juba muutunud, areng on märkimisväärne! ;)

Ma lisaks, et igasuguste mürkide pealepanekusse tuleks rasedana või mitte suhtuda väga-väga ettevaatlikult. OFF sisaldab DEET-i ja selle mõju lootele ma ei tea, aga ma tean, et omal ajal Kagu-Aasias tekitas DEET-i sisaldav sääsemürk (kusjuures sisaldus jäi u 20% peale) minul allergiahoo - arvestades, et mul pole senini ühtegi teadaolevat allergiat, siis näitas see, kui kange asjaga oli tegu. Ehk siis tasuks uurida, millised looduslikud sääsetõrjevahendid on olemas (okeimad peaksid olema sidruni- ja sidrunheinapõhised) ning ideaalis võiks ka nendest loobuda, kanda lihtsalt pikka seelikut, pikki varrukaid. Võib esmapilgul tunduda, et sellisel juhul on väga palav olla, kuid tegelikult on nõnda kohati isegi mõnusam, tuul käib mõnusalt läbi (seejuures testisin mina seda pika riide asja n-ö soojal hooajal juulis).

Praeguse rasedana ja tohutu Kagu-Aasia fännina ma tegelikult väldiks üldse raseduse ajal nii kaugele sõitmist, just sellise kuklas tiksuva lisastressi tõttu: arvestada tuleb võimalikke komplikatsioone, arstiabi kvaliteeti, haiglate asukohti, reisikindlustuse välistusi, igasuguste tõbede külgehakkamist, kergemaid ja raskemaid toidumürgitusi, potentsiaalseid ravimi kasutamise olukordi (kindlasti tuleb ämmaemandaga läbi arutada sobivad kasutatavad ravimid, ja paraku pole see nimekiri väga pikk)... Aga ma saan aru, et otsus on tehtud, seega tuleb lihtsalt ERILISE tähelepanuga läbi uurida ja mõelda, mis võimalused on võimalikes kriisiolukordades. Ning hoida end!

Ma arvan, et eks see sõltub sinust ja sinu kogemusest ka palju: kui palju oled sarnaseid kohalikega kahasse ettevõtmisi külastanud, milline juhtub parasjagu seal vastuvõtt olema jne.

Ma ütlen - toona oli küla väga tore, kohalikud pigem veidi pelglikud, aga see manageeriv asutus püüdis kõike, ka toitumist, vaid enda kaudu ajada ja kui kohtasid veidikest vastuseisu ning selgus, et sadu dollareid just laekuma ei hakka, muutus algne naeratav seis üsna kiiresti järsuks ning tõrjuvaks. Kokkuvõttes jäi paigast väga armas mulje, kuid korraldajatest suhteliselt mõru.

Samas elamusi saab sealt igal juhul - ühe- ja mitmepäevaste reiside valik ning ekstreemsuse ulatus on lai, samuti saab ise ratta võtta ja küla ümbruses ringi tiirutada - ning selle pärast muretsema ei pea. :)

Mina käisin Chi Phatis küll ammu, 2010. aastal, ning seal on praeguseks omajagu muutunud. Hästi palju sellist kasulikku infot mitme aasta kestel on kogunenud TripAdvisori foorumisse: http://www.tripadvisor.com/ShowTopic-g1532269-i16965-k4345787-Chi_Phat_The_most_amazing_place_I_have_ever_been-Koh_Kong_Koh_Kong_Province.html. Koht tundub olevat selline so-so - juba omal ajal oli seal tunda sellist turisti kui rahakoti käsitamise tunnet (seda siis seal manageeriva asutuse suunalt, mitte kohalike), kuid samas on see kindlasti päris omapärane elamus. Mul oli toona au jääda paaditrippi tehes massiivse mussoonvihma alla, mida vürtsitas veelgi fakt, et paat, mis lekkis ja oli niigi väga hädine, kaotas ka töötava mootori jõu, nii et vaene paadipoiss tegi medalit väärt sõuderetke. Maabuda ka ei saanud, sest siin ja seal olid kaldal hoiatavad sildid, pealuuga või nii. Väga soojad mälestused, eriti sellest, kuidas tatsasime läbi kogu küla oma n-ö tuppa sääsevõrgu alla, absoluutselt läbiligunenud riided keha külmaks tõmbasid ning manustatav soojarohi, ulmehea ulmeodav rumm, khm, kuidagi tööle ei hakanud. :)

Oh, ja Kep on samuti väga lahe kant, mitte selline peopaik nagu Sihanoukville, vaid tõesti hästi mõnus, eriti kui seda paika manustada kookose ja sigaodavate mereandidega. ;)

Kepist saab paadiga ka kõrvalasuvale pisikesele saarele Koh Tonsayle, mis oli tol ajal veel väga turismieelne paik, ringi lippasid vaid päevatripiks sinna eksinud turistid ja paar lääne hipit, elektrit oli päevas kindlatel tundidel jne, aga seal võis end kookosest oimetuks juua, lõputult ujuda ja mereande manustada. Või näiteks saarele jalgsi tiiru peale teha. Täielik mahalaadimispaik.

Mina puurisin nüüd juba mitu-mitu aastat tagasi oma Kagu-Aasia reiside eel samuti mitme (Eesti) kindlustusfirma tingimusi. Muidu olid välistused jne suhteliselt ühtsed, kui välja arvata mõned nüansid.

Kuna mul oli plaanis arengumaades maapiirkondades kohalikke (arvatavasti) igasuguse litsentsita reisijuhte kasutada, näiteks kuskilt väikesest kohast ümberkaudsete külade üleöö külastamiseks ehk pikad jalgsimatkad mägistes piirkondades, oli tarvis, et juhul kui juhtub õnnetus, see ka korvatakse. Tegemist ei olnud siis spordiga, vaid lihtsalt keskmisest veidi koormavamate matkadega. Kokkuvõttes oli sel ajal vaid Ifil kindlustuses selline asi sees, sai ka kirjalikult üle küsitud (et oleks tõestusmaterjal hiljem!) ning teised firmad pakkusid seda lisakaitse all päris räiga lisahinnaga või ei võtnud üldse jutule, kui giidi litsentsi poleks ette näidata.

Väike asi, aga kui plaanis selliseid ettevõtmisi teha, hakkab see lugema. Õnneks mul reisidel midagi juhtunud ei ole.

Ma soovitan põhjalikult läbi mõtelda, mida reisil plaanis teha, ja sellest lähtudes valida ka sobivamate tingimustega leping. Kui tekib kahtlus, kas miski võib olla välistus, tasub kindlustajale enne lepingu sõlmimist kirjutada ja asjad üle täpsustada - ning hoida need kirjad siis tuleviku tarbeks ka alles.

Reisilt tagasi. Järgnev on ehk kasulik neile, kes samuti Gondolas ööbimist plaanivad ja BB/HB vahel kahtlevad.

Gondolas on kindlasti mõtet võtta vaid hommikusöökodega pakett, sest õhtusöögi tase sõltub kokast ja päevast. Õhtusöök pole lahendatud mitte buffet-vormis, vaid ette tuuakse eelroog, pearoog ja magustoit. Mingil määral saab vist paluda mingeid erisusi.

Väljas söömise võimalusi, kui keskenduda tõesti KOHALIKULE köögile, pole päris lähiümbruses palju, kuid olemasolevad on head.

Esmalt, kõige lähem koht on Gondola enda basseinibaar, kus on väga toredad kokad, ehe Kreeka toit ja suured portsud. Pearoogade hinnad keskmiselt 6-10 eurot. Lisaks väga armas teenindajanna, kes järjekindlalt vaid kreeka keelt räägib.

Kui liikuda hotellist edasi Kathara ranna poole ja keerata rannapromenaadile jõudnuna Faliraki poole, jääb kohe ranna serva taverna Kabos Kavos. Pererestoran, kvaliteetne värske toit, eriti head on mereannid. Pearoad 10-13 euro ringis. Seal käivad peamiselt turistid.

Sealtsamast rannaäärt mööda edasi minnes jääb kaks (!) meetrit rannast ette taverna Akti. See paistab veidi õnnetuke välja, plasttoolid jne, aga sellest võib mööda vaadata, sest toit on seal imeline. See on samuti pererestoran. Hinnad jäävad eelnevalt mainitud kahe söögikoha hinnaklassi vahele. Moussaka ja gemista piirkonna parimad. Selles kohas käivad söömas kohalikud ja harvad turistid, õhtuti on ka häälekas omanik kohal. :)

Need on siis kohad neile, kes tahavad hotelli ümbruses süüa Kreeka toitu. Kui on soov piirduda hamburgeri, friikartulite, pitsa jms, siis on neid kohti kõik nurgad täis. Rhodosel on sellist ehedat Kreekat, nagu ma olen kogenud teistel saartel (kuhu paketikaid siit ei tehta), kahjuks väga vähe järel.

Paris Hotelist: ööbisin seal eelmisel aastal. Hirmus hea asukohaga hotell, otse kõikide vaatamisväärsuste kõrval, kuid korruseid palju, seega kui kõrgemale majutatakse, tuleb sul kõvasti kodinate sikutamist. Toas on vannituba-vets sees, ruumi just ülearu pole, aga on okei. Hommikusöök väga spartalik, aga õnneks saab marmelaadi lõputult ette tõsta. :) Katusekorrusel ülilahe terrass, see on avatud ööpäev läbi. Hotelli ümbruses pisikestel tänavatel palju odavapoolseid pisikesi söögikohti. Ühesõnaga - hea hinna-kvaliteedi suhtega paik. :)

Vaata Tripadvisoris Gondola hotelli arvustusi (http://www.tripadvisor.com/Hotel_Review-g635612-d1463222-Reviews-Hotel_Gondola-Faliraki_Rhodes_Dodecanese.html), jäta vaatamata arvustused, mis panevad 1 või 5 tärni, aga autor vaid selle arvustuse TAsse ongi lisanud. Mina tuleval reisil sellele hotellile suuri lootusi ei pane, bronnisin ta peamiselt odava hinna ja lärmakast (purjakil) linnamelust veidi eemal olemise tõttu. Sellest hotellist saab rohkem ööbimise ja tükatise basseinilebo koht, õhtusöögid kindlasti mujal.

Mina olen kasutanud A2Btransferi Türgis nüüd kokku neljal korral (Dalaman-Fethiye-Dalaman) ja kuigi asjade kulgemine oli ühel korral nn hooaja-väliselt veidi konarlik (inimest lennujaamas vastas ei ole, helistad ja siis 30 min jooksul jõuab), toimis asi väga hästi. Kokkuvõttes sõltub kõik kohalikust teenusepakkujast. Ning kas mitte Hoppa ei ole mitte sama firma käes kui A2Btransfer?

Lisaks, transfeeride pakkujatel on veebis tihti mingeid sooduskoode, tasub guugeldada märksõnadega "[teenusepakkuja nimi] voucher code", nii saab veel hinnas kuni 30% alla. :)

Mina tegin umbkaudu 10-12-päevase jalgsimatka juba aastaid tagasi Ida-Lõuna-Norra piirkonnas asuvast Flåmist 20-30 kilomeetri raadiuses. Esimene osa sellest peaks olema venitatav ka 3 päeva peale.

Sõitsime Oslost rongiga sellisesse imeväiksesse asulasse nagu Myrdal ning asusime n-ö mäe otsast alla fjordipõhja Flåmi linnakesse teele. Kõrguste vahe on nii märkimisväärne, et esimeses osas olid ka juulis lumehanged telgi läheduses. Tee on maaliline leebelt öeldes: vabalt ringikondavad lambakarjad, kosed ja kosekesed igal pool, teekonda saadab käänuline jõgi, imermsad põllukesed ja harvad majad nende vahel... Vahepeal on ka piisavalt horisontaalset pinda, et telki püstitada, ning ette juhtus ka paar otseselt pikniku- ja lõkketegemispaika. Ööbimiskohti või poode sel teekonnal ette ei jäänud, n-ö kämping on alles all Flåmis. Vesi ja toit olid endal kaasas, ega ausalt öeldes paari-kolme päeva toidu-joogivarud pole ka suurem asi tassida. See jupp on üks osa ühest pikemast rattamatkajate trassist, nii et teel kohtas vaid mõningaid jalgrattureid.

Mis reisi eriti lahedaks tegi, on see, et Flåmi ja Myrdali vahet sõidab sedasama marsruuti pidi pisike rong, millega saab hiljem uuesti Myrdali tagasi. Vaata YouTube'ist (märksõna Flåmsbana), et saada veidi aimu, millega tegu. :)

Norra on jalgsimatkadeks üks igavesti lahe paik, metsikult telkides võib aga probleemiks osutuda horisontaalse pinna leidmine. :p

Mina olen tulnud paadiga üle järve Battambangist Siem Riepi, et oleks bussisõidule vaheldust. Seda aga mitu-mitu aastat tagasi.

Hind oli täiesti mitte mainimist väärt, aga elamusi sai kuhjaga. Paadis sai parema koha siis, kui aegsasti kohal olla, sest katus pea kohal osutus väga oluliseks. Need, kes päikest võtsid, kärssasid totaalselt ära. Sõit kestis kokku ligikaudu kaheksa tundi (lubati vist umbes poole lühemat sõitu), sest me jäime paadiga pidevalt kinni, ka keset järve. Lõpuks hakkas ka mootor jukerdama ja üks pikem putituspaus tekkis ka ühe kohaliku vee peal oleva küla juures, nii et sai seda ujuva küla emotsiooni samuti, kui hulk pisikesi ja suuremaid käepäraste vahenditega kursi paadi poole võttis ja asus mida iganes müügiks pakkuma. Siem Reapi sadamas toimus grand finale - sadamas polnud mingit kaid vms, vaid lihtsalt aus mudane 45-kraadise kallakuga mägi, kust tuli ennast kuidagi üles sikutada. Tegemist oli vihmahooajaga, nii et see ettevõtmine oli närtsinud jalgadega päris ... omapärane. :)

Samas on sellest sõidust väga lõbusad mälestused, nii et ühekordse eksperimendina soovitan katsetada. Võib muidugi TA-st uurida, mis laevad seal praegu sõidavad, ehk on seal nüüd asjad juba märgatavalt muutunud. :)

Mina valiksin Estraveli, pakuvad normaalset teenindust, kui jamad tekivad, annavad muutustest ise teada ning ei pea telefonikõne eest hingehinda maksma. Bookinghouse'i väldiksin (vaata siit foorumist ka kommentaare), sky24-ga pole kokku puutunud.

Sellest peaks piisama küll. Kui Istanbulis lennukilt maha tuled, küsi kohe siselennujaama viiva koridori kohta, ma ehk ei ole teraseim pliiats, aga mul tekkis selle leidmisega väike probleem. :) Kui edasilennule kapates jõuad juba passikontrolli alani, oled õigest kohast mööda läinud.

Kui Türgis plaanida puhata peamiselt ühes hotellis, siis võib booking.com märkimisväärselt kallimaks kujuneda kui näiteks inglise puhkesaitide pakutav. Ise olen edukalt kasutanud lehti http://www.sunshine.co.uk/ ja http://www.hotels4u.com/. Hotellide valik kõvasti laiem, samadel tingimustel hotellide hinnad palju odavamad, kuhjaga igasuguseid kombinatsioone (hommikusöökidega, hommiku- ja õhtusöökidega, AI etc), mida Bookingus üldse ei pakuta jne. Nende konks on aga selles, et tuleb teha osaline ettemaks, millest osa on tagastamatu. Ühesõnaga ei saa tasuta tühistada ja mingisse teise hotelli end mängida. Kui plaanid on aga paigas, on hinnavõit korralik.

Ja veel - kui juhtuvad kuskil 250 € lennuhinnad olema ning plaanis võtta kaheinimesetuba, siis võib 7 päevaks hommiku- ja õhtusöökidega otse mererannal asuv mõnus personaalse lähenemisega (pere)hotell tulla alla 400 € (ehk siis sarnane või odavam hind kui reisibüroodel). Lihtsalt on vaja veidi aega parima valiku leidmiseks ehk teha eeltööd (uurida lende, uurida hotelle, lugeda hotellide kohta Tripadvisorist arvustusi).

Mina käisin mitu-mitu aastat tagasi ning juuli algusest juuli lõpuni ehk neli nädalat - täpselt samal põhjusel, nimelt puhkust sai vaid sel ajal. Vihmahood on seal üürikesed, kestavad ehk tõesti umbes tund, ja selle aja jooksul on väljas viibides totaalselt läbimärg olek garanteeritud (sest see maht, mis selle aja jooksul alla tuleb, on lihtsalt ulme). Aga kui selleks ajaks kuskile mingit ampsamist või väikest jooki timmima minna, on seda väga lõbus pealt vaadata. Pärast sadu olenevalt piirkonnast tänavad ujuvad, aga vesi aurustub väga kiiresti.

Minu reisi ajal tuli vahele ka päevi, kus ilm oli püsivalt pilvine. Aga ka see on tegelikult vahelduseks hea, sest sealne päike on päris karmi kõrvetusega (s.t päikesekaitsekreem või, veel parem, pikad vabalt langevad varrukad ja püksid/seelikud kaasa).

Kui on plaanis minna mägisematesse piirkondadesse, siis seal võivad olud veidi erineda, näiteks olla veidi vissis ilm. Kuid eks see sõltu ka aastast.

Vihma sadas minu sealoleku ajal tavaliselt pärast lõunat, nii et kui plaanis rohkelt ringi liikuda ja vihmasadu muret teeb, võiks oma tegemiste alguse lükata hommikul veidi varasemaks. Kui varem alustada, eriti Angkori piirkonnas, on ka veidi rahulikum ning päike ei hakka kohe kõrvetama.

Kindlasti soovitan sel ajal minna, turiste on tippajaga võrreldes vähem ja hinnad vist ka veidi madalamad. :)

Veidikene kurb (nendinguga, et jah, ajad muutuvad), aga samas mõrkjasmagusalt nostalgiline seda lugeda. :)

Edela-Türgi rannikulinnake Fethiye ja paarkümmend kilomeetrit selle lähiümbrust (2013. ja 2014. aasta reis). Paigaloetelu: veidi Istanbuli, Fethiye, Calis (Çalış), Kayaköy (ka Livissi), Ölüdeniz, Tlos (Tloss), Saklikent (Saklıkent), Gemiler, nn Lüükia tee.

Üle hulgema aja sai jälle veidi sellist põhjalikku ja praktilise väärtusega blogi tehtud. Seekord mitte nii eksootiline ja mitte nii kaugest paigast. Sisu on keeruline kommenteerida, sest ühelt poolt on see teist korda sealsamas viibides kirja pandud haikudega illustreerit pildipäevik, teisalt hästi praktilise info kogu (kuidas-kohale-mida-teha-muud-nipid).

Kuna sinnakanti Eestist paketikaid ei korraldata, võiks sealsest vaimustuda see, kes tahaks küll odavalt sooja ja mere äärde ning tahaks midagi erilisemat kui Kreeka, aga suhtub Türgisse ehk kergete eelarvamustega, sest kardab end kaotada turismikonveierisse. See imearmas nurgake on just sellisele inimesele õige koht. :)

Hääd lugemist!

http://fethiye2014.blogspot.com/

Väike nipp võib olla nn küpsiste (cookies) ajaloo kustutamine. Tuusti oma brauseri seadetes. :)