Viimased kommentaarid

poola teede jaoks tasuks lisada lemmikutesse järgnev veebileht, mis näitab suuremate teede ehitusprojekte, mis seisus on ja millal valmis saavad:

http://ssc.siskom.waw.pl/

viimane update 11.04. vajadusel aitab google translate

Ma just tulin horvaatiast.Riias saab pisut trikitades kiiremini, näiteks läbi Salaspilsi (botaanikaaiast mööda), aga väga suurt vahet pole.Mazo ja Varssavi vaheline ehitus oli nii, et meil vedas. Nii sinnaminek (laupäev oli) oli meiepoolne suund suht tühi (teises suunas aga kohutav reka-rekkas kinni seisak) ja tagasitulek oli pühapäeval ja tee põmst vaba.waze aitas päris hästi, leidsis päris mitu ummikutest lõikamist.SLO-CRO piir võttis pisut aega, aga seal on ka passikontroll (CRO pole veel shengenis) ja mariborist tulles on ka tee lõpus kitsas ja ehitus pooleli. Peale Brnod enne Austria piiri (suure veepargi ääres) oli tammi peal ka ummik ja ka Viini sissesõites, aga pigem 15-20 minuti "lisa" väärilised. Mitte midagi kohutavat.ainus tõsine seisak oli tagasitulles (tulime ringiga läbi Saksa) Salzburgi -> Müncheni bahni stau. Seal läks küll üle tunni julgelt. 

tasub sellist kaarti veidi jälgida:http://ssc.siskom.waw.pl/vajadusel aitab pisut googelitõlkijawyzskowi ja mazo vahel lubati veel eelmine aasta varem (enne oli juuli 18), aga nüüd tõenäoliselt lükati töid veidi edasi

mul ka perega minek.  Juuni keskel väljasõit ja 3ndal juulil tagasi, Jaanipäeval grillime Horvaatias kohapeal, vaatab, mida grillida annab. Kohapealseks bronnisin ühe aiaga korteri Pag saarel Pagi linnas. Paistis tore linnake, enamvähem kõik väikse jalutuskäigu lähedal. Ka Zadari minna pole kaugel.sõiduskeem kodu -> augustow -> lõuna poola -> Viin (2 ööd) -> Plitvice (2 ööd, et rahulikult võtta) -> Pag (4 ööd) -> Sloveenia (3 ööd) -> tagasi läbi Austria (plaanitud sõit üle GrossGlockneri) ja Saksa -> Wroclaw -> Varssavi -> Kaunas -> Koduväga "otsetama" ei hakka. Tagasiteel võtame ka rahulikult, niikuinii tahaks veel midagi kaasa osta või shopata. Lodzis pidi olema väga hea riietepood, naine tapab ära, kui teda korralikult poodlema ei laseks. Lapsed autos, ei taha vingumist palju kuulata. Milleks ikka inimesi peedistada. 6-kesi seitsmekohalises autos, suusaboksi rendin katusele.

ma ei tea, ma lastega ei soovitaks kuhugi "kiirustada". lapsed väga ei hooli looduskaunitest vaadetest või turistilõksudest. tähtsam on äge ja lahe ja et oleks reaalselt midagi teha või käega katsuda. reis peaks olema ikkagi kõigile, mitte mingi uhamine. pole mõtet kaugele ennast viia, et ainult virinat kuulata.

ma paneks Eestist ajama ja maanduks Suwalkis. täpselt selline paras kaugus, et õhtupoolikul jõuab valges ilusti kohale ja ei pea väga ennast sõiduga ära kägistama. Kui ilm koledam, siis õhtul käige Suwalki veekeskuses (soodne ja täitsa pädev, mõnusad lauged ja pikad torud), kui aga ilus ja soe, siis arkadia järve ääres. seal saab ujuda, head jätsi limpsida ja mõnus lasteväljak ka kohe pargi ääres.

järgmisel päeval annab ehk pisut rohkem pungestada ja näiteks kuskile lõuna poole jõuda.

Zakopane on minu kogemuste järgi paras turismilõks. pole see puhkamiseks nii väga ilus mitte. mägedesse on kauge ja on suhteliselt kallis. Aga mitmekorruselised nikerdustega puumajad olid ägedad küll. Äkki hoopis tshehhiäärsetesse mägedesse? ma 2015-ndal küll Tshehhi poolel olin (Kronose mägedes) ja tõesti hea mulje jäi. ilus loodus, soodne elu (väljas söömine eriti üllatas, krt 15-20€ga sai pubis terve pere ennast seaks söödud-joodud), eriti pakkus elamuse Teplice/Adrspach kaljud!. 1h superilusal järvekesel paadirenti tervele perele oli 80 tshehhi krooni ehk vaevu üle 3€:D

pakuksi pigem nii, et teisel päeval Wroclawi (võtke ööbimine pargi ligidal, näiteks soovitaks Green Hostelit, kohe loomaaia ja pargi ääres), õhtul äkki veab ja näete maailmaklassi purskkaevushowd (meie jäime ilma, sest raibe läks kaks päeva enne meie saabumist katki ja remonti).

järgmisel päeval saate juba oma kohta jõuda, eks valite ise kus puhata. tagasitee võite mingi teise tee võtta, näiteks läbi Katowice.

lublin-miskolc oli üks paganama igas ots. ise sõitsime seda teed tagasisuunal eger-miskolc-kosice-presov-rzesov-lublin-bialystok ja masendav oli. ilm oli ka kehva. ainus mott oli kodu suunas ligemale jõuda, küla-küla järel, kiirusepiirangud, enamasti läks maantee läbi linna jne.

väikeste lastega ei soovitaks, kui just pole välja treenitud (näiteks harjunud tihti mingi 150-200km otsi tegema, näiteks iga nädal trt-tln vahel pendeldama).

kui ikka minek nii kindel, siis soovitaks jaotada nii 300-400km otste peale, osa enne lõunat, pikem osa pealelõunat (äkki magavad peale sööki paremini). Aga seegi võtab nii 5-6h vähemalt ära, kui just kiirteed pole ja päris mitu vahepäeva võtab. see ei ole kindlasti lõbus, võtke pigem aega, jupitage rohkemaks ja veetke aega vahepeal. On väga palju väga toredaid linnu ka vahepeal: näiteks Wroclaw edela-poolas (super vanalinn, äge õhtupurskkaevu show, loomaaed jne), varssavis näiteks kopernikuse keskus (imax teaduskino on vast üle 5 aastastele), slovakkia tatrates on väga ilusad ja ka lastele sobivad kohad (liptovsky mikulase veepark näiteks). alla 2 nädala ärge isegi proovige, mõttetu uhamine on lihtsalt.

suurfirma st töötan suures rahvusvahelises ettevõttes, kes saab kasutada "corporate" discounti, olgugi, et tegelikult ostsin lennupiletid endale.

price match on üldiselt lihtne: näitad reisifirmale mingit X hinnapakkumist, aga näiteks graafik või mõni detail ei sobi ja ise onlines seda muuta ei saa (näiteks peale vahemaandumist järgmine lend). lähed hinnapakkumise leht näpus (või teed screenshoti) ja küsid, et kas sarnase hinnaga (või kasvõi enamvähem), aga pisut muudetud kujul saab nende kaudu lennupiletit osta. Seda muidugi ei saa kasutada mingi sooduslennuliinidega, aga regulaarsete (a la eesti õhk, finnair, SAS jne) puhul annab katsetada küll.

Kui mina (3x olen USA-s käinud viimase 5 aasta jooksul) käisin, siis kahel korral kasutasime estraveli teenuseid ja nemad lasid usa jätkulennu puhul päris mitu varianti valida (kui muidugi on lende). näiteks 2011 lendasime tln-hel-NY newark-san francisco ja tagasi Las Vegas ->NY->HEL->TLN. Online lennupakkumised kõik pakkusid ebamugavalt lühikest connectionit NY-s (alla 1,5 tunni, mis on liialt väike, et üle piiri saada, terminali vahetada, uuesti checkinida, pagas ära anda, security läbida ja uuele lennule minna). meie saime aga mitme NY->SF lennu vahel valida, et graafikut pisut optimeerida. reisifirma seda teha sai, aga tavaline online agent ilma isiku sekkumiseta mitte.

740 on täitsa reaalne. Mitte mingi übersoodne, aga päris hea. Üleeelmine aasta lendasin tallinn-stockholm-chicago-san diego ja tagasi las vegas-chicago-stockholm-tallinn, läbi suurfirma soodustuse ja koos finnairi specialiga saime 635-ga. Tõenäoliselt alla 600 pole mõtet loota, hea kui 650 saad, aga siis pead arvestama ka võimalikult kehva graafikuga (miskit ei sobi, a la pead väga vara kuskile jõudma, liialt lühike ümberistumine või ebamugavalt kaua kuskil vahejaamas passima). Kui 740-se graafik tip-top, siis anna tuld. Kui paneb mõtlema, siis annab äkki tiba oodata.

matrixi otsing andis parima hinna 699, läbi helsinki ja newyorki finnari/AA-ga. võtsin suvaliselt 3 nädalat maikuus: tln-san diego ja tagasi san franciscost. aga 699 oli ebamugavalt lühikese esimese usa peatusega, mis tähendaks suure tõenäosusega järgnevale lennule mitte jõudmist.

tülita mingit suuremat reisifirmat, äkki nad saavad sama diili, aga mugavama graafikuga. n.ö "price match" ideoloogial.

mul reedel (8.06) minek San Diegosse. 1 nädal tööga seotud konverentsi ja siis 25ndal tulen tagasi.

500km raadius on päris suur ala. ausalt öeldes kõik taandub huvideni. kui oled matka/foto huviline (nagu mina), siis vast kõige paremad kohad oleksid San Jacinto ja San Gorgonio Wilderness mägialad. Väga kenad, hästi ligipääsetavad ja üsna ligidal SD-st (paarsada km). La Jolla rannaäärne kant on ka muidugi väga ilus, aga elu on seal üsna kallis (hotellid/söök/meelelahutus), sest on enamajaolt USA rikkama kontingendi elukohaks.

võibolla olekski selline ringike: SD->San Jacinto->San Gorgonio->Sequoia Rahvuspark->Monterrey->CA Hw-1 mööda alla SD-sse tagasi. Väga pikk pole, aga samas nii nädal või veidi enamaga ilusti tehtav ilma, et peaks väga orav rattas olema. Selle ringi peal on nii ilusaid vaatamisväärsusi, kultuuripaiku, loodust (äkki jaksate näiteks monterrey lahel vaalu vaatamas käia, kui aeg selleks sobib) kui ka shopping keskusi (näiteks Cabazoni outleti keskus ja tagasiteel Calsbadis on suur outleti keskus ka).

Kuna ma väga kultuurivärke (muuseumid, arhitektuur) ei otsi, siis selles abi minust pole.

Minu ring on veidi suurem:> SD -> Palm Springs (San Jacinto tippu tahaks minnna) -> San Gorgonio -> risti üle Sequoia metsa läbi Shermani mägitee -> Seqoia rahvuspark -> Yosemite (meil on ööbimisega wilderness permit reserveeritud ja teeme 2-ööbimisega matka, et HalfDome ja Clouds Restil ära käia) -> üle Tioga mägitee tagasi -> Bodie -> Mammoth Lakes -> Las Vegas (sealt on ka tagasilend).

Kui sa väga kuninga kass ei ole, siis tasuks vaadata näiteks Motel 6 keti motelle. Neid on terve USA täis: http://www.motel6.com/ Ühe kahese toa hind sõltuvalt asukohast 30-60 USD. Motel6-ga on nii, et enamik neist on täitsa viisakad ja puhtad, vb mõni üksik Must lammas satub sisse.

Ja veel: kui autot rendid, siis läheb "ühest kohast võtad teise kohta viid" transpordi lisatasu päris kulukaks. Pakun, et alla 300 usd ära arvesta. Pealegi veel lennupiletite teema. Kui sul juba on lennupiletid, siis vast pole suurt midagi teha, aga vähemalt sooduslendude puhul tuleb edasi-tagasi pileti ostmine odavam isegi kui sama otsa ühe otsa pilet (ei ole aimugi miks nii). Ise plaanin mai lõpus San Franciscosse minna. Kohapeal ~4 nädalat, SF-ist rendin 3-ks nädalaks auto (nationalis koos kindlustusega u 750 USD), suran veidi lääneosariikides ringi ja samasse kohta toon auto tagasi. Edasi-tagasi lend London-SF-London (ja Tallinnast saab Londonisse päris soodsalt. On hetkel alla 6000 EEK nägu, miks mitte võimalust kasutada.

!