Viimased kommentaarid

Madeirale pääsesid vaktsineeritud ilma testimata juba aprillis, Assooridele pääseb ka kinnitatud info kohaselt alates 1. juulist, mind huvitab just mandri-Portugali pääsemine. Samas varem pidi vist isegi Lissabonis ümberistumiseks testi tegema ja esitama?

Kaks küsimust veel Portugali ja testimise kohta:

  1. Kas keegi on hiljuti Portugalist tagasi lennanud ka Finnairiga? Kas ka sel juhul tuleb tagasilennu eel testida? Ma ise ei loe Finnairi lehelt kuskilt seda kohustust välja, aga igaks juhuks uurin ka siit.

  2. Kas keegi on Portugali juba ka juulis jõudnud siseneda? Kuidas on, kas vaktsineeritud ja/või läbipõdenud saavad nüüd EU Covid sertifikaadiga ilma testita riiki siseneda? Iseenesest peaks see alates 1. juulist nii olema, aga päris mitmel leheküljel oli sõnastus sedavõrd segane, et uuriksin isikliku sisenemiskogemusega inimestelt üle.

Käisin hiljuti Madeiral ja seal oli tänavatel nii 50/50 maskidega - pooltel inimestel korralikult ees, teistel lõua all või vähemalt nina vabaks tõmmatud. Mägedes ja matkaradadel olid inimesed ilma maskideta, aga kui keegi vastu juhtus tulema, siis tõmmati juba nii 50-100 meetrit varem mask ette. Iseenesest läheb matkamine vabas õhus sportimise alla ja maske seetõttu seal üldse ette panema ei peaks, aga ilmselt kohalikud tajuvad kohtumisel maskitamist osana viisakusest. 

Siseruumides kanti maske ja desotati väga korralikult.

Ma tulin hiljuti Portugalist (eneseisolatsioon pole vajalik) läbi Frankfurdi lennujaama (Saksamaalt tulles eneseisolatsioon vajalik). Helistasin samas küsimuses Politsei- ja Piirivalveameti infotelefonile ning sealt kinnitati, et isegi, kui viibin FRA-s vaid 50 minutit, tuleb Eestisse jõudes jääda eneseisolatsiooni. Igaks juhuks küsisime Tallinna lennujaama jõudes kaaslastega asja üle ka lennujaamas töötanud PPA ametnikelt ning kõigilt kolmelt ametnikult saime erinevad vastused. Tegin siiski kohe lennujaamas esimese testi ja jäin kontakte vältides  ootama uue testi aega. Seda aga ei saadetudki, millest järeldasin, et Terviseameti silmis pole ma eneseisolatsioonikohuslane.

Kuna mul seisab lähiajal ees veel üks reis Portugali, siis saatsin Terviseametile ka infopäringu järgnevas sõnastuses: "Kuidas oleks korrektne käituda olukorras, kus saabun riigist, kust naastes eneseisolatsioonikohustust pole (Portugal), aga läbin tagasiteel Frankfurdi lennujaama?" Terviseameti vastas: "Sellel nädalal Portugalist Eesti tulles ei pea jääma isolatsiooni ega pole testi tegemise kohustust." Ehk siis ühtpidi küll ei vastatud minu küsimusele, aga teistpidi võin seda vastust tõlgendada nii, et järgima pean ikka lähteriigist, mitte transiitriigist tulekule rakenduvaid kohustusi.

Ma tõesti ei saa aru, miks ei võiks PPA ja Terviseamet selles küsimuses ühtset konkreetset seisukohta kujundada, seda kõigile oma ametnikele ja piirivalvuritele kommunikeerida ja sellekohast infot ka suurelt ja rasvaselt nii välisminni, PPA kui Terviseameti kodulehtedel levitada. Hetkel on 15 riiki, millest tulles ei kohandu eneseisolatsioonikohustus ning neist vaid kolmest (!) saab Eestisse otselennuga. Seega on lendajaid, keda see puudutab, sedavõrd palju, et vastavatel ametitel oleks viimane aeg selgeid vastuseid anda.

Kas keegi vaktsineeritutest on juba Lufthansaga jõudnud lennata ja oskab kommenteerida, kas reisimiseks on parem kaasa võtta kollane vaktsineerimispass või digiloost välja prinditud tõend? Või aktsepteeritaks mõlemaid?