Viimased kommentaarid

Nõme kui kommenteerivad inimesed, kes ise ei ela Egiptuses ja uskumatu kui palju nad teavad reziimist, massimõrvadest ja valitsevast diktatuurist ! Maailm on täis ohte, püsige kodus nelja seina vahel. aga kuni reisifirmad lendavad Sharmi, lendan mina ka ja tean, et hetkel on seal enam kui rahulik, seda lisaks Sharmile, Dahabis ja Nuweibas. Kui pole inimesi, pole põhjust terroriks ja hetkel nii on.Vaadake vähem BBC ja CNN kallutatud uudiseid. Julgetele mõnusat sooja nautimist ja loodan siiralt, et olukord rahuneb kogu Egiptuses.

Lugupeetavad Egiptusesse reisijad, Tulin just eile praktiliselt turistivabast ja suhteliselt inimtühjast Nuweibast Lõuna-Siinail. Seal on nii vaikne, et igasugune oht tundub olematu, isegi kui bedudel on igal vennal tukk hõlma all ja seda kasutatakse ehk naljaviluks või pisut kellegi hirmutamiseks. Ise näinud ei ole ja valgéid liikuvaid rahakotte pole neil mõtet tülitada kui ehk ainult sõbrustamise eesmärgil. Olen sõitnud sel talvel korduvalt öisel ajal taksoga Sharmi ja Nuweibast tagasi, hea kui mõnes valvepostis mõni sõjaväelane nina välja pistab ja sinu isiku vastu huvi tunneb. Pigem küsitakse autojuhilt suitsu või vett.Poliitilisi pingeid võib tajuda kohalikke uudiseid vaadates, aga turismipiirkonnas käib elu oma unist rada, sõltuvalt turistide hulgast. Päike soe ja mõnus meri on neil erinevalt meist, tasuta, nautige seda täiega.

Olen lennanud GoAdventure kaudu AMC-ga sel hooajal 2 korda Sharmi ja mõlemal korral lennud peaaegu õigeaegse väljumisega ehk umbes 30min kuni 1tund hilinemist, tagasi samuti vastavalt väljakuulutatud ajale. Kohale saabumised praktiliselt hilinemiseta. Pole see Eestist puhkusele lendamine sugugi nii piinarikas kui raamat varuks kotis. Ainult lastele on ootamine tüütu, täiskasvanud võiksid lihtsalt üleliigset aega lennukas nautida. Mõnusat puhkust kõigile.

Keskmised egiptlased, keda mina tunnen, on mures oma riigi tuleviku pärast kuna maad on võtmas anarhia ja korralagedus. Armee kaitseb ja hoiab korda vaid riigiobjektidel ja politsei on võimetu või ei soovi sekkuda komplitseeritud olukordadesse näit. Siinail bedude ja egiptlasete vahel. Hetkel armeega paralleelselt võimul olev valitsus lubab stabiilse ja turvalise olukorra paari kuuga taastada, kuid seda lubadust ei usuta. Mis puutub Moslemi Vennaskonna edusse, siis väidetavalt on nad kõige paremini ja süsteemsemalt organiseeritud partei, kuid mida toob kaasa nende enamus parlamendis, seda näeb alles siis,kui parlament on toimima hakanud. Tõsi ta on, et paljud, ka haritud egiptlased, toetavad valimistel Moslemi Vennaskonda....kuid miks, jään vastuse võlgu !Viimane osa parlamendivalimistest toimub jaanuaris ja seejärel võtab häälte lugemine omajagu aega. Millal ükskord saabub selgus ja kes tahab vastutada demokraatliku korra tagamise eest 86 miljoni inimesega riigis, on võimatu ennustada. Turismitööstus kuulub suures osas riigisektorile ja mõningatele mõjuvõimsatele eraisikutele, seega on neil kindlasti omad huvid, et antud valdkond endiselt sisse tooks. Seda, et uuest aastast rannas pikkades riietes peaks käima, ei usu ma kohe kindlasti ja kes saab olema see inimene või institutsioon, kes üle öö turisti riietust kontrollima hakkab ? Päikest ja vähem paanikat.

Suvel lendasin Egipti Praha kaudu, aga sel suvel on Tsehhi õhk lennud Kairosse lõpetanud. Nüüd leidsin variandi Riia-Istanbul-Kairo. Sealt edasi Siinaile Kairost bussiga, 6-8 tundi vahepeatustega ja kohal. Kairost Sharmi käib kiirem ja luksim buss kui minul Nuweibasse, seega ehk saab pisut kiiremini. Sky24-st sain pileti 405 Eur-ga edasi tagasi kuuks ajaks. See oli minu poolt leitud lendudest peaaegu soodsaim. Oli veel variant samas hinnaklassis Helsinki-Kairo, vahepeatusega Saksamaal, tagasi tulles oli liiga pikk ooteaeg Saksas ja Helsinkist keeruline Tallinnasse saada. Mingil põhjusel otsustasin Riia kasuks. Saab näha, kas tegin õnnestunud valiku...Soovin teilegi seiklusrõõme.

Nii thypouses, tore kuulda, et sind ka pühapäeval lennukas kohtan, arvasin juba, et olen seal võibolla ainuke, kes Sharmi muudetud lendu ootab.Läks kergemaks,kohtumiseni GoAdventure lennul.

Head kontide soojendamist kõigile julgetele Egiptuse huvilistele. Kui teil iseendaga igav ei hakka, siis võib päikest ka inimtühjas Sharmis võtta. Kui saate ja on võimalust, siis soovitan käia kõrbes Valges või Värvilises kanjonis ja võtta õhuvanne. Meil kevad alles kaugel ja paanika jätame koju. Mõnusat puhkust kõigile.

Lgp. pr Mann, viimased grupid tulid ära paar nädalat tagasi ehk siis tavaturistidelt pole teil mõtet sellist infot oodata. Need, kes elavad püsivalt kohapeal, räägivad, et söögipuudust pole olnudki. See info, mis tuleb reisifirmadelt ei ole miskipärast adekvaatne. Mis puudutab ekskursioone Kairosse, Ras Abu Galumi või kaugemale, siis selles osas võiks minekuid vaagida...aga kindel on ka see, et neid reise ei korraldata kui on kuulda probleemidest Suessi kanali piirkonnas. Sharm el Sheikis on hotellipersonali sõnul täiesti rahulik ja ilm soe ning päikseline. Kui teid ei häiri väike turistide hulk, osaliselt suletud suveniirikauplused ja ei ole te ka suur öödisko sõber, siis päikest ja sooja on Sharmis endiselt piisavalt. Võtke kaasa lugemist ja nautige lihtsat puhkust,nii nagu teete seda Eestis üksildases metsatalus. Ei ole vaja vaadata liialt hotelli telerist BBC ja CCN-i. Ärge oodate imet vaid nautige olemist.Lisaks on sõbralikud egiptlastest teenindajad valmis teid "kätel kandma." Ise tahan ka esimesel võimalusel lennata kuna pilet juba ootamas, oleks ainult keegi, kes lendab. Päikest.

Beebiga on lennukis väga lihtne, kui lennuk tõuseb ja maandub, tuleb beebile ninna puhuda või lasta tal tissi lutsida, siis kõrvas kuulmenahad liiguvad ja valu ei tohiks olla. Meie oleme oma lapsega korduvalt seda moodust edukalt kasutanud, isegi praegu suuremana aitab. Rahulikku lendu. Beebikäru rendist Sharmis küll kuulnud pole ja vaevalt seda seal leidub...tegelikult on see hea äriidee, mida võiks mõni kohalik eestlane käivitada. Meenutan, Egiptus on suhteliselt vaene maa võrreldes Euroopa tuntud puhkepiirkondadega, pole mõtet kõiki hüvesid loota ja oodata, need ei ole Egipti turismipiirkondadesse veel jõudnud.

Ei ole tõenäoline, kellel on raha netilehe kokkupaneku jaoks, sel on ikka huvi kliente teenindada ja nende majutamise eest teenida. Mis kasu oleks hotellile sellest tillukesest bronni summast, millest oma osa saab netivahendaja ? Sina maksad ju oma ööbimise eest kohapeal peale majutuse lõppemist. Kohtade puudust ei tohiks mitte üheski Egiptuse hotellis olla, need pole iialgi üleasustatud, sest neid on väga palju. Ilusat puhkust. Ainult ilusaid pilte ei tasu uskuda. Odav koht on seal eestlase jaoks vaese olekuga. Ilusat puhkust.

Võimalik, et osaleks, aga mis päevadel see 6-ne grupp alustab ja mitu korda nädalas ? Palju maksab poolaasta? Kui juba uurid ja grupi kokku korjad, siis viitsid ehk ka enam infot koguda. Huvitaks samuti, kas õpetatakse klassikalist araabia keelt ja palju see erineb näiteks Egiptuse araabia kõnekeelest. Juhul kui siin kirjutada ei viitsi, siis Ladyinblue65 palun helista mulle 50 57 666, ootan infot, päikest.

Saab vist rulliklubi kokku...mul kah plaan taas veebruaris, võibolla keskpaiga paiku, sõltub kuidas soodsaid lennupileteid antakse. Veebr. teine pool juba tiba soojem ja mõnusam kui jaanuaris, eks võtan oma rullikud kaasa, siis pole sina Andres ainuke. Et siis praeguseks soovin edukat kuiva trenni, kohtumiseni Nuweibas. Sharmis on piisavalt närviline liiklus, kõrged kõnniteeääred ja liiga palju jalutavaid turiste, mõne lühikese jupi saaks ehk läbida.

Tsekkasin asfalt yle, on rullitatav kindlasti ja seda asfalti on kilomeetrites, veits kivikesi peal ja tuleb olla ettevaatlik suuremate konaruste kohatisel ilmnemisel, aga soita saab siia sinna, kylast maale, kylast linna. Alustad Nuweiba Hiltoni juurest ja kytad Tarabini loppu valja, saab kindlalt uhke 15 km... Kui siin Egiptuses laisaks ei muutu ja suudad oma programmist kinni pidada, siis myts maha. Nuweibasse saab Tabast ja Sharmist takso voi bussiga juhul kui oled paketireisija ja leiad siin ka kergesti soodsa oomaja, alates onni oobimisest umbes 50 eek oo ja hotelli kahene tuba 15-20 Usd oo hommikusoogiga, seda Tarabinis, valik on lai, kvaliteet jatab soovida, aga rand ja paike korvavad mugavuse puuduse. Parast saad aru kui hasti me Eestis materiaalselt elame. Ole ettevotlik ja vota rullikud kaasa, see on heaks eeskujuks mittesportlikele kohalikele. Kui vajad veel nou, siis saada mulle sms, 50 57 666. Olen veel 4 paeva Nuweibas.

Sharmist Nuweibasse on 160 km ja bussiga hind umbes 25 Egiptuse naela inimene. Taksoga, mille saab teile soovikorral saata vastu juba lennujaama Toomas Mikkor umbes 700 EEK auto...kui teil on hotelliga pakett, siis saate ju asjad hotelli jatta ja minna Sharmi busiijaamast Nuweibasse. Vanasti laks uks buss ohtul 5 paiku, aga kindlasti on neid busse rohkem. Helistage Toomasele juba Eestist ette, et tulete ja leppige kokku, tema siin Nuweibas peaaegu, et kohalik, voite igati tema soovitusi-kogemusi usaldada. Olen ise ka sellel nadalal Nuweibas, seega poleks te ainukesed eestlased siinmail. Paikselist puhkust.

Olles hetkel Nuweibas, arvan kyll, et siin on piisavalt rulllitamiskolblikku soidutee asfaltit ja liiklus ikka ysna vaikne. Mul on endal sama mote ammu olnud, et votan siia rullikud kaasa, aga tassida pole viitsinud...Ja mis need kohalikud ikka nii vaga peaksid vahtima...nad vahivad sind ka ilma rullikuteta kui jooksed voi joogat teed. Pealegi hommikutunnid enne 9 on suhteliselt inimtyhjad kui kulged Tarabini voi hoopis sadama suunda. Sellist asfalti kus rullitada, on Nuweibas kilomeetrites. Olgu, homme vaatan kullipilgul kvaliteedi yle ja annan tulemustest teada.

Tubli Nile Delta, arvan, et sinu kommentaare lugevad inimesed saavad Egiptusesse tulekuks ja olekuks julgust juurde. Minul sageli käinuna ja arstiabi mittevajanuna on olnud samuti pisike hirm, et mis siis, kui midagi tõsisemat juhtub...? Apteegist olen ainult nohuspreid ükskord otsinud ja sain selle asemel nohutilgad st. spreid Nuweibas selles apteegis ei leidunud. Aleksandrias otsis sõbranna kord mingit Euroopas tuntud allergiarohtu ja abiks oli seal ingliskeelt kõnelev arstiks nimetatav meedik. Meil ei olnud põhjust tema professioonis kahelda ja vajaliku rohu ka saime. Lugesin Nile Delta huvitavat blogi ja ootan informatiivseid lisamuljeid. Kõigile reisijatele muretut puhkust ja vähem hirmutavaid mõtteid.

Minu kommentaar ei põhine "oma tõel" vaid faktilisel kogemusel. Kui olete väljaspool Sharmi või Hurghadat või isegi nimetatud turismikuurortis, siis pole pangakontoreid hotelli lähedusest võtta. Pealegi on pangad avatud vaid hommikupoolikuti 10-14.00-ni, reedel, laup. või mõnelpool ka neljapäeval, suletud. Hotellis on vahetuskurss viletsam, aga ega sellepärast turistil raha vahetamata jää kui häda käes. ATM-i kas jalgsi või taksoga otsides kulutate lisaraha ja aega, aga puhkus ju aja kulutamiseks ongi...Nii et, võtke sula Eestist kaasa ja muret vähem. Egiptus ei ole Euroopa, kus igal nurgal pank ja toimiv ATM teid ootamas. Sellegipoolest, muretut puhkust.

Hei reisisellid, külastan Egiptust regulaarselt ja olen aru saanud, et igati kasulik on Eestist kaasa võtta USD ja vahetada seal kohalikuks naelaks, seejuures ametlikus valuutavahetuses, kas lennujaamas või pangas. Kuna Egiptuse nael on seotud USD-ga mitte Euroga, siis ostab pank ülima heameelega dollareid. Euro vahetamine Egiptuses on seotud hävimisega. Mauril on siin antud selge arvutus, mis vastab tõele. Loomulikult kõigub dollar nii seal kui siin, kuid suuremate summade vahetamisel saab kenakese võidu. Pangaautomaadist on ka minu meelest nutikas raha võtta, juhul kui leiate toimiva ja teie kaarti tunnistava ATM-i. Minul on uue endise Hansapanga kaartidega probleeme olnud ja ainuke automaat, mis raha andis oli Bank MISR-il. Kaardimakse võimalusele küll loota ei tasu, kui siis ehk ainult 5 tärni hotelli territooriumil. Võite nn. baksisi ka lennujaamas andmata jätta, ei juhtu midagi ja kui annate siis 1-2 poundi on piisav, mitte 1-2 dollarit. Rikute kohalikud rahaga ära kuna 1 poundi eest saab juba õige mitu kohalikku leiba, kaks pisikest pulgakommi, st.1 pound on raha. Muide ma ei ole kade kui rohkem annate...

Hi, keeleteadlased !Selliste lausetega jaate ilmselt hatta...antud valjendit ei kasutata Egiptuse tavakeeles ei nii ega naa. Mutianpu tolge on arusaadav kohalikule, kuid pole siiski selline, mis tavaliselt oeldakse. Lihtsam on hotellis ikka inglise keeles kysida ja mitte mottetut segadust tekitada. Egiptuse araabia keele raakimiseks on vaja alustuseks sonavara ja siis grammatilisi teadmisi, internetitolked on paraku vist klassikalises araabia keeles ja siinsele egiptlasele on see taiesti vooras. Sonade ja luhivaljendite omandamine on voimalik, kuid pikema motte edasiandmiseks on vaja enamat. Pealegi sisaldab see keel hulgi Allahiga seotud valjendeid, mis tavajutuga segunevad. Muide, palun on siin enam kasutusel - lau samahdi, mitte min fadlak. Edu huvilistele ja praktika kohalikus keskkonnas on ainuvoimalik usinatele teadmiste omandamisel. Ainult juhul kui teil kuuma paikese all puhkamise korval motivatsiooni ja indu jatkub.

Põhjarannikul on imeilus sini-sinine Vahemeri ja valge valge liiv, kindlasti sept. lõpul soe nii + 30 kanti, aga kas siis juba esimesed lennud sinna ? Kindlasti tuleb hotellist väljas käia ja kui turismifirma reisid kallid, siis omal käel auto rentida koos juhiga või võtta takso ja käia ära Alexandrias ja Kairos ja kui viitsimist siis ka Alexandria lähedal koobastes...Omal käel minnes on lihtsalt vaja kaubelda taksojuhiga hinda ja küsida mitmelt pakkujalt. Minek ise on ohutu ja omaette elamus. Alexandrias on vahva sõita hobukaarikuga mööda linna selleks et näha rohkem kui jalutades ja lõpuks süüa rannalähedal kohalikus restos värselt püütud kala. 1 tund kaarikusõitu maksab umbes 40 Le so. 80 eek, tasub võtta kohe mitu tundi aga hind tuleb algul fikseerida. Saate seal palju päikest ja eksootilisi elamusi, ainult võtke kohalikke nii nagu nad on...st. eelarvamusteta, nad on südamlikud ja siirad, kuigi mõnigi neist näeb teis liikuvat rahakotti...ärge pange pahaks, aga nii see on nende finantsvõimalusi arvesse võttes. Sööge Alexis kohalikus kiirsöögikohas GAD, see on eriline ja külastage Egiptuse mõistes kallist vesipiibu kohvikut rannapromenaadil, elamus kuidas kohalikud shis-bishi mängivad ja kallist araabia tubakat luristavad. Soovin ebatavalist reisi julgetele ja ettevõtlikele, ülejäänud külastagu meile tuttavlikku Hispaaniat. Päikest

Hi, ilm Siinail on praegu +35, ei usu, et Siwas ja Aleksandria ümbruses on nii külm, et ujuda ei kannata, see ei ole loogiline. Arveldada saab ka dollarites, kuid siis kulub raha rohkem, kohaliku poundiga saate poundi pooleks kaubelda, dollariga on seda raskem teha. Kui hotell on nii kallis nagu karbike kirjutab, siis on ka üldine teenindustase piisavalt kõrge, samas ei tasu kedagi üle maksta nagu liiga suur tip jne. Rikute kohalikud ära ! Egiptlaste elu on igas mõttes meie jaoks väga odav, juhul kui ostate midagi väljastpoolt hotelli. Need, kes hotellides tööl, teenivad muu elanikkonnaga võrreldes suhteliselt hästi ja tänavatel, väikelinnades näete tegelikku elatustaset ja seda kui vähesega igapäevaselt läbi aetakse. Hotelliluksus on ainult turistidele, vähe on neid egiptlasi, kes sellistes tingimustes ise elavad.

Kaastunne Egiptuse esmakülastjatele ! Eelkõige tasub meeles pidada, et reisite Eesti mõistes väga vaesesse riiki, kus suurem enamus elanikkonnast pole kunagi kuskile reisinud. Neil omad primitiivsed arusaamad ja tavad, millest meil keeruline aru saada ja igal viisil tuleb palgale lisa teenida, sest 300 -500 Le ga ehk 600-1000 EEk-ga on üsna keeruline isegi Egiptuses peret toita ja ise ara elada. Eks siis ongi igasugused nipid peas neil keerlemas, kuidas rikkalt turistilt dollareid saada. Tegelikult on isegi 1le Egiptuses suur raha, sest selle eest saab igas kohalikus linnas marsaga 2-4 otsa sõita ja poes õige mitu kohalikku leiba osta. 5 Le on nii suur raha, et selle eest saab liitri mangomahla või peaaegu liitri piima. Seega, ei tasu tipiga üle pingutada, rikute kohalikud ara. Süda on neil sees hea ja üldiselt siiras ja väike vale kuulub asja juurde ainult selleks, et veidi rohkem teenida. Võite kindlad olla, hotellis kotte kandes, ei saa keegi neist kunagi rikkaks. Ja solvuma on nad kerged, sest töötavad emotsioonid hinges, mitte mõistus peas. Nautige teistsugust reaalsust ja päikest ja lihtsat olemist, ärge oodake enamat kui Egiptuses osatakse pakkuda. Elu Egiptis on arenemas ja rohkem meie jaoks tagurpidi kui araabia kiri. Ajalugu Egiptuses on seda väärt, et osake oma heaolust teadmiste omandamisele kinkida.

Hei keelespetsid, seda häälduse kirjapilti ei saa küll ladina tähtedega üheselt paika panna, kahjuks. Häälduse järgi kirja pannes võime ka erinevalt kirjutada. Mulle isiklikult paistavad väga tuttavatena Karima ja gerlp-i sõnavara, aga ise kirjutaksin meeleldi teisiti või kolmandat moodi, sest see viimane assal kirjutaksin hassal või khamsa ( viis ) hamsa, sest tegelikult nii ma ütlen... Näit. tere hommikust- hääldusena sabah el hiir ( kirjutan sabah el khier ) tere õhtust hääldan meshe el hiir või meshe el nur jne. Kuidas kirjutada ladina tähtedega nii, et kõik eestlased ühtviisi hääldaksid ja oskaksid kohalikule arusaadavalt hääldada??? Näit: Kuidas läheb - kef haalak ( a veidi ä poolne ), izaijak (kirjutatakse teisiti, aga hääldan just nõnda) Homme - ütlen bukra, aga kirjutan bokra jne. Vaja oleks mingit hääldusega plaati, kust väljendeid kuulata, aga esiotsa pole. Püüan Kairost sellise leida kui sinna taas satun. Sõnaraamatuga sattusin kah purki, sest inglise araabia omas olevat tõlget sa ikka õieti lugeda ei oska...ja kui ka loed, siis hääldad nii, et mitte keegi sinust aru ei saa. Väga kurb tunne tuli peale...

...olen jah laisk olnud ise raamatusse vaatamisega ja seetõttu asi kohalike seletustele baseeruvalt segaseks jäänud, mis tingimustel ja põhjusel Siinai ikkagi Egiptusele jäi. St. siia kivi alla ongi koer maetud, et Iisrael pole endiselt rahul sellega, mis toimus 1978 ja kui oled millestki ilma jäänud, siis olemas põhjus pahameelt väljendada ja egiptlasi mitte riiki lubada. Juudid ise tunnevad end puhkusereisil Siinaile vabalt ja suhted kohalikega ei näi sugugi pingelised.