trip-krainetrip-ukraine-dark
Viimased kommentaarid

Tegelikult sellist asja nagu "Peruust väljumise maksu" kohe kindlasti olemas ei ole- kui keegi nõuab, on see ilmselt tüng. Küll aga peab Limas maksma lennujaamamaksu, mis on rahvusvaheliste lendude puhul üsna kõrge, nii 30 USD oli vist 2007. aasta alguses. Sama maksu peab maksma ka siselendude puhul, aga siis oli see oluliselt väiksem. Maad mööda piiri ületades midagi maksma ei pea. (kuigi me ükskord Aguas Verdesest Ecuadori minnes sattusime mingi libapolitseiniku küüsi, kes üritas meilt 20 USD välja pressida, päris kole olukord oli aga põgenema pääsesime...seega ettevaatust!!). Peruulastel on jah juba väga vana vimm tšiillaste peale, tegelikult kuulusid enne sõda lisaks praegusele Tacnale ka Arica ja Tarapacá provintsid Peruule. Limas olla siiamaani kusagil "Tarapacá kvartal", kus elavad sealt tšiillaste poolt väljaaetud peruulaste järglased. Ja nad kõik seal ikka veel ennem sureks kui suhtleks mõne tšiillasega :) Ilmselt igasuguse laimu taga lõunanaabrite kohta peitub siiski sulaselge kadedus tänapäeval, sest jah, Tšiilis on ju elu palju parem. Reisimiseks soovitan soojalt Peruud, kuigi Ecuador oli ka vahva ja sõbrad, kes Tšiilis käinud, on sedagi kõrgelt kiitnud. Peruu plussiks on kindlasti mitmekesisus, inkade kultuuri jäänused ja võimalus džunglisse põigata (Iquitos on parim).

Olen mitmel korral Bookinghousest lennupileteid ostnud ja siiamaani olen rahule jäänud. Viimane kord kahele inimesele kolme eri lennuga Hondurasesse ja tagasi. Kõik sujus, õige (odav) summa sai makstud, piletid õigel ajal kätte ja midagi ei tühistatud. Vedas igati.

Kunagi ammu juhtus selline lugu, et olime Peruus parajasti (2006. aasta lõpp) ning pilet Euroopasse Bookinghouse kaudu ostetud firmaga Air Madrid (tegelikult oli piletil veel mingi muu minu jaoks väga tundmatu firma nimi- Mount Cook Airlines kui ma õigesti mäletan, aga tegelik firma, kes lendama pidi, oli Air Madrid). Kuu aega enne meie lendu Air Madrid "lõpetas tegevuse". Ladina-Ameerika meedia oli täis uudiseid latiinodest, kes erinevatesse lennujaamadesse toppama jäid seetõttu ning neile ei makstud midagi tagasi. Kirjutasin üsna murelikult Bookinghousele, et mis nüüd saab. Algul väideti küll, et midagi pole juhtunud aga siis kui ma ütlesin, et Air Madridi Lima kontor on tühjaks tõstetud, lubati piletiraha tagasi maksta kui paberpiletid enne lennu toimumise kuupäeva nende kätte jõuavad. Pärast üsnagi murelikku kuuajast ootamist (tähitud postiga Sullanast Mustamäele) saimegi raha tagasi ja sama hinnaga piletitega üle ookeani ka (Bookinghousest ostetud).

Ostan ilmselt ka tulevikus Bookinghouse kaudu pileteid kui endiselt odavalt saab. Ilmselt on see ikka vedamise asi ka, et jamasid pole juhtunud ja et see kõige suurem ilusti ära lahenes.

Käisime 2008 suvel Hondurases ja sealt ka Nikaraaguas. Piiriyletused läksid meil ysna kiiresti, Las Manoses pidime maksma kyll yhte kassasse ja siis veel teise, kokku oli vist pea 10 USD...Templit me yleyldse Nikaraaguasse sisenemisel ei saanud. Seda tasub siiski n6uda, sest hiljem tuli sellest ainult tyli ja pahandust... Tagasi Hondurasesse s6itsime Ticabusiga, seal korraldas bussifirma yletuse, maksma pidi ikka ja templit jälle ei saanud :) Nikaraaguasse s6ites vahetasime osa raha Las Manosesse s6itvas bussis ja siis pärast ka piiril, selliseid onusid kalkulaatorite ja rahapatakatega oli palju liikvel ning lempira-cordoba kurss oli normaalne. Aga NB! Nikaraaguast Hondurasesse s6ites saime tynga. Piiril oli kurss meeletult halb ning sama k6igil pakkujatel. Räägitakse, et Nikaraagua raha ei saa vahetada kusagil väljaspool riiki, ma ei tea, kas see paika peab aga hämmastavalt halb kurss piiril viitas kyll sellele. Igaljuhul tasub oma cordobatest enne piiri lahti saada kui just pole plaani Nikaraaguasse tagasi pöörduda.

Pistikud on Peruus samad, ma mäletan küll, et nad nägid natuke teistmoodi välja aga Eestist tulles mingit adapterit küll vaja ei läinud. Ja Limas Palacio de Gobierno ümbruses on võrdlemisi turvaline, sest seal käib palju turiste, aga üldiselt on Centro Historico koht, kus tuleb ettevaatlik olla, eriti kui mingitesse kõrvaltänavatesse minna või Av. Abancay poole liikuda. Turgude ja "China towni" kandis tuleb oma asjadel silm hoolsalt peal hoida, kuldehteid mitte kanda ja sellist käekotti ka mitte, mis lihtsalt üle õla on. Mulle endale meeldis centrost Iglesia de San Francisco kõige rohkem vast, see asub Plaza Mayorist jõe (jõesängi) poole. Väikese summa eest saab ka katakombidesse minna, aga hoiatus! seal on palju konte:) Selle ristiga mäe nimi on Cerro San Cristobal ja sinna saab bussiga. Kaks aastat tagasi maksis pilet 5 soli, need bussid teevad tavaliselt ringe ümber Plaza Mayori ning annavad väikese pausi üleval pildistamiseks ja ringi vaatamiseks. Muidu omal jalal üle Rio Rimaci ei soovita minna, vähemalt kohalikud ütlevad, et see on ohtlik. Tasub võtta ekskursioonibuss või siis takso. Niisama jalutamiseks ja kohvitamiseks sobib Miraflores hästi, seal on kõik hästi turvatud ka üldiselt. Muuseumide kohta ma palju ei tea kahjuks, poole aasta jooksul Limas käisin ainult Museo Nacionalis, seal saab üsna hea ülevaate Peruu ajaloo kohta ning mõned arheoloogiliselt tähtsad objektid nagu Tello obelisk Chavinist on seal. Samas see külastus võtab mitu tundi aega aga ajaloo- ja antropoloogiahuvilistele kindlasti põnev koht, mida külastada. Lima on tore linn ja oktoobrist alates peaks päikest ka rohkem näha olema!

Lendasin juunis Pariis-Miami ja Miami-San Pedro Sula American Airlinesiga, oli ok. Lennuk v2ljus 6igel ajal, teenindus oli ok. Yleookeanilennul oli yllatavalt v2ike lennuk ja eriti mugav see ka polnud aga pileti hind oli see-eest hea. Isegi s66k tundus parem kui tavaliselt lennukites aga v6ibolla oli mul lihtsalt k6ht tyhi :) Ainukene miinus ehk, et v2hemalt Kesk-Ameerika lendudele ei v2ljasta nad e-pileteid, paberpiletite kaasaskandmine kuskil merel ja metsas on alati muidugi lisarisk... P6idlad pihku, homme hommikul istun taas sama lennufirma lennuki pardale (ylalmainitud marsruut aga tagasi siis)!

Hetkel Hondurases: siin ei tea kyll mitte keegi mitte midagi Eestist, peale yhe hispaania keele 6petaja, keda sunniti lapsena geograafias lisatunde v6tma. Ainult 1,4 miljonit elanikku tekitab suuresti segadust ja kogu elu Kariibi mere kaldal elanud keskklassi pereema ei suutnud uskuda, et terves riigis pole mitte kusagil troopikat:) Millegip2rast aetakse nii Estonia kui ka Finlandia segi Thailandiaga (Tai) segi ning ollakse kindlad, et me oleme Aasiast hoopis :) (kuigi ma ei n2e sedamoodi just v2lja omaarust). Kahjuks halvem lugu Rootsist: "Kas teil seal Eestis ikka niipalju raha on, et omale kingi osta?"

Pole ise küll Puerto Maldonados käinud ja seega kahjuks muljeid jagada ei oska. Rendiautoga džunglisse sõitmine paistab aga päris hull idee olema :P Peruus pole see auto rentimine kuigi levinud ja noh, teeolud võivad hullud olla. Lennupiletid pole tegelikult kuigi kallid, ise sõitsime Peruus olles alati Lan Peruuga, tuli isegi odavam kui teiste firmadega, kuid me viibisime muidu pikemalt Limas ja saime sooduspakkumiste pileteid juba varakult ette osta. Condorit tasub ka kindlasti vaadata. Lisan siia ka ühe postituse kahe eesti tüdruku blogist, ma ei tea palju sellest just abi on, aga ehk on huvitav lugeda. Nemad sõitsid aprillis ja bussiga sama teed, teeolud võivad oktoobris paremad olla küll, ma ei tea:)

http://peruelu.blogspot.com/2007/04/lihavttekruiis.html

Jah, Air Cometit tasub kyll vaadata. Olime selle firma kohta eelnevalt igasuguseid hirmujuttusid kuulnud, et viletsad lennukid ja tohutud hilinemised. Tegelikkus oli tykk maad meeldivam. Teenindus oli märgatavalt s6bralikum kui Iberiaga lennates näiteks. V6ibolla meil ka lihtsalt vedas seekord:) Tol ajal tuli Air Comet Bookinghouse otsingus ka välja ja piletihinnad olid k6ige soodsamad pakutavatest. (Peruust veebruar 2007 tagasi tulles) Minu ema käis ysna soodsalt Peruus KLM-iga, Amsterdami ja Bonaire kaudu, see oli kyll 1,5 aastat tagasi, ma ei tea, kas enam saab nii soodsalt (tal läks mingi 11 000 eek ringis edasi-tagasi). Ma arvan, et kui jaanuariks pileteid tahad, v6id veel rahulikult oodata, v6ib tulla ka sooduspakkumisi. Endal jäi mulje, et Peruusse lendamiseks k6ige kallim aeg on meie suvel, st. juuli-august. (Limas on kyll hirmus ilm aga mägedes on ok, pealegi on paljudel puhkus sel ajal) Ja seda ka veel, et kui mingit otsingut kasutad, siis Tallinn-Lima otse otsides tulebki ilmselt kallim. See on kokku ikka päris pikk lend ja mingi ööbimisega kusagil tuleb vast arvestada. V6id ju ka otsida lende Madrid-Lima ntx. (ise lendasime m6lemad otsad läbi Madridi, eks ööbimine maksab ka midagi, aga kokkuv6ttes v6ib siiski odavam tulla ja pikk lend on päris väsitav ka)

Siin on mõned, mida jälgin/olen jälginud. (kaks enda oma kah:))

Peruu:

http://peruu.blogspot.com (üliõpilas- ja muidu elu, lõppenud) http://peruelu.blogspot.com (vabatahtlikud tüdrukud Cuzcos, lõppenud) http://avantyristid.blogspot.com

Hääletamine:

http://hulludm6mmikud.blogspot.com (lõppenud) http://annepiffid.blogspot.com (kah lõppenud)

Hetkel Kesk-Ameerikas:

http://jako.travellerspoint.com