Viimased kommentaarid

Kui ei ole eraldi keelavat märki, tohib USA-s foori punase tule alt paremale keerata. Kui on linnas vaja vähegi pikem lõik sõita (4-5 km) ja võimalik otsetee asemel kiirteed kasutada, siis soovitan soojalt, väldid mitukümmet foori ning võidad kõvasti aega.

Reisikindlustust on mõtet küsida pankadest, kes pakuvad pangakaardi juurde mõistliku hinnaga kõiki riske katva aastase reisikindlustuse. Mul endal on näiteks SEB kuldkaardiga 45-eurone aastane kindlustus(kehtib kuni kahe lapsega perele). Reisimugavuse huvides on kõige olulisem saada kohad esimesse ritta kohe vaheseina taha. Sel juhul saate tellida seina peale kinnitatava lapsevoodi (tasuta). Saab seal istuda ja magada. Ei anna võrreldagi lapse süles hoidmisega. Mis puudutab piima ja igasuguseid muid vedelaid ja poolvedelaid lapsetoitusid, siis nendega (isegi lahtiste pudelitega) ei ole kusagil probleemi olnud (isegi Tallinnas mitte :)) Tavaliselt palutakse küll lahtisest pudelist üks lonks võtta. Lapsevanker loetakse lapse pagasiks ning üldjuhul lubatakse sellega kuni lennuki ukseni. Kätte võib saada samuti lennuki ukse juurest, aga võidakse tõsta ka äraantavasse pagasisse.

Lisaks suuremale kütusekulule pead arvestama ka kallima laevapileti ning Norras peaaegu igapäevaste praamipiletitega (võib ka ümber fjordi sõita, kuid lisaks niigi aeglasele edasijõudmisele on ajakulu ning kütusekulu kokkuvõttes suuremad). Lisaks probleemid mägedes ja parkimisel, või lihtsalt korraks teelt kõrvalepõikamisel. Minu üllatuseks liikus Norras siiski väga palju haagissuvilaid ringi. Kuid enamus neist olid Norra numbritega ja tõenäoliselt polnud neil eesmärgiks Norrale tiir peale teha.

Vatikani üksikpilet oli vist ca 12-15 Euri. Ja see eeldas vähemalt poolepäevast järjekorras seismist. Grupituurid koos giidiga algavad ca 35 Eurist. Ja siis läks sissesaamisega ka paar tundi aega. Ei ole kursis, kas üksikpiletiga igale poole pääses, aga Vatikanis peaks minu arvates kindlasti koos giidiga käima, muidu jääb pool infot saamat. Rongipilet lennujaamast Termini raudteejaama oli jah 11 Euri. Ja mina ostsin veel 24-tunnise tuuribussi pileti, sest kaardi pealt vaadates tundusid vahemaad päris pikad olema ja tundus päris mõistlik ühe vaatamisväärsuse juures bussi pealt maha hüpata ja järgmise bussiga järgmise vaatamisväärsuse juurde sõita. Ainuke probleem seisnes selles, et neid eksursioonibussi firmasid oli väga palju ja edasisõidu soovi korral polnud minu firma bussi kusagil näha. Vahemaad linnas olid ka palju lühemad kui esmapilgul paistsid, nii saigi pool linna jalgsi läbi käidud.

Kui sa mõtled ööbimist suvalises kohas (metsatukas, mere ääres), siis ei oska öelda. Aga kämpinguplatse on küll piisavalt (mitte küll nii palju kui Lõuna-Euroopas) ja hinnadki päris mõistlikud.