lapisk

Reisisell, liitus Tripiga 12 aastat tagasi

0 meeldimist
0 postitust
8 kommentaari
 

5 külastatud riiki, 3% maailma 195st riigist

3 külastatud linna või piirkonda

Tahab minna

Viimased kommentaarid

1 h on ikka liiga vähe. Arvesta asjaoluga, et selleks, et lennuk (eeldan) Riiast Inglismaa suunas lennata saaks, peab ta enne Inglismaalt Riiga lendama. Kui Inglismaal on tihe udu (ei juhtu harva), tugevad tuled vms, siis võidakse lend edasi lükata ja, arusaadavalt, lend Riiast ei saa toimuda õigel ajal ja oledki oma tunnist ajast ilma.

Kui jätkulend on pikk ja muud sihtkohakulud juba kantud, siis varu omale vähemalt 2 tundi, parem kui rohkemgi. See paar tundi lennujaamas passida on kökimöki selle kõrval, kui lennukist maha peaksid jääma :)

Vaata eelnevaid foorumiteemasid. Sealt saad kogu viisade kohta käiva info kätte.

Tuli mullegi 13-ndal ja reedel vastus. Juhuu! :)

Pardon, Rootsis peatusime Sälenis, mitte Vemdalenis.

Seda ainuõiget varianti soovitada on muidugi suhteliselt mõttetu. Ise sõidan lauda. Esimesed sinikad sain kätte Tallinnast lauluväljakult, siis käisin korra Otepääl ja kohe pärast seda kaks aastat ühe turismikorraldajaga Slovakkias. Eelmisel aastal käisime sõpradega juba omal käel Rootsis ja alles pühapäeval jõudsin tagasi Austriast. Kogemusi justkui oleks :)

Ma katsun lugejat mitte mõjutada, vaid pakkuda infot nii, nagu mina seda kogesin ja tagantjärele analüüsinud olen.

Nii palju aga küll, et kõigepealt proovi Väike-Munamäel, Kuutse- või Valgehobusemäel ära, kas sulle suusatamine üldse meeldib. Hea oleks, kui päeva lõpuks suudaksid ka paar kiiremat sõitu alla teha ja sellest ka mõnu tunda.

Slovakkia oli selles suhtes hea, et seal on ikkagi mäed. Ja tegelikult minu jaoks nendega ta plussid piirduvadki. Lumega on seal viimasel ajal suhteliselt ebastabiilsed lood - 4 a tagasi olid seal vist 25 viimase aasta parimad tingimused, kohe järgmisel aastal pidi reis äärepealt ära jääma, sest maa oli must ja lund polnud õieti kuskil. Viimase päeva laskumine Lomnica mustalt nõlvalt ja värskelt sadanud lumelt suutis lõpuks asja heastada. Teenindus on seal umbkeelne, kaassõitjad totaalsed mühakad, peaasjalikult vene turistid aga ka kohalikud lihtsalt rammivad järjekordades (ja need pikad järjekorrad on ikka õudsed) nii suuskade kui keppidega. Minu jaoks väga alandav ja sinna eriti tagasi ei kipu. Reisi hinnaks kujunes ca 6-7k. Omal käel oleks võib-olla isegi odavam tulnud.

Rootsis on selline asi, et kui ostad seal (www.skistar.com kaudu uuri järgi) pileti, siis see kehtib nii Ares, Trysilis, Sälenis, Hemsedalenis kui Vemdalenis. Ise peatusingi viimases (meid oli 8), osa pundist veetis päeva ka Norra poolel Trysilis. Järjekordi ei ole või liiguvad üliruttu. Inimesed on viisakad ja noh.. kultuursed. Laskumised on hästi hooldatud ja üldiselt jääs ei ole. Kuigi seda, et mõned popimad ja järsemad nõlvad poole päeva peale puhtaks sõidetakse, esineb absoluutselt igal pool. Kindlaks plussiks olid hooldatud radade kõrval olevad mõnusad metsasemad nõlvad, millel enamiku reisist veetsingi. Ööbimine oli majakestes, mille rent on täitsa taskukohane. Söögi vedasime ise kaasa (ca 400 näkku ja väga laadnalt elas ära), tasub arvestada, et leib ei ole Euroopas väga levinud ja on seega üle mõistuse kallis. Liha samamoodi. Kallimaks tegi sõidu laevapilet. Mäepilet jäi minu meelest sinna 2500 eeku kanti. Kogu reis nädalaks max 8000 eek.

Austria. Niisiis tegin enne väikest uurimistööd ja arvutamist ning selgus, et Austria ei ole Rootsist märkimisväärselt kallim. Seekord võtsime ette Mayrhofeni. Tirolis oli see aasta lumega nii, et seda oli küll sadanud, aga mitte nii palju, nagu oleks tahtnud. See-eest oli meil kuuest kohalviibitud päevast viiel pilvitu taevas ja päike siras nagu viimast päeva. Lihtsalt ülivinge. Sel ühel päeval sadas siis lund ja oikuihea pärast oli :) Ööbisime ühes ferienwohnungis 4-toalises korteris, meid oli 7, olime 8-kohalise bussiga. Sõitsime otse läbi Poola ilma ööbimispeatuseta. Mäepilet maksis 188 euri 6 päeva eest. Ka seekord vedasime söögid ise kaasa, kogu sooja toidu valmistasime jällegi suhteliselt hästivarustatud köögis. Kogu lugu läks maksma (koos suveniiridega) ca 8000 eek. Lõplikult kokku pole veel arvutanud, aga alla 9k jäi kindlasti. Algajatele on seal mitu mäge (Penken, Eggalm, Ahorn, Hintertux), bussid veavad nende vahet mäepileti ettenäitamisel tasuta. Mul oli jälle tegemist, et tegevust leida. Paremate lumetingimuste korral saab isegi puude vahel sõita - minu lemmik! Austriasse lähesin tagasi iga kell, suhtumine on seal ikka väga tasemel ja järtsud lähevad ruttu, kui neid üldse on. Ahorni tippu viib Austria suurim köisraudtee, mäe tipus on iglu, kus asub White Lounge nimeline sise- ja välilebola ning pakutakse ka majutusteenust. See ehitatakse sinna igal aastal uuesti. Igal teisipäeval on seal Igloo Party, pääse maksab 25 euri, koos ööbimisega neljases toas 133. Hintertuxi liustikule soovitan samuti kindlalt minna. Sealgi on võimalusi igale tasemele, lisaks valmis äsja ka park koos uhkete kickeritega.

Soomes pole veel käinud, aga paari nädala pärast väisan Tahkot. Selle tingimustest ei oska muud öelda, et see ongi algajatele mõeldud ja vähe kogenumatele on seal tegevust täpselt pooleteiseks päevaks :)

Kõik need majade broneerimised (kõige olulisem, muide!) tegime ära juba septembris. Jah, siis pole veel päevituski maha kulunud ja lumele ei vii ükski mõte, aga tegelikult on see viimane aeg, kui üldse mingeid soodsaid ja mõistlikke pakkumisi leida võib. Näiteks Austrias läks ööbimine 7 päevaks maksma 1700 eeku näkku. See on ikka väga hästi saadud! Meenutagem - 4t korter, igas magamistoas duširuum, elutuba ja köök, kuivatusruum, parkimiskoht autole, tõstuk 150 m, pood 100m, vaade muinasjutuline. Kui otsida, siis leiab! Lisaks tasub jälgida, millisel ajal on high season ja millal low season. High seasoni aega jäävad igal pool kõik koolivaheajad ja muud kevadised puhkused. Siis on majutus vähemalt kaks korda kallim kui low season ajal (tavaliselt kohe pärast aastavahetust). Kindlasti on high season ajaks ka rohkem lund kogunenud. Aga Euroopas on neid lumekahureid ja -pihusteid iga 50 meetri peal, nii et no worries.

Järgmisena tahaksin kindlasti Prantsusmaale minna. Šveits tundub liiga kallis ja show-off.

Aa, soovitan soojalt ka sellise asjaga tutvust teha: www.worldsnowboardguide.com.

Sai küll pikk, aga loodan, et neist vihjetest on abi. Kui küsimusi, siis tulistage.