Viimased kommentaarid
  1. Jõudsime käia Singapuris, Filipiinidel ja Leedus. Olgugi et olen Singapuris varemgi käinud, oli see ikkagi kõige meeldejäävam sihtkoht. 

  2.  Reisiplaanid on tehtud, kas nad ka jõustuvad, on iseküsimus. Hetkel pole julgenud veel pileteid osta, kuid soov on aprillis Lõuna-Koread ja Jaapanit külastada.

  3.  Piletite soodukaid ootan igalepoole.

Koh Lipe on meeletult ülerahvastatud. Nii et mina küll veidi kahetsen, et sinnaminekuks üldse aega raiskasin.

Sri Lankale lendasin Turkish Airlines'iga ja oli igati meeldiv probleemidevaba lend. Viimati lendasin Aeroflotiga veebruaris Taisse ning probleemid olid nii sinnalennul kui ka tagasilennul. Klienditeenindus neil ka eriti vastutulelik ja sõbralik ei olnud. Ehk siis Aerofloti mina ei soovitaks lennufirmana.

Eelmise aasta märtsis lendasime Singapurist Balile Jetstar Asiaga, mille leidsime Momondo kaudu. Ostsime küll ainult ühe otsa pileti, mis on 65, 5 eurot nägu, aga me ostsime selle kaks päeva enne lennu väljumist, nii et arvatavasti saab ka odavamalt, kui varem ette ära osta. :) Aga lennuga jäime rahule, mingeid hilinemisi või ebameeldivusi ei olnud. Meil oli käsipagas, aga keegi minu mäletamist mööda seda ei kaalunud.

Kui enne Aasias käinud ei ole, siis soovitaks esimeseks korraks Taid, kuna võrreldes Baliga on rannad Tais kordi puhtamad. Rahulikematest kohtadest soovitaksin Koh Changi, Koh Lantat ja Koh Lipet. Šopata seal ilmselt eriti ei õnnestu, kuna ostukeskusi ega suuremaid turge seal väga ei ole. Šoppamiseks sobib Bangkok, nt. Siam Paragon või kui soovida luksusbrände, siis Central Embassy. Hea oleks nt. paar esimest või viimast päeva seal veeta, kui lend on Tln-Bangkok-Tln.Kui soovida kogu aeg, et linn või mingi suurem keskus oleks lähedal, oleks valikuks ilmselt Phuket, kust saab paaripäevaseid reise lähedalasuvatele saartele teha, nt. juba eelmainitud Koh Lipe ja Koh Lanta. Phuket kui puhkuse saar ei ole minu arvates mitte midagi erilist ning mina sinna tagasi enam ei läheks, pigem panustakski nendele väiksematele saartele.Minu meelest Bali rannapuhkuseks väga ei sobi, kuna rannad prügised ja põhikuurort Kuta kubiseb tüütutest purjus austraalia turistidest. Kui valida Bali, siis pigem soovitaks rahulikuks puhkuseks rentida mõnusa basseiniga villa saare keskeosas nn. džunglis või riisipõldude keskel ja võtta juhiga auto ning teha trippe mööda saart. Kui pidutseda ei meeldi, aga randa ikka tahaks, siis läheksin Balil olles rannapuhkust otsima hoopis Nusa Penidale või Gili Menole. Paljude kiidetud Gili Air oli minu jaoks liiga väike ja turiste puupüsti täis. Gili Meno seevastu on rahulik ning rannad on seal ilusamad ning kogu saar kordi puhtam kui Gili Airil. Logistilise poole pealt on Tai ja Bali mõlemad minu kogemuste kohaselt heal tasemel. Kui lubatakse järgi tulla kell 10, siis ka tullakse. Filipiinidel kahjuks veel käinud ei ole, seega ei oska selle kohta kommenteerida, kui siis ainult nii palju, et ilmselt kahest nädalast jääb seal väheks.Hommikusöögi kohapealt mainiks seda, et mulle isiklikult meeldib süüa hotellis hommikust, kuna mul hommikul kõht alati väga tühi ja ilma toiduta olen ma väga kuri. :D Samas, kui tean, et hotelli läheduses on mõni hea söögikoht, siis läheks ma hoopis sinna, aga otsima mingit söögikohta ekstra hakata ma ei viitsi. Tais on toit üldse väga maitsev ja odav, nii et poodi ei ole vaja minnagi. Mõnusad on ööturud, kust saab palju headparemat osta.Indoneesia köök mulle endale isiklikult väga ei maitse, kuid Balili on nii kohalik kui ka läänelik söök samuti väga odav (nt. Clear Cafe Ubudis oli mu üks suuri lemmikuid).Ilmast rääkides on kõige parem Taisse minna detsembrist kuni märtslini, Balile maist kuni septembrini (detsembris väga ei läheks, mu õde käis ja seal kogu aeg sadas ning oli pilves), Filipiinidele novembrist kuni aprillini.Siiamaani olen hotelle bookinud ainult booking.com'ist ning mul ei ole sellele ühtegi etteheidet.

  1. Sel aastal käisin Indoneesias, Singapuris, Austrias, Leedus, Stockholmis, Londonis ja Budapestis.Kõige meeldejäävam oli Budapest, sest millegipärast polnud ma sinna reisimist kunagi kaalunud isegi, aga ta üllatas mind vägagi positiivselt oma kauni arhitektuuri ja huvitavate paikadega.2. Tuleval aastal on juba plaanis veebruaris reis Taisse.3. Sel aastal sain ülisoodsad piletid Londonisse (Ryanair, 26 eur), mille üle oli mul eriti hea meel.Tuleval aastal ootan odavaid pileteid Filipiinidele, Jaapanisse, Lissaboni ning hea meelega läheks tagasi ka Budapesti.

Riiast 108 eurot otselend on väga hea pakkumine. Tallinnast praegu aastalõpus on piletid 200 euro ringis.

Ükskord avastasin ka mina üsna viimasel hetkel, et pass kehtib vähem kui kuus kuud ja pidin kiiremas korras uue passi tegema. Tegin kiirpassi, mis on küll tavateenusest natuke kallim, kuid sain juba järgmisel päeval passi kätte. Ma arvan, kui hommikul kohe, kui avatakse kohale minna, siis ei pea väga palju järjekorras ka aega veetma. Isegi, kui sind mingil imekombel selle praeguse passiga lennule lastakse (mis ei ole eriti tõenäone), ei tea ju kunagi, kuidas asjad lähevad, võib-olla on vaja mingil põhjusel kauemaks kohapeale jääda ja kui ikka kehtivat isikut tõendavat dokumenti ei ole, on kehvasti...

Olles Lissabonis palju kordi käinud, on alla 200 saadud piletid väga hea hinnaga ja tasuks ära osta. Lissaboni ma eriti ulmesoodukaid näinud ei ole, eriti kevadel/suvel.Tõenäoliselt, mida varem ostad, seda parem. Ise ostsin ühel korral 10 päeva enne lendu piletid ja maksin üle 400 euro. Sel hetkel oli lihtsalt vaja osta, aga muidu nii kallilt ei ostaks.

Minule meeldis sellise vaikse rannalinnana Tangalle. Tavaliselt see jääb paljudel millegipärast külastamata. Kui väga melu tahta, siis see jääb ilmselt kahjuks igavaks, aga sealt saab edukalt igasuguseid ekskursioone mujale võtta, nii et baasina sobib küll. Rand on Tangalles väga ilus ja puhas ning põhimõtteliselt inimtühi - täpselt paradiisirand. Rannariba on kuskil 10 km. Väga ilus resrort, kus peatuda, on Anantara Peace Haven Tangalle Resort.Nagu eelkõnelejagi mainis, on transport tõesti väga odav ja täpne. Kui bussi ja rongiga sõita ei taha, saab isegi tuktukiga lähemaid kohti/linnu külastada. Meile kiideti ka palju Mirissat, aga minu meelest oli Mirissas randa kuidagi vähe ja rahvast palju - ju meid hellitati Tangalle lõputu rannaribaga ära. Nii sõitsimegi Mirissast Tangallesse tagasi hoopis.  :D 

Meil oli ka viimati Dohas 55 min ümber istumiseks ja jõudsime küll. Eks Doha lennujaam on suur ja kiireks võib minna, aga kindlasti küsida mõnelt lennujaama töötajalt, kus gate on, siis ei raiska nii palju aega otsimisele.

Trail Wallet - hea äpp, mis aitab reisieelarvel silma peal hoidaGoogle Maps - seda kasutan kogu aeg, nii Eestis kui mujalBooking.com - siiamaani minu jaoks kõige mugavam äpp, mille kaudu majutust broneeridaCurrency - valuutaäpp, minu jaoks välismaal väga vajalikUber - transportGrab - Aasia UberMomondo - lennupiletidHotellook - kustutasin just selle telefonist ära. Soovitati seda kui head alternatiivi booking.com'ile, pidavat häid pakkumisi saama, aga mulle kuidagi ei meeldinud see äpp.

Meie ööbisime selles hotellis: https://www.booking.com/hotel/fr/hotel-la-comtesse-by-elegancia.et.html. Hind on natuke krõbe, aga väga maitsev ja rikkalik hommikusöök on hinnas. Lisaks on see väga heas asukohas. Eiffeli tornini on 10-minutiline jalutuskäik, Louvre'i 25-minutile jalutuskäik, umbes sama palju ka Triumfikaareni. Metroopeatus on kohe ümber nurga, kui jalutada ei viitsi. Lähedal on mitmeid söögikohti ja väikesed toidupoed ka.Kõigi tubade akendest näeb ka Eiffeli torni.

Põhimõtteliselt on siis võimalik nii teha, et lähed Padang Baist esimese praamiga 6. 30 Nusa Penidale, kus sind ootab nt autojuht juba ees, vaatad põhilised vaatamisväärsused ära (väga palju ei jõua, umbes 4 kohta) ja siis mingi 14. 30/15. 00 paadiga tagasi Padang Baisse, kust lähed õhtuse paadiga Gili T'le. Muidugi on võimalik Balilt kohapealt/netist osta ka valmis trippe Nusa Penidale, aga need on päris kallid (mina nägin Ubudis pakkumist hinnaga ühele 1, 2 miljonit), kuid samas, siis ei pea ise nii palju mõtlema ja organiseerima.Või siis jääd ööseks Nusa Penidale ja sõidad hommikul varajase kiirpaadiga Padang Baisse ja sealt kohe edasi Gili T'le. 

Nusa Penidalt otse Gili T’le ei saa, Nusa Lembonganilt saab.Nusa Penidal soovitan võtta autojuhi, kes ringi sõidutab vastavaltsellele, kuhu minna tahad (hind kuskil 500-600k). Kui soovi on, võin jagada oma autojuhi numbrit, kellega käisin. Omalkäel mopeediga on päris riskantne, sest teed on väga kehvas seisukorras. Nusa Penida põhiline vaatamisväärsus on ilmselt Kelingking Beach, kuhu tuleks minna varahommikul (kell 7-8), et vältida rahvamasse. Lisaks on toredad kohad veel Broken Beach, Angel Billabong, Crystal Bay, Atuh Beach. Kui templid huvitavad, siis on seal nt. koobastempel Goa Giri Putri. 

Kortereid on Airbnb’st tõesti parem vaadata. Eks oleneb muidugi, millal maikuus lähete, sest Lissabonis on ju Eurovisioon ja seetõttu võib palju majutusasutusi olla välja müüdud või kallimad.

Kui Lissaboni kesklinnas majutust ei taha, soovitaksin Cascaist. Rongiga Lissabonile väga hea ligipääs. Cascais on ise kena kuurortlinnake umbes 30 km kaugusel Lissabonist, rongiga 30-40 minutit. Seal on mõnusaid söögikohti ja ilusad väikesed rannad, vaatamisväärsusi on ka. Mulle Cascais isiklikult väga meeldib.Sintra on ka ilus, aga seal on kole palju turiste kogu aeg, Cascais on vaiksem. Rongijaama on kesklinnast pikem tee kui Cascaisest minu meelest. Aga miks päris Lissaboni ööbimist ei taha? Lissabon ei olegi teab mis suurlinn, pindalalt väiksemgi kui Tallinn. Kesklinnas (Baixa-Chiado, Bairro Alto, Alfama) on muidugi palju turiste, kuid ise Lissabonis elades elasin Santose piirkonnas, mis on kesklinnale ligidal, kuid  täitsa vaikne piirkond, samas ikkagi tüüpiline portugali arhitektuur ja tunne. Santos on lähedal ka Cais do Sodre rongijaamale, kust saab Cascaisse sõita.

Mina ostsin tickets.ee kaudu eelmine kolmapäev krediitkaardiga Singapuri pileti ja teenustasu oli 25 eur. Peaks siis ka küsima tagasi vist. Keegi on tagasi saanud ka?

Kapsapea, mina olin augustis. Vihma saime Kandys ükskord päeval (sadas ainult kuskil 30 minutit) ja Nuwara Eliyas, kus hakkas sellist tihedat uduvihma õhtul pimedas tulema. Lõunarannikul saime vihma põhiliselt ainult öösiti, kuid ükskord Tangalles tuli päeval ka suur paduvihm, mis õnneks 30-45-minutiga üle jäi ja Mirissas ka (see kestis ainult 5-10 minutit). Peale seda oli jälle päikseline ja selge. Sellist lausvihma ei saanud ühelgi päeval.

Aru sellest, kas bikiinides olla võib, saab sellest, et seal rannas ongi reeglina ainult turistid. Tavaliselt on sellised rannad/ujumisalad hotellidele kuuluvad. Maafushil (mõnel kohalikul saarel vist ka veel) on avalik bikiinirand ka. Austusest teise kultuuri vastu võiks olla siiski muudes avalikes randades, kus ka kohalikud ujuvad, kaetud. Arvan, et turist päris trahvi ei saa, kui bikiinides ujuma läheb, kuid noomituse kohalikelt või politseilt võib saada küll. Täitsa karistatav on alasti/topless päevitamine.

Sri Lankal on tõesti mõistlikum reisida seljakotiga. Minul naisena on samuti palju erinevaid potsikuid, mida tahaks kaasa tassida, kuid enamik siiski ei ole eluliselt vajalikud ning teen oma limiteeritud valiku, mille üritan kaasa võtta väikestes nn. reisisuurustes pudelites/topsides. Šampoonid, dušigeeli, päikesekreemi olen ostnud kohapealt. Riideid ei ole palju vaja kaasa võtta, saab ju alati pesta. Pesumajadega, nagu Tais iga nurga peal, muidugi arvestada ei saa - võimalik kas ise või lasta hotellis pesta. Mina reisin Aasias eranditult ainult seljakotiga, sest kohvriga on lihtsalt väga ebamugav. Eelistan tavalist 25-liitrist seljakotti. Kohalikud alati naeravad, kus mu pagas on, sest turistid tavaliselt hiigelsuurte seljakottidega. Olen isegi kord sellise suure kotiga reisinud, kuid lauspäikeses sellega ringi kõndida ei olnud just mõnus. Lisaks kui sõita Sri Lankal ühistranspordiga, siis suured seljakotid võtavad palju ruumi ja osa bussijuhte tahavad, et nende eest samuti pilet ostetakse (õnneks väga odav).

Lühikest lendu nagu Colombo - Male, mis on 1h 30 min, lendaksin mina kõige odavama firmaga, mingit mugavust 1, 5 h jooksul nagunii taga ajada pole mõtet, istuda saavad ju kõik. :D

Mina käisin august-september 2017 marsruudil Helsinki - Colombo - Male - Helsinki. Maldiividel olin 6 päeva. Arvan, et selline marsruut on ajaliselt ja rahaliselt kõige mõistlikum.

Maldiividel on võimalik ööbida kas kohalikel saartel, mis on küll veidi odavam, kuid tuleb arvestada, et turistidele on spetsiaalsed rannad (kindlasti mitte kõigi kohalike saarte peal, kuid Maafushis on), avalikult bikiinides viibida ei või, kuna tegemist on moslemiriigiga. Restordis ööbimine on palju kallim, sest hinnale tuleb juurde ka transfeer, mis olenevalt koha kaugusest võib olla päris krõbe (kaugematele saartele vesilennukiga isegi 500 eur per inimene, lähematele kiirpaadiga 100-250 eurot per inimene; lisaks tuleb arvestada, et majutus- ja toiduhindadele resordis/hotellides tuleb vähemalt 20% juurde maksude näol). Keskmine kolmetärnihotell Males maksis samuti juba 70 eurot ehk väga odavat elamust nagu mujalt Aasiast oodata ei maksa. Võrreldes Sri Lankaga ei ole Maldiividel teha eriti midagi peale puhkamise ja veetegevuste (snorgeldamine, sukeldumine, erinevad veespordialad jne). Mingit matkamist/seiklemist seal eriti harrastada ei saa, sest saared on väikesed ja lameda maastikuga, lopsakam džunglilaadne taimestik pea puudub. Postkaartidel kujutatud pildi saab tõesti ilmselt resordisaartelt, sest nende randu koristatakse igapäevaselt ning liiv on tõesti lumivalge ja vesi helesinine.

Võtsin ikka rohkem kui paar merekarpi Maldiividelt kaasa ja keegi ei öelnud lennujaamas midagi...

  1. Uutest sihtkohtadest külastasin Prantsusmaad, Norrat, Sri Lankat ja Maldiive.
  2. Juba plaanitud on Singapur ja Indoneesia, kuid võimalusel tahaks kindlasti minna ka Filipiinidele.
  3. Ükskõik kuhu! Aga enamjaolt siiski Aasia ja Okeaania kanti.

Nojah, Sri Lankal võib tõesti juba kella 19st magama minna, sest ööelu on tõesti vähe. Seljuhul oleks Tai ikka ainuõige valik, mõnes kohas seal tõeline elu alles hakkab.