Viimased kommentaarid

Inimlikult on mul muidugi inimesest kahju, aga siin on mõtlemisainet kõigile neile, kes reisikindlustuse pealt raha kokku soovivad hoida. Reisikindlustus (koos reisitõrkekindlustusega) on lihtsalt niivõrd elementaarne asi ja lahendab suure osa reisiga seotud probleemidest.

 Erakorraline operatsioon oleks kohe päris kindlasti reisitõrke alla käinud ja kindlustus oleks kulutused hüvitanud.

Parim viirusevaba keskkond on ikkagi loodus ja looduses liikumine. Juba ainult seetõttu, et värskes õhus liikumine tugevdab organismi, ventileerib kopsupõhja, kiirendab ainevahetust, tugevdab immuunsüsteemi.
See kodus kopitamine võib ju aidata mingi aeg viirus(t)e vastu, aga hiljem oled sellevõrra nõrgem ja korjad esimese ettejuhtuva viiruse tänavalt või töö juurest üles.  See lõputu kätepesemine ja üledesinfitseerimine pärsib oluliselt immuunsüsteemi tööd.

Varahommikul sörkjooks mööda merekallast, see annab energiat. Inimestega kokku ei puutu. Pärast seda saun. 

Õhtu poole, aga enne pimedat, sõidan autoga Tallinna külje alla, metsa, ja kondan seal tunnikese. Kasemahl on jooksma pandud, see on siis nagu "ametlik põhjus".. Aga mul ei ole kiiret, jalutan kaseni suure ringiga. Kasemahla tilgub kena viis liitrit ööpäevas. Puhas, selge, magus. 

Sellised väga lihtsad, aga toonust tõstvad tegevused. Mina olen seda usku, et terves (füüsiliselt vormis) kehas on vähem stressi ja vähem haiguseid.
Keldrisse sulgumine võib olla lahendus kuuks või kaheks, aga pikemas perspektiivis mõjub see tervisele (nii vaimsele kui füüsilisele) kindlasti laastavalt ja kahju on suurem kui kasu.

Hiinast saabki aasta pärast maailma supervõim. Eriti kui vaadata hetkel majanduse käekäiku Euroopas, Venemaal ja USA-s ning nafta hinda.

USA saab sellest aru ja üritab inimeste liikumispiirangute kaotamisega veel midagi päästa, aga see on jällegi kahe teraga mõõk - kui läbi läheb, on majandus enam-vähem veel päästetud, aga kui siis haigestumised uue hooga esile kerkivad, on kellad. Suure riski võtavad.

Järeldusi võib igaüks ise teha.

Igasugune paanika võimendab alati paanikat ja see halvab ratsionaalse mõtlemise. 

Võtame hetkeseisu - Eestis on diagnoositud natukene üle 300 haigusjuhu, surnud ei ole õnneks veel ühtegi, kuigi ilmselgelt mõned surnud aja jooksul lisanduvad. Hetkel neid aga ei ole. Kui peaks esimene surnu tulema, siis ma juba enam-vähem kujutan ette ajalehtede pealkirju - süngematest süngemat tooni ei annaks välja mõeldagi. Ilmselt suurte, trükitähtedega kirjutatud ja kogu esilehte kattev pealkiri. 
Samal ajal on Eestis täiesti märkamatult surnud teise viirushaigusesse, grippi, 8 inimest. Kedagi ei huvita, sest see on liiga "tavaline". 

Kui sünge siis on tegelikult Eestis olukord? Koroonaviiruse tõttu on 15 inimest haiglaravil, nendest intensiivravil umbes 10 inimest. Ülejäänud istuvad kodus, ravivad igaüks ennast nii, nagu oskavad. Mõned peavad lausa blogi ja kirjeldavad, kuidas nad lehti riisuvad, kasemahla käivad metsas võtmas ja muidu ilusat kevadilma naudivad. 

Kui aga lugeda uudiseid, siis selgub, et näiteks arstid on "tohutult" ülekoormatud, vähendatud on plaaniliste haigete ravi, lükatud on edasi operatsioone, vähendatakse kiirabibrigaadide isikkoosseisu jms.. Millest see tohutu ülekoormus tuleneb? Haiglates on üle Eesti kokku 15-20 koroonapatisenti! 

Ei, "ülekoormus" tekib paanikast. Et kohe-kohe midagi juhtub, kohe-kohe on meil miljon haiget ja nendest 100 000 vajab haiglaravi ja 10 000 sureb.  Aga ei pruugi ju nii minna?

Hetkel võtab valitsus laenu miljard eurot, ilmselt tegelikult rohkemgi. Arvestades koroonapatsientide hulka (registreeritud), teeb see iga koroonapatsiendi kohta 3 miljonit eurot.

Ja see "hind" tõuseb veelgi, arvestades kasvavat töötust, pankrotilainet ja majanduse halvamist. Selle viiruspuhangu kahju on riigile ja majandusele  kujuteldamatu, aga hiljem võib selguda, et sellesse viirusesse suri Eestis kokku ehk 100 inimest, mis on enam-vähem võrdne iga-aastase gripi suremusega. 

Aga kuna selle haiguse ees ja taga käib paanika(õhutamine), à la, "see pole veel läbi", "see läheb veel hullemaks",  siis on selle viirushaiguse kahjud tuhandeid kordi suuremad, kui "paanikavaba" gripiviiruse puhul. Ja see ongi paanika hind.
Ja see on kõikide nende inimeste südametunnistusel, kes seda paanikat külvavad ja õhutavad.

Vaatan Flightradarit ja aru küll ei saa, et lennureise kuidagi vähemaks oleks jäänud.. Sealhulgas ka USA ja Euroopa vahel.. Info järgi võiks arvata, et ainult paar lennukit on veel õhus..

Nüüd ootaks huviga blogi, kuidas see reis kulgeb..

Ei tasu unustada veel ühte fakti seoses koroonaviirusega.

On üsna kindel, et sel aastal väheneb ka grippi suremus, sest kuna gripp ja koroonaviirus on nakatumise poolest suhteliselt sarnased (piisknakkused), siis hetkel kasutusel olevad üliaktiivsed tervise enesekaitsemeetmed (desinfitseerimine, kontaktide vältimine, maskid, kätepesu, ettevaatlikkus) vähendab üsna kindlasti ka grippi haigestumist.

Ja võimalik, et veel nii mõnessegi teise haigusesse - viiruslikke (ja ka bakteriaalseid)  haiguseid on üsna palju ja need esinevad just kevadeti. 

 
Lisaks ilmselt tervislikumad eluviisid, vitamiinide tarbimine jms,  peaksid väga paljud  teised viirusnakkused olema suhteliselt hästi kontrolli all. 

Miinuspoolelt muidugi üleüldine stress ja teadmatus, töökohtade kaotus, pankrotid jms. Aga tervise eest hakkavad inimesed nüüd päris kindlasti rohkem hoolt kandma. Nii täna kui ka edaspidi.

@päike12

Mina olen üks nendest, kes arvas juba jaanuaris, et koroonaviirus on võrdväärne gripiga. Nii läbipõdemise raskuselt kui ka suremuselt. Väidan siiamaani ja tuhka pähe ei raputa. Ma mõistan ka sinu ärevust, aga sa vaata natukene fakte. 

Eestis on hetkel oletatavasti umbes 2000-3000 krooonaviirusesse nakatunut (laias laastus on reaalselt nakatunute hulk kümme korda suurem ametliku diagnoosi saanud inimestest). Mitu nendest on surnud? Mitte ühtegi.

Samas on Eestis grippi surnud napi kolme kuuga juba 8 inimest ja sureb ilmselt veelgi. Kas sa muretsed gripi pärast?

Või mida see paanikaõhutamine annab? No selgita mulle, rumalale, mida see annab? Kas see teeb kellegi tuju paremaks või annab muul moel optimismi? Mida me tegema peaksime siis? Me teame, et me peame pesema käsi, vältima kontakte, oleme ettevaatlikud suhtlemisel jms. Milleks see jutt, "see on alles algus", "see pole veel läbi"... No mida see annab? Mida see sulle annab? Tõstab tuju kuidagi?

Ajalehes üks itaallane kirjutas, et "idioodid" eestlased käivad jalutamas, teevad tervisejooksu ja ei kavatsegi toas istuda.

Mina olen üks nendest "idiootidest" - minagi jooksen ühe paraja ringi Stroomilt Kakumäele ja tagasi. Päike, meri, puhas õhk. Liikumine - parim vaktsiin iga viiruse vastu.
Proovi sinagi, päikseke, natukene optimistlikum olla.

@Cocoboco

Ehe näide desinformatsioonist. Esiteks ei ole näiteks Hiinas koroonaviiruse haripunkt mitte käes, vaid nüüdseks lausa läbi - isegi Wohanis. 

Kust pärineb info (viited?), et Luksemburg on kolmeks kuuks täiesti suletud?

Esiteks, ma ei oleks nõus Hbertiga, et koroonaviirusest tingitud ebakindel  periood kestab 7 aastat. Küll olen temaga nõus, et reisimine läheb kallimaks. Päris kindlasti läheb. 
 

Maailmas möllab mitmeid pandeemiaid ja epideemiaid kogu aeg. Tuntumad nendest on malaaria (2 miljonit inimest sureb igal aastal), gripp (ca 500 000 sureb aastas), Dengue palavik, kollapalavik.. Lisaks veel kümneid vähemtuntud viiruseid, baktereid ja nakkushaiguseid - aga inimesed ikka reisivad. Reisivad ka Kongosse, kus laiutab Ebola viirus.

Oli ka linnugripp, oli seagripp, SARS, MERS, hullulehmatõbi ja muud sellised haigused. Ka need unustati ruttu.

Läheb ka selle koroonaga täpselt samamoodi - karantiinid toimivad, haiguspuhangud hakkavad vähenema.  Ja siis, naastes igapäevaelu juurde, tehakse kokkuvõtteid - maailmas suri kokku 100 000 inimest (vabandust, meelevaldne ja oletuslik väide), aga ikkagi ei saa see ligilähedalegi igaaastasele gripi suremusele. Rääkimata malaariast.. 

Hiina juba taastub, avatakse koole, tehaseid, inimesed käivad tööl, ühistransport liigub.. Uusi nakatumisi sisuliselt polegi. On täiesti igapäevane elu ja olu. Lennukid lendavad, turistidki juba liiguvad..

Läheb ka Euroopas samamoodi - esimene ehmatus läheb mööda, tuleb suvi, ilusad ilmad.. haigus hakkab taanduma, on kontrolli all. Piirid tehakse lahti, inimesed lähevad tööle. WC-paberit enam ei rabata, uudistes hakkab koroonaviiruse osakaal vähenema..

Hakatakse tegema esimesi ettevaatlikuid reisiplaane (näiteks siseturism või lähiriikidesse), igapäevane elurütm taastub. Aasta pärast vaadatakse asjale nii, et oli tõsine haigus ja tõsine jama, aga nüüd on see läbi.

Muidugi, on keeruline ennustada, mida see koroonaviirus edasi teeb, näiteks järgmistel aastatel. Aga siis on ka paljud riigid selleks paremini valmis. Mingit seitsmeaastast ikaldust siit kindlasti ei tule.

Mis puudutab aga Veiko küsimust, siis olen ma seisukohal, et odavaid lennupileteid me enam ei näe niipea ja reisimine väheneb üleüldse - isegi mitte koroona tõttu - mis võib olla järgmiseks aastaks ka täiesti likvideeritud -, vaid et see viirus "äratas" inimkonna üles, pani neid kainemalt mõtlema. Just (üle)tarbimist silmas pidades. Toimub teatav eneseanalüüs, prioriteetide paikaloksumine. Maailm oligi juba hulluks läinud oma ületarbimisega.
Nagu ma isegi - eelmisel aastal sai läbi reisitud 18 riiki, 50 ööd magatud erinevates hotellides. Hullus! 

Nüüd vaatan hoopis Muhumaa poole.. Läheks suvel turismitallu, ratsutaks hobusega, jalutaks päikeseloojangul rannas ja magaks talli lakas.. Ei peagi selleks Vietnamisse või Taisse lendama, et  mõnusalt puhata. Seda enam, et alati kuskilt reisilt tagasi jõudes õhkan ma südamest - ma olen kodus!

Tundub tõesti jube, kui Porshe asemel sõidutakse sind lennukini hoopis Volkswageniga.. Ja mul kahju ka sellest inimesest, kes oma kohvrit ei suutnud kuidagi Porshesse ära mahutada, et see lennukini toimetada.

Samal ajal, kui miljonid inimesed võitlevad koroonaviirusega ja paljud ka oma elu eest ning riigid ja ettevõtted laostuvad, on mõne inimese suurim mure, et ta ei saa Porshega lennukini sõita..

Ja kui sularaha pole ning kodupank on otsustanud pangakaardi "igaks juhuks"  blokeerida, nagu neil aeg-ajalt tavaks on, siis jäädki Mehhikosse? 
Istud nagu Tom Hanks filmis "Terminal" lennujaamas ja ehitad transiittsooni omale väikese elamise..

@Pin1

See SEB Mastercard (mis ilus nimi kaardil) meenutab mulle nii mõndagi..

USA-s ei tunnistanud seda SEB  Mastercardi minu mäletamist mööda ükski bensiinijaam. Hea, et oli tarkust sularahanuts kaasa võtta, muidu istuks vist siiamaani kuskil Texase kõrbes ja kerjaks headelt inimestelt kütuseraha.

@stu

Kui nüüd statistikast rääkida..

Gripp kulgeb - vähemasti algab - üldjuhul alati raskelt, kindlasti palavikuga ja üldiselt ikka väga kehva enesetundega. Grippi niimoodi läbi põdeda, et seda ei märka, on suht võimatu. Sellepärast saab see ka alati diagnoositud ehk peaaegu kõik grippi haigestunud võetakse "arvele". Piltlikult öeldes siis 50 000 gripihaiget, 50 surnut - letaalsus 0,1%.

Küll aga ei saa seda öelda koroonaviiruse kohta - väga, väga paljud inimesed põevad seda läbi oluliselt kergemalt, sageli ilma palavikuta, ilma nohuta, ilma lihasvaluta. Ka Eesti esimese koroonapatsiendi ainus kaebus oli "kerge kipitus kurgus ja kuiv köha". See on väga tavapärane paljudel inimestel - kes ei köhataks või tunneks mõnikord, et kurk on väheke valus?
On ilmselt kindel fakt, et reaalselt on koroonaviirusesse nakatunud oluliselt rohkem inimesi, kui diagnoositud. Võib olla ka kümneid kordi rohkem, kes enese teadmata ravivad "külmetust". Väike köha, nohu, kurk on valus - joovad teed, võtavad kõhapastille ja ravivadki nii ennast. Nagu igal kevadel tuhanded eestlased seda teevad.

Lisaks sellele tuleb arvestada, et Hiinal polegi ilmselt võimekust kõiki haigeid üle lugeda ja neid kontrollida, seega - me ei tea REAALSELT haigestunute üldarvu. Neid võib olla juba miljoneid - paljud juba ka tervenenud - aga ametlikult on neid kirjas 90 000. Sureb nendest siis 3000 ja letaalsus tundubki olevat väga suur,  umbes 3%.  Kontroll tegelike haigete arvu üle puudub ja seega on see 3% küllaltki meelevaldne number. See võib vabalt ka kümme korda väiksem olla.

Vägagi võimalik, et ka Eestis sureb sellesse viirushaigusesse mõni inimene, võib olla isegi paarkümmend - aga sureb neid ju samas suurusjärgus ka grippi, mis meil igal kevadel "külaliseks" on. Aastast aastasse, igal aastal.
 
Kas inimesed hüsteeritsevad, kui keegi Eestis grippi sureb? Ajalehes ilmub kuskil viiendal lehel paar rida - Eestis on surnud sel aastal neli inimest grippi. Kõik. See jääb tähelepanuta.
Aga esilehel suurelt ja rasvaselt - "EESTIS KOLMAS KOROONAHAIGE!" Ja milline tähelepanu!

Ma ei välista, et ma ka ise ühel päeval koroonaviirusesse nakatun, sest ma reisin palju ja suhtlen paljude inimestega, aga samahästi võin ma nakatuda ka grippi või viiruslikku kopsupõletikku. Või malaariasse. Või Dengue palavikku. Või millesse iganes.

Haigustest maailmas puudust ei tule ja ei ole ka see koroonaviirus maailmas ei esimene ega ka viimane haigus. Ja ka mitte kõige hullem.

Sa mõtled seda Phu Qoucki reisi? Saab ikka. Ma ei mäleta kuidas, aga saab. Ära kaota kannatust proovi. Võib olla ostan isegi pileti ära.

@ E.T

Räägime ikkagi 3M maskidest, mis on kvaliteedistandard. 

Aga jah, tunnistan, et hind, 50€, on kahe maski eest. Minu viga. Mis teeb ikkagi FFP2 maski hinnaks soliidse 25€ (poehind oli 2€).

Mu tütar elab USA-s ja tuleb välja, et ka seal on kõik 3M näomaskid läbi müüdud, ehk paanika on reaalne ja käegakatsutav. Esimene koroonaviirusesse surnud  USA-s  - järjekorrad ehituspoodide uste taga, kõik ostavad maske.. ja enam polegi.  

Viimsepäevameeleolu. Meil on elada jäänud ainult mõned nädalad. Hüvasti, tripikad.

@ Simpsonov

Huumor on alati teretulnud ja pean tunnistama, et ma isiklikult ei muretse selliste hüsteeriliste meeleolude pärast - surun ikka inimestel kätt ja kallistan neid. Kallistamine on sealjuures parim osa suhtlemisest. Kuna me sureme varem või hiljem, siis pigem ma suren kallistades, kui infarkti.

@ Inbox

Pesumatis on FFP1 maskid, sisuliselt kasutud viiruste vastu. Kui kodu koristad, siis võid neid FFP1 maske kasutada.
See FFP tähis pole seal niisama, see on oluline number. Seal on väga suur vahe, kuigi hinnavahe oli marginaalne.

@Pin1

3M klapiga näomaskide hinnad on Amazonis kerkinud 50 euroni, kusjuures need on FFP2, suht viletsad.  Mul kodus üks pakk FFP3 maske, kümme tükki. Ostsin paar kuud tagasi Stokkerist, paar eurot tükk, remonditööde jaoks, aga pole veel lammutamiseni jõudnud. Kui hind saja euroni tõuseb, võib müümisele mõtlema hakata.
Kuld, see on naljanumber, klapiga kaitsemaski kõrval. 

https://www.amazon.co.uk/gp/offer-listing/B00DQMJWF8/ref=dp_olp_0?ie=UTF8&condition=all

P.S. Kui seda kommentaari kirjutasin, oli müüjaid kolm, nüüdseks, pool tundi hiljem, on järel veel üks pakkumine.

@Veikos

Paanika- ja ärevus(häire) on selline asi, et inimene ei toetu faktidele, vaid emotsioonidele.  Piisab ainult nende numbrite vaatamisest, et sellest aru saada.

Paljud inimesed ei pruugi teada, et rolleriga sõitmine on Aasias illegaalne tegevus (kui selle kubatuur on üle 50 cm3, aga see on enamikel rolleritel seal suurem) ja ükski kindlustusfirma illegaalsete tegevuste tõttu saadud õnnetusi ei kompenseeri.
Roller on lahe asi ja sellega on äge sõita, aga sellega kaasneb ka väga suur risk. Kui peaksid Aasias kellegi rolleriga halvimal juhul ka vigaseks sõitma, siis võid vabalt ka vangi sattuda. 

Sisuliselt sama asi, kui sõita Eestis keegi autoga vigaseks, omamata autojuhiluba.

"Mina ja Vietnam". Äkki on abiks.

Päris ülevaatlik ja infoküllane, võiks isegi pisut pikemalt teemat lahata.

Endalgi oli plaanis veebruaris Omaani minna, aga Ukraina reisilennuki allatulistamine tõmbas plaanile kriipsu peale.

@smallisland

Mitte ühtegi inimest ei surnud teadaolevalt (ametlikult) Eestis ei SARS-i, linnugrippi ega seagrippi. Ainult ajakirjanikud said tööd ja leiba.

Ja ma kahtlen väga, et ka koroonaviirusesse mõni eestlane sureb. Ma ei räägi nakatumisest, vaid surmast. Nakatuda - jah, väga tõenäoliselt on juba kümned eestlased, eriti turistid, sellesse ka nakatunud ja ka läbi põdenud. Kellel iganes on olnud gripilaadsed sümptomid peale välisreisi - võimalik et koroonaviirus on Eestis. Ilmselt ongi. 

Aga et see kohe eestlasi maha hakkab murdma, seda ma ei usu ja ei hakkagi uskuma. Eks aasta pärast paistab, kas mul oli õigus või ma eksisin rängalt. 

Aga väidan endiselt, et Eestis sureb oluliselt rohkem inimesi sel aastal "tavalisse" grippi, kui koroonaviirusesse.