Kosovo piiripunktide asukohad, äkki on abiks https://www.google.com/search?q=kosovo+border+crossing&rlz=1C1GCEA_enEE1141EE1141&oq=kosovo+borde&gs_lcrp=EgZjaHJvbWUqCwgEEAAYDRgTGIAEMgYIABBFGDkyCwgBEAAYDRgTGIAEMgsIAhAAGA0YExiABDILCAMQABgNGBMYgAQyCwgEEAAYDRgTGIAEMgsIBRAAGA0YExiABDILCAYQABgNGBMYgAQyCwgHEAAYDRgTGIAEMgsICBAAGA0YExiABDILCAkQABgNGBMYgATSAQkxMjE1MGowajeoAgCwAgA&sourceid=chrome&ie=UTF-8
Horgoš piiripunktis seisin paar aastat tagasi terve öö, et Serbiast Ungarisse saada ja ega Ungarist Serbiasse ka suurt lühem järjekord ei olnud. Alternatiiv võiks Rabe piiripunkt olla, miinuseks, et töötab ainult 07:00-19:00, piiripunktide kaameraid saab siit jälgida https://borderalarm.com/map-view/#
Epass24 kodulehe järgi on neil teemaksusüsteemi halduritega koostöö Rootsis, Norras, Taanis, Prantsusmaal ja Portugalis. Ise olen kasutanud alati Evignet24 ( see on ainult vinjettide jaoks ) äppi ja siiamaani olen kõik teemaksud saanud makstud. Paljudes riikides maksad läbitud vahemaa eest, ehk ühe tõkkepuu juurest saad pileti ja mahasõitmisel maksad.
Käisin augustis 2024 oma autoga, sõitsin Tiranas, Durresis, Vlores jne, liiklus on seal igalpool kaootiline, kiirusepiirang ongi vist ainult turistidele, 50 alas 90 km/h sõita on kohalik normaalsus, samas politseid oli nagu iga nurga ja kilomeetri peal näha, lisaks veel kiiruskaamerad, mis eeldavasti ei tööta. Parkimiskoha leidmine on sama keeruline nagu eluvee otsimine muinasjutus. Vodafone kaarte müüakse igas kaubanduskeskuses ( isikut tõendav dokument peab olema ostmisel kaasas ) ning ka tänavatel liikusid mingi vodafone särgiga kaardi müüjad ringi. Mingid hinnad ja muu jutu leiab siit https://albaniatourguide.com/albania-sim-card-price-where-to-buy-a-sim-albania-airport-albania-tourist-sim/. Kuna mul telefon toetas e-SIMi, siis ostsin Airalost ja tegin kaasreisjatele vajadusel hotspoti, interneti oli vist 3 GB ja maksis 8 USD, sellest jätkus mulle 10 päevaks, kasutasin seda suuremalt jaolt navi jaoks, kohvikutes ja restoranides saab nende võrku kasutada, võrgu nimi tavaliselt menüüs või kuskil seinal kirjas. Linnades kaardimaksed toimisid hästi. Söögi, joogi ja muu mudruga probleeme ei ole, poode, poekesi ja kaubanduskeskusi jätkub, mõned halvemad mõned paremad, shopingut sai tehtud siin https://ring.al/ ja siin https://www.teg.al/. Rannad olid Durresis, Vlores päris ülerahvastatud. Ise sõitsin Kruja ja Gamti mägedesse, Bovilla järve äärde, Berati ja Gijrokaster kindlused said vaadatud ja paadiga Sazani saarel käidud. Kui kohapeal olles Tripadvisori veebilehele minna, siis pakub samas piirkonnas tehtavaid tuure ja vaatamisväärsusi. Kui tuur on välja valitud, siis saab maksta samal lehel pangakaardiga. Tuuritades või omal käel kuhugi minnes, peaks mingi kogus sularaha kindlasti kaasas olema. Augustis on seal väga palav ja niiske, vesi võiks kogu aeg kaasas olla. Kui autoga mägedesse sõita tuleb varuda aega ja kannatust, sest teed on kitsad, teekate on lahtine kruus, lisaks veest uhutud rööpad ning iga käänu tagant kihutab sulle mingi kohalik autoga või eesli seljas vastu. Ühistranspordi kohta võin öelda, et ööbisin Durresis, minu ööbimiskoha rõdult oli bussipeatus näha ning buss sõitis sealt kuhugi umbes üks kord tunni aja jooksul. Tiranas oli bussiliiklust rohkem näha, mingi info võiks siit saada https://expatsinalbania.com/living-in-albania/tirana/tirana-bus/. Shoppamisel Eestiga suurt hinnavahet ei ole, kui just ei satu poodi kus müüakse Albaania enda toodangut. Väljas söömine oli väga odav. Enne reisi lugesin foorumi kasutaja Hiie-Liin Albaania blogi ja oli väga abiks, aitähh talle.
Puhkasin ka augustis 2024 Durresis ning Visaga maksmisel polnud küll mingit probleemi, isegi nurgataguses mingis väikeses poekeses sai kaardiga maksta. Kaart ei toiminud ainult mägedes olevates kohvikutes/restoranides, põhjusel, et terminali jaoks pole piisavalt interneti. Kanafilee oli ka olemas, ainult pidi otsima seda kuskilt külmikute põhjast. Sularaha välja ei võtnud, kuna polnud erilist vajadust, mingites kohvikutes, autopesulates ja ka majutuse eest sai maksta eurodega. Neti kaarte on igas hinnas, ise ostsin navi jaoks Airalost 3 GB, maksis 8 USD ja jätkus 10 päevaks, kohvikutes ja restoranides sai nende wifi võrku kasutatud, tavaliselt menüüs kuskil lehel oli võrgu nimi kirjas.