Viimased kommentaarid

Tänud Don Gato, sh tõenäoliselt tekib Sabahiga seoses lähipäevil veel küsimusi kuna paneme hetkel liikumiskava (lõplikult) paika.

Soovitan pigem idapoolset Malaisia osa sh just sealsel rannikul paiknevaid saari Pulau Tiomani ja Pulau Perhentiani kuna mõlemal ise käinud ning mõlemad täielikud paradiisisaared. Kõige täpsemalt nende kohta saab teavet LP-st. Juunis ei ole idarannikul ka mussooni (mis on seal nov-märts) kui enamik resorte on suletud või osalise avatusega. Samuti võiks kindlasti ära käia Taman Negara looduspargis ehk ehtsas igivanas dzunglis (vihmametsas) koos matkaga mööda jõge jne. Läänerannikul on põhilised kohad mida vaadata/käia/olla Penang ja Langkawi kuid neid ei saa võrrelda idapoolse ranniku ja saarte looduse jms-ga. Singapuri jaoks võiks jätta päeva-paar sest rohkem pole seal lihtsalt midagi teha, samuti on sealsed vähegi normaalsed hotellid (üha) krõbedama hinnaga.

Huvitab kas siinkirjutanud Borneod külastanud (sh eriti sisemaa dzunglit Sabahis) on enne seda või reisi ajal tegelenud malaariakuuri ehk tablettide söömisega? Teretulnud on kõik isiklikud kogemused sellega seoses. Minek sinnakanti 2 nädala pärast.

MjaM-le Jerantutis saab vast eelnevalt bronnida vaid kalleimaid hotelle millel, arvestades rongi praktiliselt varahommiku-hõngulist saabumisaega, pole mõtet. Antud öömaja mida eelnevalt mainisin tõenäoliselt netis polegi aga surfata võib. Mäletan, et rongi öise jõudmise tõttu tulevad kohalikud öömaja pakkujad rongile lausa jaama vastu.

Rongi kodulehel tuleb jah veidi endale asju selgeks teha aga ega enne aru saa kui oled ise sõitnud :) Üldiselt on seal asi jagatud klassidesse, mis hakkab pihta kõige kallimast ehk privaatkupeest ning lõpetades tavalise täislahtise pinkidega vagunitega nagu meil. Hinnad siis ka vastavalt selle järgi.

Meie läksime ka eelmine kord (2006) Taman Negarast hommikuse stardiga õhtuks Tai suunas suunaga TN - Jerantut - Temerloh - KUL - HatYai - Krabi ehk Jerantutist algusega kogu maa bussidega. Jerantut - KUL võtab bussiga mingi 5-6h, KUL - Tai(HatYai) 10 õhtul välja-6 ajal kohal+1h ajavahe (bussid kui valida, väga korralikud "magamisvagunid", maksis kahele 80 MYR). Viisa saab jah piirilt, vähemasti seda maanteed (mis on Malaisia-Tai peamaantee) mööda minnes ja maksis see 1000.- THB. Oleme seda suunda käinud 2x ehk asi raudselt selge. Vaja oli ka ühte passipilti. Nüüd kuuldavasti on 3 kuud Tais ilma viisata, ehk et mööda maad minnes lüüakse passi lihtsalt tempel aga uurige uue korra kohta täpsemalt. HatYaist Krabisse kõige mugavam minivaniga (8-10 kohta), võtab ca 4 tundi maksis kahele 400 THB. Lennukiga (AirAsia) saab nüüd KUL-Krabi "tunduvalt" kiiremini ning olenevalt pakkumisest vaid kuigipalju kallimalt.

Trangist peaks jah Lantale saama, kuigi ise oleme sealtkaudu hoopis Langkawile läinud.

Singapurist on mõtekas ja kõige mugavam minna Jerantut'i rongiga, mis käib 2x päevas, väljumised 18:00-01:46 ja 05:35-12:30 (vt. ka http://www.ktmb.com.my). Öine rong on selles mõttes mõtekam, et ei pea ennast S-s nii vara üles ajama. See jõuab kohale küll öösel kuid Jerantut'is saab võtta väga odava öömaja, näiteks "Sri Emas", 2006. a. maksime mingi 35 MYR öö eest. Jerantut'is ööbimine on ka selles mõttes olulisem, et paadimatka rahvuspargi keskusesse (võtab mingi 2-3 h ülesvoolu) saab alustada varahommikul kui jõgi ja mets on veel täis hääli ja temp. madalam (isegi kohati päris vilu), samuti on siis terve päev korraga ees. Taman Negaras julgen soovitada (kui päris metsaonnis ööbimise soovi pole) keskuses paremat kätt(ülesvoolu vaadates) mäe otsas paiknevat hotelli mille nime ei mäleta. Hoone oli roosakas, kivist, 2-3 kordne ning maksis mingi 82 MYR öö. Parimaid matkaelamusi Malaysias!

Soovitan soojalt, et kui vähegi kannatab lennake MA-ga ning saate nautida I klassi teeninduse, menüü ja joogikaardi mõnusid Economy klassis mida ei paku ükski Euroopa ja Lumpuri vahel non-stop kurseeriv lennufirma, sh lendab MA Londonist kauglendudel äärmiselt mugava (ja ruumika) B747-ga. Hind Londonist edasi-tagasi on ainuke, mis Euroopast lennates jääb hinnaklassi 12-14 tuhat EEK-i. Lennuajad on väga normaalsed, soovitan valida mõlemal suunal hilisõhtuse väljumise. Oleme käinud MA-ga 2x ning veebruar 2009 on ees kolmas kord.

Mis AirAsiasse puutub, siis seda soovitan soojalt kasutada Malaysia-Tai-Indoneesia vahelistel siselendudel. Hinnatase on mitu kuud ette broneerides väga soodne, lisaks tasub jälgida nende sagedasi kampaaniapakkumisi. Lennukid on kõik uhiuued (A) ning teenindus super.